skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

وزارت ارتباطات آیین‌نامه پیشنهادی تعدیل قراردادهای حوزه ICT را به سازمان برنامه بودجه ارسال کرد

تحریریه پیوست

۱۹ مهر ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

وزارت ارتباطات‌وفناوری اطلاعات آیین‌نامه پیشنهادی برای تعدیل قرارد‌ادها به دنبال نوسانات نرخ ارز را به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال کرد. این آیین‌نامه که با همکاری وجمع‌آوری نظرات کارشناسی کمیته سنا تدوین شده، قرار است در تدوین و ابلاغ دستورالعمل تعدیل قرار‌دادها  که توسط سازمان برنامه و بودجه تهیه خواهد شد کمک کند.

به گزارش پیوست، نوسانات شدید ارزی و شیوع کرونا در چند ماه اخیر مشکلات زیادی برای کسب‌وکارهای مختلف به وجود آورده است. مخصوصا کندی تخصیص ارز اثرات زیادی را روی توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و عقب ماندن شرکت‌های فعال در این حوزه برای انجام تعهداتشان در پروژه‌های توسعه سرویس‌های الکترونیکی سازمان‌ها و نهادهای مختلف به دنبال داشته است. به دنبال چالش‌های جدی در عقب‌ افتادن شرکت‌ها در انجام تعهداتشان برای به پایان رساندن قرار‌دادهایشان، سازمان برنامه و بودجه کشور، بخشنامه پیشنهادی تعدیل قراردادهای دولتی را به دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط ارسال کرد تا در تدوین و ابلاغ دستورالعمل تعدیل قراردادها مشارکت کنند.

حالا محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نامه‌ای به سازمان برنامه بودجه نظر خود را با همکاری کمیته سنا در قالب آیین‌نامه پیشنهادی برای تعدیل قرار‌اداهای حوزه ICT  به سازمان برنامه و بودجه ارائه کرده است. بعد از ارسال بخشنامه سازمان برنامه‌ بودجه به دستگاه‌های اجرای وزارت ارتباطات خواستار اظهار نظر کمیته سنا متشکل از سه مرجع تخصصی حوزه  ICT  شامل «سندیکای صنعت مخابرات ایران»، «سازمان نظام صنفی رایانه‌ای» و «اتحادیه صادرکنندگان خدمات مهندسی مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران» شده است. در نهایت بعد از جمع‌آوری نظرات از طریق این کمیته وزیر ارتباطات پیشنهادهای مطرح شده را در نامه‌ای به سازمان برنامه و بودجه ارائه کرده است.

براساس این نامه محمدجواد آذری جهرمی، به مشکلاتی که در چند ماه اخیر شرکت‌های حوزه ICT با آن دست به گریبان بوده‌اند از جمله آثار ناشی از شیوع ویروس کووید-۱۹، افزایش روزافزون نرخ ارز، تأخیر یا تخصیص نیافتن ارز در شش ماهه نخست سال جاری از سوی بانک مرکزی، تحریم‌های بانکی و حمل و نقل بین‌المللی، به عنوان عوامل برون‌زا و خارج از اراده پیمانکاران بر اجرای قراردادهای منعقده حوزه فاوا اشاره کرده و نوشته است: «وزارت ارتباطات به اتفاق اعضای کمیته سنا بر صدور آیین‌نامه مستقل و تخصصی برای تعدیل ریالی وزمانی قرارداد حوزه فاوا و همچنین تعیین طیف دقیق و صریح کارفرمایان این حوزه و الزام آنها به پذیرش کامل آیین‌نامه مذکور و قبول یک فرمول منطقی و منصفانه برای تعدیل قراردادها (پیشنهادی)، به منظور جلوگیری از خسارت‌های مالی و ضبط ضمانت‌نامه‌ها پیمانکاران تاکید دارند.»
وزیر ارتباطات در پایان این نامه تاکید کرده که در صورت وجود هرگونه ابهام در پیشنهاد مطرح شده، دستورات لازم با قید فوریت در جلسه مشترک با حضور نمایندگان وزارت ارتباطات، سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور اقتصادی و دارایی، مرکز ملی فضای مجازی و اعضای کمیته سنا داده شود.

مرداد ماه سال جاری نیز ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی در نامه‌ای از حسن روحانی، رییس جمهوری درخواست کرد با توجه به نوسانات نرخ ارز امکان تعدیل در قراردادهای دولتی ‌با شرکت‌های طرف قرارداد با دستگاه‌های اجرایی را فراهم کند تا امکان توسعه دولت الکترونیکی که مبتنی بر تجهیزات خارجی است فراهم و واردکنندگان و مجریان پروژه‌ها از بحران اقتصادی ایجاد شده خارج شوند.
فیروزآبادی در این نامه به جلسات متعدد مرکز ملی فضای مجازی با شرکت‌های فعال در زمینه تامین تجهیزات زیرساختی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات از جمله سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور اشاره  و از عقب ماندن شرکت‌های فعال در این حوزه برای انجام پروژه‌های توسعه‌ای کشور ابراز نگرانی کرده بود.
حال به نظر می‌رسد بخش‌نامه سازمان برنامه بودجه به دستگاه‌های اجرایی برای ارائه پیشنهادها در زمینه تعدیل قرار‌دادهای دولتی با توجه به نوسانات نرخ ارز در راستای همین نامه‌نگاری‌ها باشد.

متن کامل نامه وزیر ارتباطات به سازمان برنامه و بودجه

http://pvst.ir/8ru

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو