skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

انجمن بلاک‌چین خواستار تغییر در نحوه صدور جواز تاسیس استخراج رمزارز شد

تحریریه پیوست

۱۹ مهر ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

انجمن بلاک‌چین در نامه‌ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستار تغییر و اصلاح در دستورالعمل اجرایی نحوه صدور جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری برای استخراج رمز ارز شده است.

به گزارش پیوست، در نامه‌ای که برای این وزارتخانه و به صورت مشخص برای معاونت طرح و برنامه وزارت صمت ارسال شده است، تقاضا شده تا سه بند از دستورالعمل تصویب و ابلاغ شده از سوی وزارت صمت اصلاح شود تا امکان فعالیت برای استخراج کنندگان رمزارز فراهم شود. دستورالعمل صدور جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری استخراج رمزارز شهریور ماه ۹۸ از سوی وزارت صمت ابلاغ شد.

یکی از مواردی که در این نامه به آن اشاره شده اصلاح مکان استقرار واحد استخراج رمز ارز است. در دستورالعمل مصوب وزارت صمت قید شده که «مکان استقرار واحد استخراج کننده رمزارز دارای کاربری صنعتی و مشمول ضوابط استقرار واحدهای صنعتی بوده و صرفا در شهرک‌های و نواحی صنعتی مصوب با مناطق آزاد تجاری و صنعتی ویژه اقتصادی امکان پذیر است.»  حال انجمن بلاک‌چین طی نامه‌ای پیشنهاد کرده است که این بند از قانون به این صورت اصلاح شود که «مکان استقرار واحد استخراج کننده رمزارز دارای کاربری صنعتی بوده یا فعالیت در مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی امکان پذیر است»

در اصل در این درخواست خواسته شده تا بخش مربوط به «مشمول ضوابط استقرار واحدهای صنعتی و صرفا در شهرک‌ها نواحی صنعتی» حذف شود. این انجمن دلیل این درخواست را اینگونه عنوان کرده است که «بسیاری از واحدهای صنعتی خارج از شهرک‌ها و نواحی صنعتی مستقر بوده و با این دستورالعمل توانایی فعالیت و بهره‌گیری از سرمایه‌های راکد در این صنعت وجود نخواهد داشت.» از سویی در این درخواست آمده که بسیاری از فعالان این صنعت زیرساخت‌های لازم برای استخراج رمزارز را در اینگونه واحدهای صنعتی ایجاد کرده‌اند و در صورت عدم تغییر این دستورالعمل احتمال از بین رفتن سرمایه‌ها یا فعالیت بدون مجوز وجود خواهد داشت.

از دیگر مواردی که انجمن بلاک‌چین خواستار تغییر آن شده است ماده مربوط به فعالیت استخراج کنندگان رمزارز در واحدهای تولید است طبق دستورالعمل مصوب « صدور یا صالح جواز تاسیس برای استخراج رمزارز در محل واحدهای تولید فعال صنعتی و معدنی موجود ممنوع است.» این در حالی است که انجمن در خواست کرده که واژه «صدور» از این دستورالعل حذف شود چرا که به عقیده آنان صدور جواز تاسیس برای استخراج رمزارز در محل واحدهای تولید فعال صنعتی و معدنی وجود دارد و واحدهای تولیدی با ارائه تعهدنامه محضری مبنی بر حفظ ظرفیت تولید (عدم کاهش تولید) برمبنای تولید گذشته یا عدم کاهش پرسنل امکان فعالیت در این صنعت را در کنار صنعت فعلی خواهد داشت.

همچنین در بندی دیگر از این دستورالعمل آمده است که «صدور و اصلاح جواز تاسیس برای استخراج رمزارز در محل واحدهای موجود غیرفعال که حداقل ۳ سال از عدم فعالیت یا تعلیق آنها گذشته باشد در چارچوب این دستورالعمل بلامانع است»، حال انجمن درخواست کرده که مدت ۳ ساله به حداقل ۶ ماه کاهش یابد.  طبق نظر انجمن بخش زیادی از سرمایه بخش عمومی و خصوصی در احداث واحدهای صنعتی تعلق می‌گیرد که با ایجاد چنین محدودیتی عملا امکان بهره‌برداری این صنعت از واحدهای بلااستفاده و سرمایه‌های راکد مذکور نخواهد بود.

از دیگر مواردی که انجمن بلاک‌چین خواستار تغییر آن شده در خصوص جمع میزان برق مصرفی واحدهای استخراج رمزارز است. طبق دستورالعمل مصوب «صدور جواز تاسیس برای متقاضیانی که جمع توان برق مصرفی تجهیزات استخراج رمزارز آنها کمتر از ۲۵۰ کیلووات باشد ممنوع است.» حال انجمن پیشنهاد داده که این رقم به ۶۰ کیلووات برسد.

طبق نامه‌ای که انجمن برای وزارت صمت ارسال کرده است «تعیین حداقل ۲۵۰ کیلووات سبب اتلاف بسیاری از زیرساخت‌های انتقال نیرو در صنعت کشور می‌شود. به نحوی که عملا بسیاری از منابع و امکانات موجود غیرفعال در شهرک‌های صنعتی همچنان بلااستفاده باقی خواهد ماند و در بدو امر یکی از مواهب این صنعت بدون اثر می‌شود.»

متن کامل دستورالعمل صدور جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری برای استخراج رمزارز 

http://pvst.ir/8rt

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو