skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

قابلیت رمزنگاری end to end به تماس صوتی و تصویری «گپ» اضافه شد

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۱۹ مرداد ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

پیام‌رسان گپ در به روزرسانی‌ جدید خود، زیرساخت یکپارچه رمزنگاری end to end را هم برای تماس صوتی و هم تماس تصویری راه‌اندازی کرد. به گفته مدیرعامل پیام‌رسان گپ با این زیرساخت جدید آنها خود را برای ارائه سرویس تماس صوتی با اپراتورهای همراه (call out) آماده کردند تا به محض اینکه رگولاتوری تاییدیه برقراری این نوع تماس را ابلاغ کرد، این سرویس را بلافاصله به کاربران خود عرضه کنند. این پیام‌رسان همچنین در نسخه‌ جدید خود امکان برقراری تماس صوتی و تصویری بین همه پلتفرم‌هایی که گپ در آنها نصب است، را فراهم کرده است. براساس اظهارات مهدی انجیدنی به این صورت کاربران می‌توانند از گپ روی موبایل به گپ روی ویندوز تماس برقرار کنند.

مهدی انجیدنی، مدیرعامل پیام‌رسان گپ در گفت‌وگو با پیوست در مورد نسخه‌های جدید گپ و امکاناتی که به پیام‌رسان افزوده شده است، گفت: «در نسخه‌های اخیر گپ علاوه بر امکانات پایه که به صورت مستمر به گپ اضافه می‌کنیم مانند استیکرها و ایموجی‌های متحرک، تغییر بنیادی هم در گپ ایجاد کردیم. این تغییر شامل افزودن تماس صوتی با رمزنگاری end to end بود. پیش از آن تماس تصویری با رمزنگاری end to end را ارائه داده بودیم و در این به‌روزرسانی جدید به صورت کامل زیرساخت یکپارچه رمزنگاری هم برای تماس صوتی و هم تماس تصویری به کار افتاد. با این به روزرسانی که روی زیرساخت اعمال شد، هم سرعت برقراری تماس و هم کیفیت و پایداری تماس افزایش یافته است.»

انجیدنی همچنین بیان کرد: «در چند روزی که این زیرساخت را راه‌اندازی کردیم کاربران بسیار راضی هستند و واکنش منفی دریافت نکردیم. حتی برخی کاربران پایداری تماس چند ساعته گپ را با واتس‌اپ و اسکایپ مقایسه کردند. تماس‌ها در واتس‌آپ و اسکایپ چند بار قطع شد در حالیکه کاربران در گپ بدون قطع به تماس خود ادامه دادند.»

یکی از قابلیت‌هایی که برای اولین بار در پیام‌رسان داخلی راه‌اندازی شد و در دنیا کمتر پیام‌رسانی چنین قابلیتی را دارد؛ بحث برقراری تماس صوتی و تصویری بین همه پلتفرم‌هایی است که گپ در آنها نصب است
مهدی انجیدنی،مدیرعامل پیام‌رسان گپ

به گفته مهدی انجیدنی با این زیرساخت جدید، آنها خود را برای ارائه سرویس تماس صوتی با اپراتورها (call out) آماده می‌کنند تا به محض اینکه رگولاتوری تاییدیه برقراری این نوع تماس را ابلاغ کند، این سرویس را بلافاصله به کاربران خود عرضه کنند.

اواخر تیرماه حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در توییتی اعلام کرد که با توجه به مصوبه‌ شورای عالی فضای مجازی و رسیدن برخی پیام‌رسان‌ها به پنج میلیون نصب، برقراری امکان تماس صوتی پیام‌رسان‌های داخلی با اپراتورهای تلفن همراه در دستور کار قرار گرفته است. پس از آن اپراتورها و پیام‌رسان‌ها و سازمان تنظیم مقررات در مورد چگونگی برقراری این نوع تماس جلساتی برگزار کردند که مهدی انجیدنی در مورد نتایج این جلسات گفت: «پس از جلساتی که ما با اپراتورها و سازمان تنظیم مقررات داشتیم، منتظر هستیم تا سازمان تنظیم مقررات از این جلسات به جمع‌بندی برسد و به صورت نهایی تاییدیه را به ما ابلاغ کند. فکر می‌کنم تعرفه این نوع تماس هم همان ۲۵ تومان خواهد بود.»

او ادامه داد: «یکی دیگر از قابلیت‌هایی که برای اولین بار در ایران راه‌اندازی شد و در دنیا کمتر پیام‌رسانی چنین قابلیتی را دارد؛ بحث برقراری تماس صوتی و تصویری بین همه پلتفرم‌هایی است که گپ در آنها نصب است. به عنوان مثال کاربران می‌توانند از گپ روی موبایل به گپ روی ویندوز تماس برقرار کنند.»

کیف پول مشترک پست و گپ

تمام به‌روزرسانی‌های گپ به اینجا خلاصه نشده و اخیرا خبر رسیده که پست بانک ایران و اپلیکیشن گپ از کیف پول الکترونیکی مشترک خود رونمایی کرده‌اند. مهدی انجیدنی در مورد این کیف پول و چرایی انتخاب پست بانک برای راه‌اندازی این سرویس گفت: «در ایران برای اینکه بتوانیم به یکسری خدمات و APIها دسترسی داشته باشیم، یا باید بانک باشیم یا با بانک قرارداد داشته باشیم. یکسری دسترسی‌ها به صورت عادی به یک شرکت خصوصی داده نمی‌شود. به همین خاطر برای ارائه این سرویس با بسیاری از بانک‌ها و مجموعه‌ها وارد مذاکره شدیم. نیازمندی‌های فنی داشتیم و بانک‌ها در کربانکینگ خود باید آن نیازمندی‌ها را پشتیبانی می‌کردند به همین خاطر در صحبت‌های خود با بانک‌ها این مسائل را بررسی کردیم.»

او ادامه داد: «حدود یک سال و نیم پیش پس از بررسی‌های خود، پست بانک را انتخاب کردیم چون از سامانه کربانکینگ خوبی برخوردار است و زیرساخت نرم‌افزاری قدرتمندی دارد. فعالیت خود را با آنها شروع کردیم. در این راه همکاران در پست بانک از نظر امنیت نگران بودند و دغدغه‌‌هایی داشتند و به همین خاطر فاز آزمایشی زیرساخت‌های فنی بسیار طولانی شد و سپس سرویس کیف پول را راه‌اندازی کردیم و پس از گذراندن فرآیندهای قانونی به تازگی به صورت رسمی این محصول عرضه شد.»

او در ادامه به خدمات کیف پول اشاره و بیان کرد: «براساس قراردادی که بین پست‌بانک و گپ منعقد شد، در فاز اول خدمات کیف پول عمومی به کاربران ارائه می‌کنیم. این کیف پول تنها کیف پولی است که مبالغ موجودی مشتری به صورت آنلاین در خود بانک و در سپرده بانکی نگه‌داری می‌شود و مشتری می‌داند که پول او دست شرکت نرم‌افزاری نیست. کیف پول گپ، اولین کیف پول ایران است که هر مشترک دارای شماره شبا اختصاصی است و هرفردی می‌تواند از داخل شعبه هربانکی به کیف پول شما پول واریز کند. شما هم می‌توانید از کیف پول خود به کل شبکه بانکی کشور پول منتقل کنید.»

به گفته انجیدنی خدمات این کیف پول منحصر به فرد است و مشترک تنها باید پیام‌رسان گپ را روی گوشی خود نصب کند تا به این کیف پول دسترسی پیدا کند. او همچنین تاکید کرد: «هدف ما این است تا این قابلیت‌ها را به صورت API در اختیار استارت‌‌آپ‌هایی که روی گپ فعالیت می‌کنند، قرار دهیم. هم‌اکنون بیش از ده هزار بات تجاری و استارت‌آپ روی گپ فعالیت می‌کنند که می‌توانند برای توسعه کسب‌وکار خود از APIهای پلتفرم و کیف پول گپ بهره ببرند.»

http://pvst.ir/8f4
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو