skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

بر اساس گزارش نقشه و مسیریاب نشان:

افزایش ۳/۵ برابری سفرهای خرداد در مقایسه با نوروز

تحریریه پیوست

۱۱ تیر ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

نقشه و مسیریاب نشان در جدیدترین گزارش خود میزان سفر‌های کاربرانش در تعطیلات خرداد ماه را با میزان سفرها در نوروز ۹۹ مقایسه کرده که بر اساس آن سفرهای خرداد ماه در مقایسه با نوروز افزایش ۳/۵ برابری داشته است.

به گزارش روابط‌عمومی نشان، این نقشه و مسیریاب در فروردین ماه گزارشی را منتشر کرد که از کاهش ۷۱ درصدی مسافرت‌های نوروزی (نسبت به سفرهای نوروز ۹۸) به دلیل شیوع کرونا خبر می‌داد. حال تیم نشان اعلام می‌کند که در مجموع در ۳ دوره تعطیلات رسمی در خرداد ماه، میانگین روزانه مسافرت‌ها در ۹ محور‌ مهم کشور ۳/۵ برابر بیشتر از سفرهای نوروزی بوده‌ است؛ سفرهایی که البته در زمان نوروز با محدودیت‌هایی نیز همراه بودند. اما اکنون با نبود محدودیت‌های تردد بین شهری، سفرها افزایش قابل توجهی داشته‌اند. ضمن آن‌که هنوز تابستان به عنوان فصل اصلی سفر برای خانواده‌های ایرانی پیش رو است.

میزان افزایش متوسط روزانه سفرهای تعطیلات خرداد نسبت به نوروز

این در حالی است که هنوز درباره پایان یافتن موج اول شیوع کرونا و آغاز موج دوم بیماری کووید-۱۹، بین کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد و آمارهای رسمی وزارت بهداشت نیز حکایت از آن دارند که وضعیت کرونا در چندین استان کشور وخیم است. با این وجود افزایش رفت‌وآمد بین شهری، گواه آن است که این شرایط می‌تواند به انتقال بیشتر این ویروس دامن بزند. آمارهای رسمی وزارت بهداشت هم حکایت از آن دارد که در روز دوشنبه ۹ تیر ماه، ۱۶۲ نفر جان خود را به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ از دست داده‌اند؛ رقمی که بالاترین آمار رسمی مربوط به قربانیان کرونا از ابتدای ورود این ویروس به ایران است.

نمودار توزیع سفر در محورهای مهم کشور – خرداد ماه ۹۹

بر اساس گزارش نشان، در بین ۹ مسیر مهم سفر در خرداد ماه، محور «تهران-قم»، ۳۰ درصد از حجم سفرها را به خود اختصاص داده و پس از آن محور‌ «کرج- رشت» با ۱۹ درصد و «تهران-همدان» با ۱۶ درصد بیشترین سفرها را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین محور‌های «کرج-چالوس» ۱۰ درصد، «کرج-تبریز» ۱۰ درصد، «مشهد-بابلسر» ۵ درصد، «تهران-مشهد» ۴ درصد و «اصفهان-شیراز» ۳ درصد افزایش تردد داشته‌ است.

مقایسه نسبت سفرهای خرداد و نوروز در محور‌های مهم کشور – خرداد ۹۹

نمودار بالا نیز میزان سفر در محورهای مهم کشور در تعطیلات رسمی خرداد با تعطیلات نوروز را مقایسه کرده است. برای مثال می‌توان دید که محور «تهران-قم»، در خرداد ماه با افزایش ۳/۵ برابری تردد نسبت به نوروز، شلوغ‌ترین محور کشور بوده است. نکته قابل توجه در مورد محور «تهران-قم» این است که این محور اصلی‌ترین خروجی تهران به سمت شهر‌های مرکز و جنوب کشور بوده که علاوه بر شهر قم، سفرها به سمت اصفهان، کاشان، یزد، بندرعباس وغیره نیز از این مسیر انجام می‌شود.

همچنین محور «کرج-رشت» افزایش ۴/۵ برابری و محور «کرج-چالوس» افزایش ۱۶/۵ برابری داشتند. اگر چه افزایش ۱۶/۵ برابری محور «کرج-چالوس» و اختلاف زیاد این عدد نسبت به دیگر ترددها به دلیل بسته بودن این محور در نوروز است اما نکته قابل توجه آن که میزان تردد‌های صورت گرفته به سمت شهر‌های شمالی می‌تواند برای ساکنین این شهر خطرات بسیار زیادی را در بر داشته باشد.

در این میان کم‌ترددترین محورها «اصفهان-یزد» و «اصفهان-شیراز» بوده‌اند. هر چند که این محورها نیز نسبت به نوروز تقریبا ۳ برابر افزایش سفر داشته‌اند.

http://pvst.ir/871

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو