skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

معرفی و بررسی اپلیکیشن آموزشی ۳۶۰ درجه؛ آموزش نوین از راه دور

امید اعظمی عضو تحریریه

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۸ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

فرض کنیم همه چیز عادی بود و هیچ‌کدام از اتفاقاتی که در چند ماه گذشته رخ داد، پیش نمی‌آمد. نه کرونایی بود و نه قرنطینه و دورکاری. اما باز هم باتوجه به پیشرفت تکنولوژی و تغییر ساختار زندگی اجتماعی انسان‌ها، بعضی از مفاهیم گذشته درحال تغییر و پوست انداختن بودند. یکی از این مفاهیم شیوه آموزش و پرورش است که در چند سال گذشته توجه زیادی را به خود جلب کرده؛ خصوصا در بحث آموزش بر بستر آنلاین. از دل همین توجهات، بسیاری از موسسات و سایت‌های آموزشی آنلاین بیرون آمده که با هزاران ساعت آموزش آنلاین در صد‌ها شاخه و زیرشاخه مختلف، دست انسان را برای آموزش و کسب هر مهارتی باز می‌گذارد. شیوع بیماری کرونا، قرنیطنه و دورکاری ناخواسته، کاتالیزوری شد برای به تکامل رسیدن این نگاه جدید به آموزش و پرورش. حالا در این مسیر تکامل، اپلیکیشنی با نام ۳۶۰ درجه زیر نظر شرکت پرگان، سعی در تغییر روند سنتی آموزش و پرورش دارد.

این اپلیکیشن که از بهمن ماه سال گذشته شروع به فعالیت کرده، قصد دارد تا هر شخصی، در هر سنی، در ۴ ایستگاه سنجش، آموزش، رویش و پرورش، نه به دنبال حفظ کردن دروس اجباری، بلکه به دنبال کسب مهارت در حیطه توانایی‌ها، استعداد‌ها و علاقه‌های فردی‌اش باشد. به گفته حمید شریف‌نیا، مدیرعامل مجموعه پرگان، این اپلیکیشن به‌صورت مجزا تولید محتوا ندارد و تنها بستری را فراهم کرده تا تولیدکنندگان محتوا، مترجمان، دوبلور‌ها و گویندگان، پس از عبور از فیلتر‌های کیفیت‌سنجی این مجموعه، محتوای خود را روی این پلتفرم قرار ‌دهند. شریف‌نیا در مورد نحوه برخورد این مجموعه با تولیدکنندگان به پیوست می‌گوید: «با توجه به رایگان بودن اپلیکیشن در مرحله اول، ما بابت محتوای تولید شده از سوی سرمایه‌گذار به تولیدکنندگان هزینه پرداخت می‌کنیم اما پس از پایان مرحله معرفی اپلیکیشن و پایان دوره استفاده رایگان، هر تولیدکننده، به میزان دیده شدن محتوایش سهم دریافت می‌کند. در پلتفرم ما برخلاف دیگران، سهم تولیدکننده از درآمد ۸۰ درصد و سهم ما ۲۰ درصد خواهد بود.»

سنجش

مشکل اصلی که در بحث آموزش سنتی در اکثر نقاط دنیا وجود دارد این است که همه دانش‌آموزان با هر مهارت، استعداد و علاقه شخصی که دارند تا انتهای دوران تحصیل، مجبور به آموختن دروسی از پیش تعیین شده در حوزه‌های مشخص و معین هستند. حالا این اپلیکیشن قصد دارد تا در ۴ مرحله سنجش، آموزش، رویش و پرورش به کاربران کمک کند تا در کسب مهارت‌های فردی به موفقیت برسند. مرحله اول که می‌تواند مهم‌ترین مرحله از این روند رشد و شکوفایی فردی باشد سنجش است. شریف‌نیا در توضیح بخش سنجش اینطور می‌گوید: «کاربر با توجه به سن و هدفی که دارد، با پشت سر گذاشتن انواع آزمون‌های معتبر روانشناسی و انسان‌شناسی، به شناخت مهارت‌ها و علاقه‌های خود می‌پردازد. کاربر بر اساس شناختی که از خود به دست می‌آورد هدف‌گذاری می‌کند و ما به او کمک می‌کنیم تا در مسیر رسیدن به این هدف قدم بردارد. کاربر به کمک بخش آموزش و رویش، در این مسیر قدم برمی‌دارد و در نهایت به کمک بخش پرورش، که در مرحله اول یک مربی ماشینی و در گام بعدی مربی انسانی خواهد بود به هدف نهایی خود یعنی کسب مهارت می‌رسد.» شریف‌نیا در خصوص بخش دوم سنجش توضیح می‌دهد: «بخش دیگری در قسمت سنجش وجود دارد که دانش‌آموزان با شرکت در آزمون‌های دانش‌آموزی، سطح مهارت‌ها و توانایی‌های خود را مشخص می‌‌کنند. در بخش مهارت‌های فردی نیز مجموعه‌ای از آزمون‌های علمی و بین‌المللی از معتبر‌ترین دانشگاه‌های کشور را تدارک دیده‌ایم تا کاربر با شرکت در این آزمون‌های استاندارد، علاوه بر سنجش مهارت خود، گواهینامه رسمی و مدرک معتبر از جانب آن دانشگاه دریافت کند.»

آموزش

در این مرحله کاربر با بیش از ۲ هزار دوره آموزشی و بیش از ۴ هزار ساعت ویدئوی آموزشی روبه‌روست که با توجه به نتایج مرحله سنجش می‌تواند شروع به یادگیری دوره و مهارت مورد نظر کند. مدیرعامل مجموعه پرگان در مورد این دوره‌های آموزشی به پیوست می‌گوید: «این دوره‌ها و ویدئو‌های آموزشی از بیش از ۵۰ منبع معتبر و شناخته شده از جمله لیندا، تداکس، لینوکس آکادمی، یودمی، کد اسکول، کالج، لینکداین، کورس ارا و غیره تهیه شده که منابع داخلی خریداری شده و منابع خارجی تحت قراردادی که با هرکدام از این مجموعه‌ها بسیتم، اجازه ترجمه و دوبله این منابع را برای فارسی‌زبانان دنیا داریم. این محتوا اکنون ترجمه شده و آماده استفاده فارسی‌زبانان است.»

شریف‌نیا از اضافه شدن گزینه‌های دیگری به بخش آموزش خبر می‌دهد و می‌گوید: «بخش هدیه روز در آینده به قسمت آموزش اضافه خواهد شد که در آن کاربران بدون پرداخت هزینه، امکان استفاده از ویدئوهای رایگان آموزشی را خواهند داشت.» او در خصوص قرار گرفتن محتوای درسی آموزش و پرورش در این اپلیکیشن توضیح می‌دهد: «ما هیچ برنامه‌ای برای قرار دادن محتوای درسی آموزش و پرورش روی پلتفرم ۳۶۰ درجه نداشتیم. اما با توجه به شرایطی که پیش آمده و دانش‌آموزان، آموزش را آنلاین دنبال می‌کنند؛ بنا بر اعلام نیاز آموزش و پرورش تصمیم به انتشار محتوای آموزشی پایه‌های تحصیلی گرفتیم.» او ادامه داد: «در حال حاضر تمام محتوای تمام دروس پایه ابتدایی تا یکی دو روز آینده روی پلتفرم قرار خواهد گرفت و تا پیش از ۱۵ خرداد پیش رو، محتوای دوره متوسطه در سه گزاریش ریاضی، تجربی و انسانی روی پلتفرم ۳۶۰ درجه قرار خواهد گرفت.»

رویش

پس از کسب مهارت‌های پایه و حرفه‌ای در شاخه‌های مورد نظر هرشخص، کاربر به مرحله رویش می‌رسد. در این مرحله کتابخانه‌ای از خلاصه‌شده مهم‌ترین و کاربردی‌ترین کتاب‌های شناخته شده در سطح دنیا در حوزه‌های مهارت فردی و بخش علوم روز در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. به گفته شریف‌نیا، این اپلیکیشن برای بخش خلاصه کتاب‌ها با دو مجموعه بزرگ و مطرح که یکی از آن‌ها getabstract است به توافق رسیده‌ و دومی هم به زودی معرفی خواهد شد. این خلاصه‌کتاب‌ها به‌صورت فایل متنی و همچنین کتاب صوتی در اختیار کاربر خواهد گرفت. شریف‌نیا در خصوص زمان‌بندی انتشار این محتوا در بخش رویش می‌گوید: «از انتهای این هفته ما هفته‌ای ۱۰۰ عنوان کتاب خلاصه‌شده را به بخش رویش اضافه خواهیم کرد.»

پرورش

در این قسمت به کمک مربی ماشینی و با توجه به علاقه‌مندی‌های کاربر که در ابتدای ورود به اپلیکیشن آن‌ها را مشخص کرده، ویدئو‌های آموزشی از دوره‌های مختلف را می‌بیند و در آینده مربی انسانی به هر کاربر کمک خواهد کرد تا مهارت‌های لازم را در این مرحله کسب‌ کند.

کوله من

کوله من قسمتی از اپلیکیشن ۳۶۰ درجه‌ است که تمام منابع مختلف آموزشی مورد مطالعه کاربر در آن قرار می‌گیرد تا در خیل عظیم دوره‌ها و آموزش‌های مختلف سردرگم نماند. با اضافه کردن هر آموزش و دوره مورد نظر به کوله، امکان پیگیری ادامه روند آموزش با نمایش میزان پیشرفت در کوله فردی فراهم است.

نحوه استفاده کاربران از اپلیکیشن

حمید شریف‌نیا در مورد نحوه استفاده کاربران از اپلیکیشن ۳۶۰ درجه می‌گوید: «در حال حاضر استفاده از این اپلیکیشن برای تمام کاربرانی که عضو شوند تا ۵۰ روز رایگان خواهد بود. پس از پایان دوره ۵۰ روزه، کاربران می‌توانند با خرید اشتراک ماهیانه، سه ماهه، شش ماهه و یک ساله (+ یک ماه هدیه) به کل محتوای اپلیکیشن که مجموعا ۱۲ هزار ساعت خواهد بود دسترسی داشته و از ادامه روند آموزش و پرورش شخصی بهره‌مند شوند.» او افزود: «در آینده با افزایش تعداد کاربران اپلیکیشن، دوره رایگان از ۵۰ روز به چند هفته کاهش پیدا می‌کند.»

در تصویر قیمت اشتراک‌های مختلف را مشاهده می‌کنید.

طبق برنامه‌ریزی‌های تیم ۳۶۰ درجه، قرار بود این اپلیکیشن در ابتدای تابستان اجرایی شود اما با توجه به مساله ویروس کرونا و بحث دورکاری و آموزش آنلاین، این تیم تصمیم به انتشار زودتر این اپلیکیشن گرفت و درحال حاضر بسیاری از دوره‌های آموزشی و بخش‌های اپلیکیشن فعال نیست و به گفته مدیرعامل مجموعه پرگان، تا اواخر خرداد ماه تمامی دوره‌های آموزشی و بخش‌های مختلف این اپلیکیشن کامل خواهد شد.

درحال حاضر تنها نسخه اندروید اپلیکیشن ۳۶۰ درجه آن هم به‌صورت دانلود مستقیم از وب‌سایت ۳۶۰ وجود دارد اما در طی هفته‌های آینده نسخه iOS این برنامه نیز برای کاربران روی سایت قرار خواهد گرفت. با توجه به گفته‌های مدیرعامل این مجموعه، به دلیل مسائل مربوط به تحریم، این اپلیکیشن روی مارکت‌های بین‌المللی قرار نخواهد گرفت. اما درصورت تمایل به همکاری مارکت‌های داخلی، امکان قرار گرفتن این اپلیکیشن روی این مارکت‌ها وجود خواهد داشت.

شریف‌نیا در خصوص حافظت از محتوا در این اپلیکیشن می‌گوید: «در مرحله اول ما امکان دانلود محتوا را برای کاربران قرار ندادیم و تمام محتوا تنها قابلیت استریم دارد. ما با همین رویه ادامه خواهیم داد و امیدواریم دوستان بدون اجازه سعی در استفاده غیرقانونی از محتوای ما روی وب‌سایت دیگر نداشته باشند. اما اگر با این مورد برخرود کنیم، از آنجایی که تمام محتوای ما دارای گواهی و قراداد است و حق استفاده از آن پرداخت شده به‌صورت کاملا قانونی از سواستفاده کننده شکایت می‌کنیم.»

http://pvst.ir/7yq
امید اعظمیعضو تحریریه

شاید هیچ‌وقت صفت ماجراجو را در توصیف خودم به‌کار نبرده‌ باشم. اما وقتی به مسیری که آمدم نگاه می‌کنم، چیزی جز ماجراجویی نمی‌بینم. از تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار و یک سال تجربه برنامه‌نویسی گرفته تا تجربه برگزاری استارت‌آپ ویکند بیرجند و سه سال مدیا مانیتورینگ در حوزه روابط‌عمومی و حالا تجربه جدیدی در پیوست و حوزه خبرنگاری. اما برای من ارزشمند‌تر از هر تجربه‌ای، دوستان خوبی بودند که در این مسیر پیدا کردم.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو