skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

کالاهای آی‌تی مشمول دریافت ارز حاصل از صادرات شدند

تحریریه پیوست

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

وارد‌کنندگان کالاهای فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌گویند که هنوز و بعد از گذشت ۲ ماه از سال ۱۳۹۹ موفق به دریافت ارز برای واردات کالاهای خود به کشور نشده‌اند. احسان زرین‌بخش، دبیر کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران حالا از موانع جدید بر سر تخصیص ارز به واردکنندگان کالاهای آی‌تی خبر می‌دهد و اعلام می‌کند که در جدید‌ترین تصمیم بانک مرکزی، ارز بخش عمده‌ای از تجهیزات آی‌تی باید از طریق ارز حاصل از صادرات تامین شود و  واردکنندگان کالاهای آی‌تی امکان تهیه ارز از سیستم بانکی را نخواهند داشت.

به گزارش پیوست، بعد از رفع ممنوعیت یک ماه ثبت سفارش برخی تجهیزات زیرساختی فناوری اطلاعات از سمت وزارت صنعت، معدن و تجارت حالا واردکنندگان این بازار خبر از مشکلات جدید با بانک مرکزی را می‌دهند. دبیر کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی در گفت‌وگو با پیوست از قرار گرفتن بخش عمده ای از کالاهای آی‌تی در رده بندی کالاهای ۲۳ خبر می‌دهد که به باور او این اتفاق تخصیص ارز به واردکنندگان بازار فناوری اطلاعات را با چالش جدی‌تری روبه‌رو می‌کند. احسان زرین‌بخش در توضیح بیشتر این اتفاق به پیوست گفت:‌ «با قرار گرفتن بخش عمده ای از کالاهای آی‌تی در رده کالاهای ۲۳ یعنی به جای ثبت سفارش و انتخاب گزینه تخصیص ارز از سیستم بانکی باید گزینه درخواست ارز حاصل از صادرات را انتخاب کنید. در واقع از این به بعد باید به دنبال صادر‌کنندگانی باشیم که حاضر هستند ارز خود را به ما برای واردات بدهند که پیدا کردن آنها با توجه به کم بودن منابع و امکان جابجایی پول هر صادر‌کننده در خارج از کشور بسیار کار سخت و زمانبر و پر هزینه‌ای است.»

زرین‌بخش ادامه می‌دهد: «زمانی که در الویت ۲۲ ارزی قرار داشتیم با سختی‌ها و مشکلات فراوانی مواجه بودیم حالا تصور کنید که باید به دنبال صادر‌کننده‌ای باشیم که به ما برای واردات ارز بدهد و به موقع هم در این زمینه به تعهدات خود عمل کند.»

روز گذشته گروهی از وارد کنندگان تجهیزات آی‌تی برای اعتراض به نحوه تخصیص ارز به آنها مقابل بانک مرکزی تجمع کردند.

آنطور که زرین‌بخش توضیح می‌دهد بر اساس اعلام شفاهی کارشناسان بانک مرکزی حداقل ۳۰ روز طول خواهد کشید تا بانک مرکزی مجوز تخصیص ارز حاصل از صادرات را تایید کند و مجوز صادر شده هم تنها ۳۰ روز اعتبار دارد. حال آنکه به باور دبیر کمیسیون شبکه سازمان نصر تا پیدا کردن یک صادر‌کننده و جلب رضایت آن برای تخصیص ارز صادراتی به واردکنندگان و از سوی دیگر واریز ارز به حساب بانکی زمانی بیشتر از ۳۰ روز را طلب می‌کند.

زرین‌بخش تایید می‌کند که ادامه داشتن این روند در نهایت باعث ورشکستگی و بسته شدن بسیاری از کسب‌وکارها خواهد شد چرا که آنها نمی‌توانند براساس تعهدات خود پروژه‌های مربوطه به توسعه زیرساخت های شبکه کشور را پیش ببرند. او در این زمینه می‌گوید: «هر پروژه‌ای قراردادی دارد که باید شرکت‌ها براساس زمان تعیین شده و تعهدات مندرج در قرارداد تجهیزات را تحویل دهند، حال آنکه ما یک‌ ماه به خاطر ممنوعیت ثبت سفارش برخی کالاهای آی‌تی از سمت وزارت صمت از تعهدات خود دور ماندیم و حالا هم به خاطر تصمیمات جدید بانک مرکزی با مشکل مواجه شده‌ایم.»
او در ادامه با اعلام اینکه تا کنون هیچ‌کدام از این تصمیمات بانک مرکزی به صورت کتبی به واردکنندگان کالاهای آی‌تی اعلام نشده می‌گوید: «کارفرما برای علت تاخیر از ما مستندات می‌خواهد و این درحالی است که ما هیچ مستنداتی نداریم و تمام تصمیمات بانک مرکزی و به صورت شفاهی به ما اعلام شده است که باید ارز خود را از صادرکنندگان دریافت کنیم.»
زرین‌بخش از دولت می‌خواهد تا هرچه سریعتر با توجه به نیاز جامعه به زیرساخت‌های الکترونیکی تکلیف تخصیص ارز به واردکنندگان آی‌تی را مشخص کند. به باور او اگر چنین شرایطی برای تهیه ارز واردکنندگان این بازار ادامه داشته باشد فعالان و شرکت‌های حاضر در بازار فناوری اطلاعات امکان ادامه حیات نخواهند داشت.

http://pvst.ir/7xu

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو