skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

صندوق نوآفرین ثبت شد

تحریریه پیوست

۲۰ فروردین ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

صندوق غیر دولتی پژوهش فناوری «نو‌آفرین» به عنوان شرکت ثبت شد. با ثبت رسمی این صندوق حالا فرآیند جذب سرمایه توسط آن سرعت بیشتری پیدا خواهد کرد.

به گزارش پیوست،‌ تشکیل صندوق نوآفرین به عنوان یکی از الزمات در آیین‌نامه طرح نوآفرین که اردیبهشت ماه سال گذشته به تصویب هیات وزیران رسیده بود، در نظر گرفته شد. در نهایت تیر ماه همان سال کارگروه صندوق‌های پژوهشی در صندوق نوآوری و شکوفایی مجوز تاسیس صندوق پژهش‌ و فناوری نوآفرین را براساس موضوع ماده ۴ آیین‌نامه حمایت از شرکت‌های نوپا (نوآفرین) با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیارد تومان تصویب کرد.

سروش قاضی نوری، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، که تدوین طرح نوآفرین و تصویب آن به همت او و تیم اجرایی‌اش در سازمان فناوری اطلاعات انجام شد در مورد جزئیات این صندوق می‌گوید که با ثبت صندوق غیردولتی نوآفرین می‌توان امید داشت که برای جذب سرمایه در بازار استارت‌آپی آن‌هم در این شرایط که سرمایه‌گذاران ترسیده‌اند تحرک پیدا کند.

قاضی‌نوری در مورد جزئیات این صندوق به پیوست گفت: «سال گذشته که آئین‌نامه نوآفرین به تصویب هیات دولت رسید، تشکیل صندوقی با همین نام و سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیاردی نیز در نظر گرفته شده بود. براین اساس قرار شد برای تامین سرمایه این صندوق غیر دولتی ۴۰ درصد یعنی برابر ۴۰ میلیارد را دولت یعنی سازمان فناوری اطلاعات و شرکت ارتباطات زیرساخت تامین کند و ۶۰ درصد برابر ۶۰ میلیارد را نیز ۳ شرکت بخش خصوصی تامین کنند.»
او با اشاره به قانون ثبت شرکت‌ها توضیح داد:‌ «براساس قانون ثبت شرکت‌ها، یک شرکت زمانی می‌تواند نامش را به صورت رسمی ثبت کند که ۳۵ درصد سرمایه آن تامین شده باشد. در نهایت این صندوق که مجوز آن تیر ماه سال گذشته صادر شده بود توانست روز گذشته با تامین ۳۵ درصد یا ۳۵ میلیارد از سرمایه اولیه ثبت شود.»

قاضی نوری در پاسخ به این سوال که این صندوق در نهایت آن هم در شرایط فعلی آیا می‌تواند یک اهرم کمکی برای کسب‌وکارها باشد گفت: «تشکیل این صندوق برای شرایط فعلی در نظر گرفته نشده بود. اما تشکیل رسمی این صندوق می‌تواند به تحرک سرمایه صندوق‌های سرمایه‌گذاری کمک کند. در واقع صندوق نوآفرین قرار است به محرکی تبدیل شود تا این صندوق‌ها هم حضور پر‌رنگ‌تری در این صنعت داشته باشند و به یک منبع جدی هم برای این صندوق‌ها تبدیل شود.»
به باور او ثبت این صندوق می‌تواند در این شرایط که ویروس کرونا بسیاری از کسب‌وکارها را با مشکل روبه‌رو کرده با این سرمایه اولیه، پیامی برای دیگر سرمایه‌گذاران باشد تا ترس را کنار گذاشته و برای کمک به این فعالان و در نهایت کشور وارد میدان شوند.

ثبت صندوق نوآفرین براساس آیین‌نامه نوآفرین به نتیجه رسیده است. آیین‌نامه نوآفرین از جمله طرح‌های حمایتی وزارت ارتباطات از شرکت‌های استارت‌آپی است. این طرح در گام اول با هدف تشویق و حمایت از کسب و کارهای نوپا در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تهیه و به تصویب هیات وزیران رسید. آیین‌نامه نوآفرین سعی دارد در کنار ایجاد شرایط برای جذب سرمایه توسط شرکت‌های استارت‌اپی،‌بخشی از مشکلات بیمه‌ای، مالیاتی و سرمایه‌گذاری که این شرکت‌ها همزمان با شروع کار خود با آن دست به گریبان‌اند را حل کنند.

http://pvst.ir/7r6

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو