skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

سوال از وزیر ارتباطات در مورد نبود نظارت بر VODها و بازی‌های رایانه‌ای اعلام وصول شد

تحریریه پیوست

۲۲ اسفند ۱۳۹۷

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸

پاییز امسال بود که برخی نمایندگان مجلس در اعتراض به نبود نظارت بر بازار سامانه‌های ویدویی (VOD) و بازی‌های رایانه‌ای با طرح سوال از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی او را به مجلس کشاندند و انتقاد‌های خود در این زمینه را مطرح کردند. اما گویا پاسخ‌های وزیر ارشاد در این زمینه نمایندگان مجلس را راضی نکرده است؛ چرا که حالا نمایندگان دیگر مجلس با طرح مجدد این سوال از وزیر ارتباطات خواسته‌اند تا در مورد نبود نظارت بر بازار VODها و بازی‌های رایانه‌ای پاسخگو باشد. 

به گزارش پیوست، سوال از وزیر ارتباطات در این زمینه را نصرالله پژمانفر، عضو کمیته فضای مجازی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول کرده است. 
پژمانفر در پاسخ به پیوست درمورد اینکه مهرماه نیز وزیر ارشاد به خاطر این دو سوال به مجلس آمده بود، گفت: «بخشی از وظایف نظارت بر بازی‌های رایانه‌ای و ویدیوهای درخواستی به عهده وزارت ارشاد است که آقای وزیر ارشاد عدم نظارت بر این بخش  را به خاطر نبود شبکه ملی اطلاعات و ضعف وزارت ارتباطات اعلام کردند. البته من در آن جلسه از پاسخ وزیر ارشاد قانع نشدم.»
او در ادامه افزود: «بخشی از ویدیوها و بازی‌هایی که در فضای مجازی منتشر می‌شود؛ اما مدیریتی برآن‌ها وجود ندارد. این محتوا بدون هیچ محدودیتی در اختیار فرزندان و خانواده‌ها قرار می‌گیرد. بخشی از مدیریت فضای مجازی به عهده وزارت ارتباطات است که به وظایف خود عمل نمی‌کند. بنابراین از وزیر ارتباطات درخواست دارم که به سوالات من در این زمینه پاسخ دهد.»
پژمانفر در پاسخ به سوال دیگر پیوست در مورد اینکه وظیفه نظارت بر بازی‌ها به عهده بنیاد ملی بازی‌ها است، بیان کرد: «بنیاد ملی بازی‌ها متاسفانه به وظایف خود در قبال نظارت بر بازی‌های رایانه‌ای به خوبی عمل نمی‌کند. بنابراین باید مشخص شود کدام نهاد دیگر وظیفه نظارت و مدیریت بر بازی‌های رایانه‌ای را دارد.»
مهرماه سال جاری عباس صالحی،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درجلسه صحن علنی مجلس برای پاسخ به سوال نصرالله پژمانفر درمورد «نبود نظارت بر بازی‌های رایانه‌ای» و «نبود نظارت بر سامانه‌های ویدیوهای درخواستی» اعلام کرده بود که نظارت کافی درباره بازی‌های موبایلی صورت می‌گیرد و بازی‌های رایانه‌ای نیز باید قبل از انتشار پروانه ساخت دریافت کنند. صالحی درمورد نحوه نظارت بر سامانه‌های ویدیویی نیز اعلام کرده بود که در بخش فیلم و سریال‌های ایرانی همه فیلم‌ها و سریال‌ها پیش از بارگذاری بازبینی می‌شوند و فیلم‌ها باید پروانه نمایش داشته باشند تا امکان عرضه در فضای سامانه ویدیویی را داشته باشند. در نهایت این دو سوال پژمانفر از وزیر ارشاد به رای گذاشته شد و با ۹۴ رای موافق، نمایندگان از پاسخ‌های وزیر قانع نشدند.

چند روز پس از جلسه سوال از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هم بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدیوی آنلاین (IPTV و VOD) در بیانیه‌ای به ادعاهای نصرالله پژمانفر پاسخ دادند. بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در نامه‌ای که به رسانه‌ها ارسال کرده بود، تاکید داشت که این نهاد براساس وظایف نظارتی‌ که در اساسنامه‌اش مشخص شده است، بر تمامی حوزه‌های مرتبط با بازی مانند تولید، تامین، واردات و صادرات بازی‌های ویدیویی و رایانه‌ای نظارتی فراگیر را اعمال کرده است . شرح وظایف نیز هر سال منتشر می‌شودو در اختیار نمایندگان مجلس قرار می‌گیرد. انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدیوی آنلاین نیز در بیانیه‌ خود تاکید کرد که نظارت بر بازار VOD و IPTV توسط دستگاه‌های بی‌شماری انجام می‌شود.

http://pvst.ir/5ui

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو