skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

تحریریه پیوست

رئیس بانک مرکزی:کارت‌های شتاب تا یک ماه دیگر در خودپردازهای روسیه قابل استفاده هستند

تحریریه پیوست

۱۶ تیر ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۳ تیر ۱۴۰۳

رئیس بانک مرکزی از اجرای اتصال شبکه بانکی شتاب به شبکه میر روسیه خبر داد و گفت تا یک ماه دیگر کارت‌های بانکی شبکه شتاب ایران در خودپردازهای روسیه قابل استفاده هستند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، محمدرضا فرزین رئیس بانک مرکزی گفت: در نشست دو جانبه رؤسای کل بانک‌های مرکزی دو کشور ایران و روسیه در حاشیه کنگره مالی روسیه در سنت پترزبورگ که پنج شنبه گذشته برگزار شد، کلیه اقدامات مشترکی که در گذشته توافق شده بود نهایی و وارد مرحله عملیاتی شد.
فرزین در ادامه گفت: در این مرحله کارت‌های بانکی شبکه شتاب ایران در قالب طرح کارت هوشمند همراه بانکی (کهربا) در کلیه خودپرداز‌های کشور روسیه قابل استفاده خواهد بود و اتباع ایرانی خواهند توانست با کارت‌های بانکی خود از خودپرداز‌های روسیه اسکناس روبل دریافت کنند. مرحله دوم این اتصال برای بهره‌مندی اتباع روسیه در ایران خواهد بود و در مرحله سوم کارت‌های شتاب ایران در پذیرنده‌های فروشگاهی روسیه پردازش خواهد شد.

این چندمین باری است که از اتصال شبکه‌های بانکی شتاب ایران و میر روسیه خبر داده می‌شود اما هنوز پیشرفتی در اجرای آن حاصل نشده است.

پیش‌تر در امرداد ۱۴۰۱ گفته شده بود سیستم پرداخت MIR روسیه به زودی در ایران فعال می‌شود و آژانس خبری RIA روسیه به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه ایران گفته بود قرار است این سیستم پرداخت به زودی در ایران فعال می‌شود.

یک ماه بعد در شهریور ۱۴۰۱ خبرگزاری‌های روسیه طبق اعلام بانک مرکزی ایران نوشتند برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و بهبود روند بازرگانی در منطقه، بانک مرکزی ایران و روسیه مذاکرات خود را برای پیوستن به سیستم پرداخت کارتی میر از روسیه آغاز کرده است.

در بهمن همان سال گفته شد پیام‌رسان ملی بانکی ایران یا سپام به پیام‌رسان بانکی روسیه متصل شد و با این اتصال «سپام» جایگزین «سوئیفت» در مراودات بانکی ایران و روسیه شده است.

در اردیبهشت سال ۱۴۰۲ احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصاد، خبر از برقراری اتصال این دو شبکه داد اما جزئیات چندانی از آن ارائه نکرد. خاندوزی گفت: «‌اتصال شبکه شتاب کشور به شبکه پرداخت الکترونیکی کشور‌های منطقه پیگیری شد. به طور مشخص در مورد روسیه این اقدام به ثمر نشسته است. در ماه‌های آینده برای تجار ایرانی و روس که مبادله انجام می‌دهند بدون نیاز به مراجعه به شبکه‌های بین‌المللی و ارز‌های غیرمحلی این امکان را فراهم می‌کنیم. »
میر، نسخه روسی ویزا و مسترکارت به حساب می‌آید و کشور‌هایی از جمله کره جنوبی، کوبا، ترکیه و ویتنام پذیرای آن هستند.

https://pvst.ir/ick

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو