skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بخش زیادی از محتوای آنلاین ناپدید شده است؛ اینترنت پر از لینک‌های مرده

۱ خرداد ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

گزارشی از مرکز تحقیقاتی Pew نشان می‌دهد که در حدود یک دهه گذشته بیش از یک چهارم صفحات اینترنتی از دسترس خارج شده‌اند. در نتیجه این زوال دیجیتال ارجاعات بسیاری از وبسایت‌ها در حال حاضر شما را به صفحه‌ای منتقل می‌کنند که دیگر قابل دسترسی نیست. حدود ۲۳ درصد از صفحات خبری حداقل یک لینک اینچنین دارند و ۲۱ درصد از وبسایت‌های دولتی هم از این لینک‌های مخدوش برخوردارند.

به گزارش پیوست، از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۳ حدود ۳۸ درصد از صفحاتی که پیشتر قابل دسترسی بودند حذف یا غیرفعال شده‌اند. تنها در سال ۲۰۲۳ حدود ۸ درصد از صفحات اینترنت به چنین سرنوشتی دچار شده‌اند.

حذف این صفحات و مرگ دیجیتال طیف گسترده‌ای از محتوا تعداد زیادی از وبسایت‌ها را تحت تاثیر قرار داده است. براساس این تحقیقات ۵۴ درصد از صفحات ویکیپدیا در بخش منابع خود حداقل یک لینک مرده دارند که شما را به صفحه‌ای غیرفعال منتقل می‌کند. در ۲۳ درصد از وبسایت‌های خبری و ۲۱ درصد از وبسایت‌های دولتی هم شرایط مشابهی مشاهده می‌شود.

جالب اینکه در وبسایت‌های خبری پر ترافیک به همان اندازه وبسایت‌های کم ترافیک لینک‌های مخدوش به چشم می‌خورند. وبسایت‌های متعلق به شهرداری‌ها نیز بیشتر از همه به این مشکل دچار هستند.

حذف محتوا از شبکه اجتماعی؛ حذف گسترده توییت‌های ترکی و عربی

طبق داده‌های Pew، حدود یک پنجم از تمامی توییت‌ها تنها چند ماه پس از انتشار در این اکس (توییتر سابق) دیگر قابل مشاهده نیستند. در ۶۰ درصد از موارد حساب اصلی به طول کامل حذف یا معلق شده و یا ممکن است حساب کاربری به صورت خصوصی درآمده باشد. در ۴۰ درصد باقی مانده مالک حساب توییت مورد نظر را حذف کرده‌ است.

توییت‌های منتشر شده به زبان عربی و ترکی بیشتر از همه حذف می شوند: ۴۰ درصد از توییت‌هایی که به زبان ترکی یا عربی نوشته شده‌اند تنها ۳ ماه پس از انتشار دیگر قابل دسترسی نیستند.

لینک‌های مرده در وبسایت‌های خبری

مرکز تحقیقاتی Pew در بررسی‌های ۵۰۰ هزار صفحه در ۲۰۶۳ وبسایتی که از نگاه مخاطبان در دسته «خبری/اطلاعات» قرار می‌گیرند را مورد بررسی قرار داده است. این بررسی‌ها نشان می‌دهد که روی هم رفته ۲۳ درصد از صفحات یک لینک مخدوش یا مرده دارند که ۵ درصد از تمامی لینک‌های وبسایت را تشکیل می‌دهد.

براساس این گزارش حدود ۹۴ درصد از صفحه‌های خبری حداقل یک لینک خارجی دارند. به طور میانگین ۲۰ لینک در یک صفحه وجود دارد و در اوج خود میانگین لینک‌های یک صفحه به ۵۶ مورد می‌رسد.

منابع مرده در ویکیپدیای انگلیسی

این مرکز تحقیقاتی در بررسی‌های خود روی ویکیپدیا، ۵۰ هزار صفحه انگلیسی زبان را به صورت تصادفی انتخاب و بخش منابع آن‌ها را بررسی کرده است. اکثریت این صفحات (۸۲ درصد) حداقل یک لینک ارائه شده به عنوان منبع دارند که در واقع قرار است کاربر را به منبعی خارج از ویکیپدیا منتقل کند.

براساس این بررسی ۱۱ درصد از تمامی منابع ویکیپدیا دیگر قابل دسترسی نیستند. جالب اینکه در حدود ۲ درصد از صفحاتی که لینکی به عنوان منبع ارائه کرده‌اند، تمامی لینک‌های ارائه شده مخدوش یا غیرقابل دسترسی هستند. در ۵۳ درصد دیگر از صفحات نیز حداقل یک لینک مخدوش وجود دارد.

مرکز تحقیقاتی Pew در بررسی های خود از آرشیو وبسایت Common Crawl، که تصویری از صفحات اینترنتی را به صورت دوره‌ای ذخیره می‌کند، برای مقایسه وضعیت صفحات از گذشته تا به امروز استفاده کرده است.

https://pvst.ir/hyf

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو