skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ایلیا سوتسکور، یکی دیگر از بنیان‌گذاران اوپن‌ای‌آی نیز از این شرکت جدا شد

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

هم بنیان‌گذار و پژوهشگر ارشد اوپن‌آی‌آی در حالی که این شرکت به مهمترین استارت‌آپ هوش مصنوعی جهان تبدیل شده است خبر جدایی خود را منتشر کرد. ایلیا سوتسکور یکی از چهره‌های شناخته شده تیم بنیان‌گذاران اوپن‌ای‌آی است که بسیاری از او به عنوان عامل اخراج کوتاه سم آلتمن از مدیریت شرکت یاد می‌کنند.

به گزارش پیوست به نقل از رویترز، آلتمن در پیامی به شرکت که در وبلاگ اوپن‌ای‌آی منتشر شده است نوشت: «اوپن‌ای‌آی نمی‌توانست بدون او این چیزی که هست باشد.»

این استارت‌آپ که از حمایت تمام قد مایکروسافت و سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری آن برخوردار است به عنوان پیشتاز هوش مصنوعی مولد گوی سبقت را از غول‌های فناوری آمریکا ربوده است.

پس از جدایی سوتسکور، جیکوب پاچوکی، به عنوان پژوهشگر ارشد جایگزین او خواهد شد.

پاچوکی پیشتر به عنوان رئیس تحقیقات و رهبر توسعه GPT-4 فعالیت داشته است.

سوتسکور، طی پستی در شبکه اجتماعی اکس، پیرامون جدایی خود گفت: «پس از حدود یک دهه، تصمیم گرفته‌ام اوپن‌ای‌آی را ترک کنم.»

او می‌گوید در حال کار روی یک پروژه جدید «بسیار پرمعنای شخصی» است که در زمان مناسب اطلاعات دقیق آن را به اشتراک می‌گذارد.

سوتسکور سال گذشته نقش مهمی در اخراج پر سر و صدای سم آلتمن در ماه نوامبر داشت و در آن زمان او به همراه هیات مدیره شرکت تصمیم به اخراج مدیرعامل و چهره اصلی اوپن‌ای‌آی گرفتند. با این حال چند روز بعد با درخواست گسترده کارکنان و فشار سرمایه‌گذاران آلتمن به جایگاه خود بازگشت و سوتسکور نیز از «نقش داشتن در اقدامات هیات مدیره» اظهار پشیمانی کرد.

او پس از بازگشت آلتمن از هیات مدیره حذف شد و دیگر جایگاه مشخص و قابل توجهی در این شرکت نداشت. پژوهشگر ارشد اوپن‌ای‌آی در حالی از این شرکت جدا می‌شود که دو روز پیش اوپن‌ای‌آی از مدل زبانی تازه‌ای به نام GPT-4o با توانمندی‌های چشمگیر در حوزه ترجمه و ارتباط با متن و تصویر رونمایی کرد.

سوتسکور از همان ابتدای فعالیت‌های خود به عنوان یکی از پژوهشگران برجسته در حوزه هوش مصنوعی شناخته می‌شد. او پیش از بنیان‌گذاری اوپن‌ای‌آی در گوگل برین به فعالیت مشغول بود و فعالیت‌های حرفه‌ای خود را با جفری هینتون، پدرخوانده هوش مصنوعی، آغاز کرده بود.

منتقدان اوپن‌ای‌آی از جمله ایلان ماسک، مالک شبکه اجتماعی اکس که خود یکی از اعضای تیم‌ بنیان‌گذار این استارت‌آپ هوش مصنوعی بود، پیش از این به اختلاف نظر سوتسکور و آلتمن اشاره کرده‌اند.

https://pvst.ir/hx8

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو