skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

استارت‌آپ هوش مصنوعی میسترال با ارزش‌گذاری ۵ میلیارد یورویی جذب سرمایه می‌کند

۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

استارت‌آپ هوش مصنوعی میسترال در کشور فرانسه در حال مذاکره برای قرارداد جذب سرمایه ۵۰۰ میلیون یورویی است که ارزش این شرکت را به دو برابر و حدود ۵ میلیارد یورو می‌رساند. این استارت‌آپ یک ساله به پیشنهاد‌های متعددی از چندین سرمایه‌گذار روبرو است.

به گزارش پیوست به نقل از فایننشال تایمز، سه بنیان‌گذار به رهبری آرتور منش، تنها سه ماه پس از یک جذب سرمایه ۴۰۰ میلیون یورویی که ارزش شرکت را به ۲ میلیارد یورو رساند در حال بررسی گزینه‌های جذب سرمایه جدید هستند.

از جمله متقاضیان این سرمایه‌گذاری می‌توان به صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و ثروت ملی اشاره کرد که شرکت اروپایی را بهترین فرصت برای رقابت با بزرگان سیلیکون‌ولی، از جمله اوپن‌ای‌آی و آنتروپیک، می‌دانند.

افراد مطلع می‌گویند چندین سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری در میسترال تلاش می‌کنند که در نتیجه آن ارزش این شرکت به ۵ میلیارد یورو یا بیشتر می‌رسد. اگر شرکت با این طرح موافقت کند احتمالا تا سرحد ۵۰۰ میلیون یورو را جذب خود خواهد کرد.

این استارت‌آپ که در ماه مه ۲۰۲۳ توسط محققان سابق گوگل و متا بنیان‌گذاری شد چندین نسخه از مدل هوش مصنوعی را روانه بازار کرده و چت‌باتی به نام Le Chat را که محصولی شبیه ChatGPT است در بین محصولات خود دارد.

این شرکت حالا از پشتوانه صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه بزرگی مثل Lightspeed Venture Partners، Andreessen Horowitz و General Catalyst و شرکت‌هایی مثل انویدیا، Salesfore و اریک اشمیدمت، رئیس سابق گوگل برخوردار است.

یکی از سرمایه‌گذاران میسترال می‌گوید: «در خیابان از آرتور امضا خواسته می‌شود. او تمام امید‌های اروپا را در خود جای داده است.»

میسترال هم همانند رقبا با ساخت مدل‌های بزرگ زبانی (LLM) در حال توسعه فناوری هوش مصنوعی مولدی است که می‌تواند متونی مشابه انسان تولید کند و در لحظه به پرامپت‌های کاربران پاسخ دهد.

توسعه مدل‌های بنیادی یا LLMها نیازمند مقدار زیادی قدرت رایانشی است و فراهم کردن این توان رایانشی بسیار هزینه‌بر است. به گفته دو فرد مطلع، سرمایه‌ جدیدی که قرار است جذب میسترال شود به خرید چیپ‌های آموزش و اجرای مدل‌های هوش مصنوعی اختصاص می‌یابد.

میسترال برخلاف اوپن‌ای‌آی، با پشتوانه مایکروسافت، و شرکت گوگل، یک رویکرد «منبع باز» را در پیش گرفته است و این یعنی کد مربوط به مدل هوش مصنوعی به صورت عمومی قابل دسترسی است و توسعه دهندگان می‌توانند آزادانه براساس آن به توسعه بپردازند.

این شرکت برای افزایش کاربری فناوری خود قراردادی برای همکاری با مایکروسافت، Databricks، Snowflake و بخش ابری آمازون به امضا رسانده و در چندین مورد هم این شرکت‌ها سهام کوچکی را در میسترال خریداری کرده‌اند.

با اینکه همچنان ابهاماتی در توان رقابتی میسترال با غول‌های فناوری و سرمایه‌ نامحدود آنها وجود دارد اما تا به اینجای کار این استارت‌آپ مدل‌هایی را با هزینه کمتری نسبت به رقبایی مثل گوگل، اوپن‌ای‌آی و آنتروپیک عرضه کرده است. منش می‌گوید میسترال اولین مدل هوش مصنوعی خود را تنها با تیمی متشکل از ۱۰ نفر عرضه کرد و هزینه آموزش آن هم کمتر از ۵۰۰ هزار دلار بود.

موفقیت میسترال در فعالیت هوش مصنوعی باعث شده تا این شرکت به نمادی برای دولت فرانسه برای تضمین جایگاه خود در اتحادیه اروپا و رقابت با چین و آمریکا تبدیل شود.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، از اتحادیه اروپا خواسته تا قوانین هوش مصنوعی را به گونه‌ای‌ تنظیم کنند که مانع نوآوری نباشد. او به دنبال تغییراتی در قانون هوش مصنوعی است که در ماه مارس در بروکسل نهایی شد.

https://pvst.ir/hpz

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو