skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مذاکرات ۳۷ ساعته نمایندگان اروپا گام دیگری برای تصویب اولین قانون جامع هوش مصنوعی

۱۸ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

اتحادیه اروپا پس از ۳۷ ساعت مذاکرات سخت برسر آنچه به عنوان جامع‌ترین قانون هوش مصنوعی در جهان غرب شناخته می‌شود به توافقی در راستای پیشبرد این قانون دست یافت. این توافق که جزئیات آن همچنان در روزهای پیش رو بررسی و اعلام می‌شود به پایه و اساس تنظیم‌گری استفاده از هوش مصنوعی در نظارت بیومتریک و سیستم‌های مهمی هوش مصنوعی از جمله ChatGPT تبدیل می‌شود.

به گزارش پیوست، توافق فوق که با حضور نمایندگان پارلمان اروپا و کشور‌های اتحادیه اروپا انجام گرفت گام دیگری به سمت تصویب اولین قانون جامع نظارت بر هوش مصنوعی است.

بلومبرگ به نقل از تیری برتون، رئیس بازار‌های داخلی اروپا، می‌گوید این قرارداد تعادل بین ترویج نوآوری و محافظت از حقوق مردم و شرکت‌های را برقرار می‌کند.

برتون در بیانیه روز شنبه گفت: «ما زمان زیادی را صرف آن کردیم که بین بیشترین بهره‌برداری از پتانسیل هوش مصنوعی در حمایت از اجرای قانون و در عین حال محافظت از حقوق اساسی شهروندان تعادل برقرار کنیم. ما خواستار هیچگونه نظارت جمعی در اروپا نیستیم.»

به نظر بحث استفاده از هوش مصنوعی در تکنولوژی‌های نظارتی یکی از موضوعات اصلی مذاکرات اروپا و قانون هوش مصنوعی (AI act) است. براساس این توافق دولت‌ها تنها درمورد قربانیان یک سری جرایم، جلوگیری از تهدید‌های معتبر، فی‌الواقع یا قابل‌پیش بینی مثل حملات تروریستی و جستجو برای افراد مظنون به جرایم جدی می‌توانند از نظارت بیومتریک لحظه‌ای در فضاهای عمومی استفاده کنند. درنتیجه مذاکره کنندگان سطحی از اسکن زنده چهره را به شرط محافظت‌های لازم و در شرایط خاص مجاز دانسته‌اند اما این توافق اسکن بیومتریک برای دسته‌بندی مردم براساس مشخصه‌های حساس مثل باور‌های سیاسی یا مذهبی، سوگیری جنسی یا نژادی را ممنوع می‌کند. به گفته مقامات این مساله یکی از حساس‌ترین و سخت‌ترین موضوعات مذاکرات بود.

خبرگزاری رویترز می‌گوید، براساس این توافق که قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپا را مد نظر دارد، مدل‌های هوش مصنوعی و ابزارهای تولید محتوای محبوب باید محدودیت‌ها و محافظت‌های جدیدی را به اجرا بگذارند. به این ترتیب مدل‌های بنیادی مثل ChatGPT و سیستم‌های هوش مصنوعی فراگیر (GPAI) ها نیز باید پیش از ورود به بازار، پیش نیاز‌هایی را از لحاظ شفافیت فراهم کنند. این پیش نیاز‌ها موضوعاتی مثل مستندات فنی، پیروی از قوانین کپی‌رایت اتحادیه اروپا و ارائه یک چکیده دقیق درمورد محتوای استفاده شده در آموزش مدل را شامل می‌شود.

در حال حاضر گوگل و اوپن‌ای‌آی با چت‌بات بارد و ChatGPT به عنوان مهمترین بازیگران بازار شناخته می‌شوند اما مایکروسافت، آنتروپیک و xAI نیز از جمله دیگر بازیگران بزرگ این عرصه هستند.

براساس قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپا، مدل‌های بنیادی که خطر سیستماتیک را به دنبال دارند باید ارزیابی و بازبینی را در دستور کار قرار دهند و به واسطه آزمایش‌های مقابله‌ای و شبیه‌سازی دشمن، از خطرات سیستماتیک جلوگیری کنند. این مدل‌ها همچنین باید رخداد‌های مهم را به کمیسیون اروپا گزارش دهند و در عین تضمین امنیت سایبری، گزارشی درمورد بازدهی انرژی خود نیز به این کمیسیون ارائه کنند.

مدل‌های هوش مصنوعی که با استفاده از پردازنده‌های پیشرفته و عمدتا ساخته انویدیا آموزش می‌بینند برای فعالیت و آموزش خود انرژی زیادی مصرف می‌کنند. اتحادیه اروپا که مدت‌ها است پیشتاز حرکت به سمت کربن صفر و کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی است، مصرف انرژی بخش‌های مختلف خود را به دقت زیر نظر دارد و قوانین سخت‌گیرانه‌ای را برای میزان مصرف انرژی و منابع تامین آن در نظر گرفته است.

قانون پیشنهادی هوش مصنوعی برای شرکت‌هایی که مقررات مذکور را نقض کنند جریمه‌ای تا سرحد ۳۵ میلیون دلار یا ۷ درصد از ورودی پول جهانی را با توجه شدت نقض قانون و مقیاس شرکت در نظر می‌گیرد.

این قانون که هنوز در حالت پیش‌نویس است پیش از اجرایی شدن باید از سوی دولت‌های عضو اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا به تصویب برسد. قاره سبز در تلاش است تا با تصویب این قانون اولین چارچوب مستحکم فعالیت هوش مصنوعی در خارج از آسیا را به نام خود ثبت کند.

سیاست‌گذاران اروپایی چندین ماه است با اصلاح زبان این قانون تلاش می‌کنند تا آن را پیش از انتخابات ماه ژوئن اروپا به تصویب برسانند. اعضای جدید کمیسیون و پارلمان اروپا ممکن است تغییراتی را در این قانون اعمال کند و یا تلاش‌هایی که تا به امروز برای تنظیم و تصویب قانون به انجام رسیده را بی اثر کند.

 

https://pvst.ir/gml

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو