skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

زلزله تایوان فعالیت بزرگترین تولید‌کننده چیپ جهان را متوقف کرد

۱۵ فروردین ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شرکت TSMC، بزرگترین تولیدکننده نیمه‌رسانا جهان پس از وقوع بزرگترین زلزله ۲۵ سال گذشته در تایوان، تولیدات خود را متوقف کرده و کارخانه‌ها را تخلیه کرده است. اتفاقی که باعث نگرانی جدی درمورد زنجیره عرضه جهانی این کالای ارزشمند شده است.

به گزارش پیوست به نقل از بلومبرگ، TSMC که مهمترین پیمانکار تولید چیپ برای شرکت‌های اپل و انویدیا است کارکنان خود را از نواحی خاصی خارج کرده و در حال بررسی تاثیر زلزله ۷.۴ ریشتری بر کارخانه است. رقیب کوچکتری به نام UMC در تایوان نیز فعالیت ماشین‌آلات را در برخی از کارخانه‌ها متوقف کرده و یک سری تاسیسات خود را تخلیه کرده است.

تایوان منزلگاه شرکت‌های متعددی است که در کنار هم بخش زیادی از نیمه‌رسانا‌های مورد استفاده در بخش‌های مختلف، از آیفون تا خودرو، را تولید می‌کنند. یک لرزش ساده می‌تواند تمامی تولیدات نیمه‌رسانایی که با دقت ساخته‌ شده‌اند را نابود کند. در پی زلزله امروز سهام شرکت TSMC تا ۱.۳ درصد سقوط کرد و UMC نیز یک ریزش ۱ درصد را تجربه کرد.

شرکت‌های تایوانی همچنان مشغول ارزیابی اثرات این زلزله هستند که تعداد زیادی از خانه‌های منطقه شرقی را نابود کرده و براساس آمار تا به اینجا چهار کشته بر جای گذاشته است. کارکنان TSMC روز چهارشنبه اعلام کردند که برای بررسی پیامد‌ها به بخش‌های تخلیه شده بازمی‌گردند.با این حال هرگونه توقف تولید و به ویژه در نیمه‌رسانا‌های پیشرفته، فرایندی را در معرض خطر قرار می‌دهد که نیازمند یک خلا کامل به مدت چند هفته است.

بام کی سان و براین تن، تحلیلگران صنعتی، می‌گویند: «برخی از چیپ‌های پیشرفته به مدت چند هفته به عملیات‌های تمام روزه و بدون وقفه در خلا نیاز دارند. توقف عملیات‌ها در نواحی صنعتی شمال تایوان می‌تواند برخی از چیپ‌های پیشرفته در حال تولید را نابود کند.»

تایوان به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص شدیدا در خطر زلزله قرار دارد و همین منطقه تولید‌کننده ۸۰ تا ۹۰ درصد از چیپ‌های پیشرفته‌ای است که در موارد مختلف از جمله هوش مصنوعی و گوشی هوشمند کاربرد دارند.

مدیران صنعتی و مقامات دولتی مدت‌ها است که در مورد تمرکز بیش از حد تولید چیپ‌های پیشرفته در این جزیره هشدار می‌دهند و خطرات چنین رویکردی به ویژه در دوران کرونا و اخلال جدی در زنجیره عرضه نمایان شد.

توجه مقامات آمریکایی به تهدیدی که چین برای تایوان به عنوان یکی از قلمروهای خود ایجاد می‌کند واقف هستند و همین مساله باعث شده تا شرکت‌های آمریکایی و تایوانی از جمله TSMC به دنبال احداث کارخانه در مناطق جغرافیایی جدید باشند.

با این حال پروژه‌های توسعه TSMC که در حال حاضر در ژاپن و آمریکا کلید خورده‌اند به زمان بسیاری برای عملیاتی شدن نیاز دارند و حتی شرکت‌های آمریکایی از جمله Micron نیز همچنان بیشتر فعالیت‌های خود را در تایوان انجام می‌دهند.

 

https://pvst.ir/hmd

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو