skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تیک‌تاک یک قدم به دوراهی فروش یا ممنوعیت در آمریکا نزدیک شد

۲۱ اسفند ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شبکه اجتماعی تحت مالکیت بایت‌دنس چین بار دیگر در ایالات متحده با دردسری جدی روبرو شده است. پس از جان سالم به در بردن از خط و نشان‌های دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، حال لایحه تازه‌ای برای ممنوعیت این شبکه اجتماعی با آرای قاطع ۵۰ به ۰ از کمیته انرژی و بازرگانی مجلس آمریکا عبور کرده و در انتظار رای نمایندگان است. گزارش‌ها از احتمال بالای تایید این لایحه در مجلس می‌گویند و جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، نیز می‌گوید در صورت تصویب قانون آن را امضا می‌کند.

به گزارش پیوست، این قانون که در حال حاضر در انتظار تصویب کنگره است، پس از آن به مجلس سنای آمریکا می‌رود. پس از تصویب کامل قانون امضای آن توسط رئیس جمهور، تیک‌تاک پنج ماه برای فروش یا روبرو شدن با عواقب این قانون زمان دارد.

براساس این لایحه پیشنهادی که پلتفرم‌های تحت کنترل دشمنان ایالات متحده را هدف می‌گیرد، بایت‌دنس باید تیک‌تاک را به فروش برساند و یا از تمام فروشگاه‌های اپلیکیشن و پلتفرم‌های میزبانی ابری محروم شود. در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ نیز دولت ایالات متحده سعی داشت تا با تهدید به ممنوعیت تیک‌تاک، بایت‌دنس را مجبور به فروش کند. با این حال تلاش‌های دولت ترامپ برای اعطای چنین قدرتی به وزارت بازرگانی ناکام ماند.

نهاد‌های دولتی مختلف از آن زمان تا به امروز استفاده از تیک‌تاک را برای دستگاه‌های دولتی ممنوع کرده‌اند اما دست آنها برای ممنوعیتی فراتر از این بسته بود و لایحه جدید در صورت تبدیل شدن به قانون، امکان ممنوعیت تیک‌تاک را فراهم می‌کند.

البته که گزینه دیگری پیش روی تیک‌تاک، که احتمالا هم از آن استفاده می‌کند، اعتراض به نقض متمم اول قانون اساسی آمریکا یا نقض آزادی بیان در دیوان عالی ایالات متحده است،‌ اقدامی که این شرکت چندی پیش در مواجهه با ممنوعیت در ایالت مونتانای آمریکا انجام داد.

با این حال وال‌استریت ژورنال می‌گوید از همین حالا برخی برای خرید این شرکت که احتمالا قیمت آن چند صد میلیارد دلار خواهد بود،‌ دست به کار شده‌اند. بابی کاتیک، مدیرعامل سابق اکتیویژن بلیزارد که در یکی از بزرگترین قرارداد‌های تاریخ فناوری به مالکیت مایکروسافت درآمد، با ژانگ ییمینگ، هم‌بنیان‌گذار بایت‌دنس، درمورد خرید تیک‌تاک صحبت کرده است.

به گفته منبع وا‌ل‌استریت ژورنال، کاتیک به دنبال شریک است و در کنفرانسی از شرکت Allen & Co، این ایده را با جمعی از افراد سرشناس از جمله سم آلتمن، مدیرعامل اوپن‌ای‌آی، در میان گذاشته است. تیک‌تاک به دلیل حجم عظیم داده‌های کاربران، گنجینه بسیار ارزشمندی برای اوپن‌ای‌آی و آموزش مدل‌های مولد این شرکت به حساب می‌آید.

مایکروسافت، بزرگترین حامی تیک‌تاک، نیز از جمله معدود شرکت‌هایی است که توان انعقاد یک قرارداد چند صد میلیارد دلاری یا حداقل بخشی از آن را دارد. در دور قبلی و پس از فشار دونالد ترامپ، شرکت اوراکل، رقیب مایکروسافت در حوزه ابری از جمله نامزد‌های اصلی خرید تیک‌تاک بودند.

همچنین تیک‌تاک در سال ۲۰۲۲ مذاکراتی را با دولت ایالات متحده داشت تا داده‌های کاربران آمریکایی را روی سرور‌های شرکت اوراکل در ایالات متحده ذخیره کند و دسترسی دیگر طرفین به آن محدود شود. اما مقامات آمریکایی در آن زمان هم چنین اقدامی را به تنهایی کافی نمی‌دانستند.

تیک‌تاک اما بدون توافق پروژه‌ای به نام پروژه تگزاس را برای ذخیره داده‌های کاربران اجرایی کرد. سخنگوی تیک‌تاک می‌گوید براساس این پروژه، تمامی داده‌های کاربران آمریکایی روی ابر اوراکل ذخیره می‌شود و به این ترتیب حتی نسبت به شرکت‌های آمریکایی هم اقدامات بیشتری برای جداسازی و محافظت از داده‌ها انجام داده‌اند.

 

https://pvst.ir/hgj
برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو