skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فناوری

مونا میرزایی نویسنده میهمان

۱۳روند فناوری جدید در سال ۲۰۲۴

مونا میرزایی
نویسنده میهمان

۱ تیر ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۱۴ دقیقه

ترند فناوری 2024

روند پیشرفت فناوری سریع و خیره‌کننده است و به دنبال آن، تقریبا همه حوزه‌ها دستخوش تغییر و تحولات عمده‌ای شده است. اما از طرفی، پیشرفت‌های فناوری موجب به وجود آمدن شرایط جدیدی شده که به دنبال خود نیازمندی‌‎هایی را از جمله مشاغل جدید ایجاد می‌کند. هوش مصنوعی مولد، اتوماسیون فرآیند رباتیک، دستگاه‌های هوشمند و ژنومیک نمونه‌ای از ۱۳ روند فناوری جدید در سال ۲۰۲۴ است که باید به آنها جهت شناسایی موقعیت‌ها و اطلاع از جریان خلق نوآوری در دنیای تکنولوژی توجه کرد.

به گزارش پیوست، هرچند نوآوری‌های این حوزه مانند هوش مصنوعی چالش‌هایی را به همراه دارد و بر بود و نبود بسیاری از مشاغل تاثیر می‌گذارد اما همین ابداعات در ادامه موجبات شکل‌گیری مشاغل جدید و شرایط متفاوت را فراهم می‌کند.

آشنایی با ۱۳ روند فناوری‌های جدید

امروزه فناوری با سرعتی خیره‌کننده در حال تکامل است و تغییرات و پیشرفت سریع‌تری را امکان‌پذیر می‌کند و باعث تسریع نرخ تغییر می‌شود. تغییرات و تحول‌هایی که در این حوزه در حال وقوع است موجب شد تا افراد فعال در این حوزه و متخصصان به فکر اتخاذ استراتژی‌های کارساز، بینش‌های مفید و راه‌اندازی مشاغل جدید باشند.

دانشمند داده، از هوش مصنوعی مولد برای استخراج بینش ارزشمند از داده‌ها استفاده می‌کند. سازنده محتوا، از هوش مصنوعی مولد برای داستان سرایی نوآورانه استفاده می‌کند. مشاور اخلاق هوش مصنوعی، به پیامدهای اخلاقی محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی می‌پردازد؛ اینها نمونه‌ای از درگیری و فعالیت فعالان این زمینه با نوآوری‌ها است. هملنطور که گفته شد امروزه فناوری با سرعت زیادی در حال تکامل است. بسیاری از موارد دیگر نیز تغییر کرده‌اند و متخصصان فناوری اطلاعات متوجه شدند که نقش آنها در دنیای بدون تماس فردا ثابت نخواهد ماند. یک متخصص فناوری اطلاعات در سال ۲۰۲۴ به طور مداوم در حال یادگیری، یادگیری و یادگیری مجدد خواهد بود.در اینجا تعدادی از روند فناوری نوظهور برتر که بر مشاغل تاثیر می‌گذارد را بررسی کرده‌ایم.

 قدرت محاسباتی

قدرت محاسباتی از قبل جایگاه خود را در عصر دیجیتال تثبیت کرده است. کارشناسان علوم داده پیش‌بینی کرده‌اند که زیرساخت‌های محاسباتی که در حال حاضر ایجاد می‌شود، در سال‌های آینده فقط برای بهتر شدن تکامل خواهند یافت. اکنون که با فناوری 5G آشنا هستیم در آینده با 6G روبه رو خواهیم بود. قدرت محاسباتی، مشاغل فنی بیشتری را در صنعت ایجاد می‌کند، اما برای کسب صلاحیت‌های تخصصی برای داوطلبان لازم است تا دانش و مهارت داشته باشند.

از علم داده گرفته تا رباتیک و مدیریت فناوری اطلاعات، این رشته بیشترین درصد اشتغال را در هر کشوری تامین خواهد کرد. هرچه دستگاه‌های ما به محاسبات بیشتری نیاز داشته باشد، تکنسین‌ها، تیم‌های‌ فناوری اطلاعات، مدیران روابطو غیره بیشتر مطرح می‌شود.

یکی از شاخه‌های ضروری در این زمینه که امروز می‌توانید یاد بگیرید RPA است، یعنی اتوماسیون فرآیند رباتیک.

مشاغل برتر عبارتند از:

۱- Generative-AI

هوش مصنوعی مولد، یک فناوری پیشرفته با امکان ساختن ماشین‌ها برای ایجاد محتوایی شبیه کارهای تولید شده توسط انسان، صنایع مختلف را متحول کرده است. طیف وسیعی از کاربردها از تولید متن گرفته تا تصویر و حتی موسیقی از جمله کابردهای هوش مصنوعی مولد است. پس از تسلط بر هوش مصنوعی مولد، افراد‌ می‌توانند نقش‌های شغلی هیجان‌انگیزی را در زمینه‌هایی مانند تحقیقات هوش مصنوعی، علوم داده و صنایع خلاق دنبال کنند. کاربردهای روزافزون هوش مصنوعی مولد آینده‌ای روشن را برای کسانی که بر این فناوری تسلط دارند، نوید می‌دهد و فرصت‌هایی را برای شکل دادن به نحوه تعامل و تولید محتوا در عصر دیجیتال ارائه می‌کند.

برخی از مشاغل برتر این حوزه عبارتند از:

 • طراح رباتیک
 • محقق رباتیک
 • دانشمند داده
 • معمار هوش مصنوعی
 • مهندس هوش مصنوعی

۲- دستگاه‌های هوشمند

هوش مصنوعی نقش اساسی در هوشمندتر و روان‌تر کردن دنیای ما داشته است. این فقط شبیه‌سازی عملکرد انسانی نیست، بلکه ایجاد تغییراتی جهت ساده‌سازی بسیاری از امور در طول زندگی است. این دستگاه‌هایی که اکنون به نام دستگاه هوشمند از آنها یاد می‌شود با کوشش دانشمندان داده روی ربات‌های خانگی، لوازم خانگی، دستگاه‌های کاری، پوشیدنی‌ها و موارد دیگر، پیشرفته‌تر خواهند شد. تقریبا هر شغلی به نرم‌افزارهای هوشمند نیاز دارد تا زندگی کاری ما قابل مدیریت باشد.

دستگاه‌های هوشمندتر افزوده دیگری به صنعت فناوری اطلاعات هستند که با تبدیل شدن بیشتر شرکت‌ها  به فضاهای دیجیتالی، نرخ تقاضای آنها زیاد خواهد بود. نیاز و تقاضای بالایی خواهند داشت. تقریبا هر شغل سطح بالاتر در این حوزه برای پیشرفت، نیاز به مهارت و دانش در فناوری اطلاعات و اتوماسیون دارد.

برخی از مشاغل برتر این حوزه عبارتند از:

 • مدیران محصول
 • دانشمندان داده
 • مهندسین اتوماسیون
 • مدیر فناوری اطلاعات
 • آزمایش‌کنندگان محصول

 ۳- Datafication

Datafication

Datafication به سادگی تبدیل همه چیز در زندگی ما به دستگاه‌ها یا نرم‌افزارهایی است که از داده‌ها پشتیبانی می‌کنند. بنابراین به طور خلاصه، Datafication اصلاح کارها و وظایف انسانی به فناوری داده‌محور است. از تلفن‌های هوشمند، ماشین‌های صنعتی و برنامه‌های اداری گرفته تا وسایل مجهز به هوش مصنوعی، داده‌ها برای مدت طولانی‌تر از آنچه که ما به یاد داریم باقی می‌مانند.

بنابراین، برای نگهداری صحیح و ایمن داده‌ها، به یک تخصص مورد تقاضا در اقتصاد ما تبدیل شده است. Datafication منجر به نیاز بیشتر به متخصصان فناوری اطلاعات، دانشمندان داده، مهندسان، تکنسین‌ها، مدیران و موارد دیگر می‌شود. حتی مفیدتر این است که هر کسی با دانش کامل از فناوری می‌تواند گواهینامه‌ای را در تخصص‌های مرتبط با داده‌ها برای یافتن شغل در این فضا انجام دهد.

برخی از مشاغل برتر این حوزه عبارتند از:

 • دانشمندان داده
 • مهندسین رباتیک
 • مهندسان کلان داده
 • تحلیلگر هوش تجاری
 • معمار فناوری اطلاعات

۴- هوش مصنوعی(AI) و یادگیری ماشین

هوش مصنوعی در سال‌های گذشته سر و صدای زیادی داشته است. با این حال، به دلیل تاثیرات قابل توجه آن بر نحوه و ابعاد زندگی، همچنان یکی از روندهای جدید فناوری به شمار می‌آید. هوش مصنوعی در حال حاضر به دلیل برتری خود در تشخیص تصویر و گفتار، برنامه‌های ناوبری، دستیارهای‌ شخصی گوشی‌های هوشمند، برنامه‌های اشتراک‌گذاری سواری و موارد دیگر شناخته شده است. به غیر از آن، هوش مصنوعی بیشتر برای تجزیه و تحلیل تعاملات برای تعیین ارتباطات و بینش‌های اساسی، کمک به پیش‌بینی تقاضا برای خدماتی مانند بیمارستان‌ها استفاده می‌شود که مقامات را قادر می‌سازد تا تصمیمات بهتری در مورد استفاده از منابع بگیرند. تشخیص الگوهای تغییر رفتار مشتری توسط ابزارهای هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده‌ها تقریبا در زمان واقعی، باعث افزایش درآمد و افزایش تجربیات شخصی می‌شود.

با گستراندن بال‌های هوش مصنوعی در بخش‌ها، مشاغل جدیدی در توسعه، برنامه‌نویسی، آزمایش، پشتیبانی، تعمیر و نگهداری ایجاد خواهد شد.

تا سال ۲۰۲۵ مشاغلی از جمله متخصصان نظارت بر ربات، دانشمندان داده، متخصصان اتوماسیون و تولیدکنندگان محتوا که ناشی از پیشرفت‌های فناوری است را باید در نظر گرفت.

برخی از مشاغل برتر این حوزه عبارتند از:

 • معمار هوش مصنوعی
 • مهندس هوش مصنوعی
 • مهندس یادگیری ماشین
 • دانشمند تحقیقات هوش مصنوعی

۵- واقعیت گسترده

واقعیت بسط یافته شامل تمام فناوری‌هایی است که واقعیت را شبیه‌سازی می‌کنند، از واقعیت مجازی، واقعیت افزوده تا واقعیت ترکیبی و هر چیز دیگری که در این بین وجود دارد. این یک روند فناوری قابل توجه درحال حاضر است، زیرا همه ما دوست داریم از مرزهای به اصطلاح واقعی جهان جدا شویم.

این فناوری با ایجاد یک واقعیت بدون حضور ملموس، به‌طور گسترده‌ای در بین گیمرها، متخصصان پزشکی و خرده فروشی‌ها و مدلینگ‌ها محبوب است. با توجه به واقعیت گسترده، بازی‌های آنلاین یک حوزه حیاتی است که فعالیت و انجام بازی به مدارک سطح بالایی نیاز ندارد، بلکه «علاقه» عامل اصلی کار و پیشرفت در این زمینه است.

همین حالا شما می‌توانید برنامه‌های طراحی بازی، انیمیشن یا حتی ویرایش را دنبال کنید تا حرفه‌ای موفق را در این تخصص داشته باشید.

برخی از مشاغل برتر این حوزه عبارتند از:

 • طراحان بازی
 • مدیران خلاق
 • گیمرهای حرفه‌ای
 • مهندس سرب جلو
 • توسعه دهنده نرم‌افزار
 • معمار واقعیت توسعه یافته
 • مهندسین پشتیبانی AR/VR

۶- اعتماد دیجیتال

با تطبیق و درهم تنیدگی مردم با تکنولوژی، اعتماد نسبت به ابزارهای دیجیتالی ایجاد شده است. این اعتماد دیجیتالی آشنا یکی دیگر از روندهای حیاتی است که منجر به نوآوری‌های بیشتر می‌شود. با اعتماد دیجیتالی، مردم بر این باورند که فناوری می‌تواند دنیای دیجیتالی ایمن و قابل اعتماد ایجاد و به فعالان این حوزه کمک کند تا بدون نگرانی در مورد تامین اعتماد عمومی، دست به اختراع و نوآوری بزنند.

جهت ایجاد فضای امن‌تر برای کاربران حوزه دیجیتال، امنیت سایبری و هک اخلاقی تخصص‌های اصلی هستند که می‌توان بررسی کرد، در این ۲ حوزه مجموعه‌ای از مشاغل وجود دارد که می‌توانید از سطوح متوسطه تا ارشد به‌ آنها بپردازید. برای هک اخلاقی، ممکن است مجبور باشید گواهینامه‌های حرفه‌ای بگیرید، در حالی که برای امنیت سایبری، مدرک دیپلم یا حتی مدرک کارشناسی ارشد به همراه توانمندی و مهارت‌های لازم کفایت می‌کند.

برخی از مشاغل برتر این حوزه عبارتند از:

 • تستر نفوذ
 • معمار امنیت
 • مهندس امنیت
 • تحلیلگر امنیت شبکه
 • تحلیلگر امنیت سایبری
 • مهندس اتوماسیون امنیتی

۷- چاپ سه بعدی

پرینتر سه بعدی
پرینتر سه بعدی پیشرفته از ترندهای مدرن فناوری

چاپ سه بعدی یک روند کلیدی در نوآوری و فناوری است که برای فرموله کردن نمونه‌های اولیه استفاده می‌شود. این فناوری در بخش‌های زیست پزشکی و صنعتی تاثیرگذار بوده است. هیچ یک از ما به فکر چاپ یک شیء واقعی از چاپگر نبودیم، در حالی که در حال حاضر این یک واقعیت است.

بنابراین، پرینت سه بعدی نوآوری دیگری است به ویژه برای شرکت‌هایی که در بخش داده و مراقبت‌های بهداشتی فعالیت می‌کنند و برای تولید محصولات به این چاپگرها نیاز دارند. مشاغلی که با این ابزار سر و کار دارند از درآمد خوب و حتی فعالیت در سطح بین‌المللی برخوردارند.

برخی از مشاغل برتر این حوزه عبارتند از:

 • مربی رباتیک
 • مدیر عملیات
 • مدیر برنامه CX
 • طراح اندام و پروتز
 • مهندس چاپگر سه بعدی
 • مهندس هوش مصنوعی
 • مهندس نمونه‌سازی شبیه‌سازی

۸- ژنومیک

فناوری‌ای را تصور کنید که می‌تواند DNA شما را برای بهبود سلامت مطالعه کرده و از آن استفاده کند. با استفاده از این فناوری، بیماری و مشکلات خطرآفرین شناسایی شده و شما از وضعیت سلامتی خود به شیوه‌ای نوین مطلع می‌شوید. ژنومیک دقیقا آن فناوری‌ای است که از ساختار ژن‌ها، DNA، نقشه‌برداری، ساختار و غیره استفاده می‌کند.

علاوه‌بر این، ژنومیک می‌تواند به تعیین کمیت ژن‌های شما کمک کند و منجر به یافتن بیماری‌ها یا هر گونه مشکل احتمالی شود. وقتی صحبت از تخصصی مانند ژنومیک به میان می‌آید، می‌توان نقش‌های فنی و غیرفنی مختلفی را پیدا کرد. مشاغل فنی در این زمینه در مورد طراحی، تجزیه و تحلیل و تشخیص است در حالی که مشاغل غیرفنی با سطوح بالاتر تحقیق و تجزیه و تحلیل نظری سر و کار دارند.

برخی از مشاغل برتر این حوزه عبارتند از:

 • بیوانفورماتیک
 • مهندس ژنتیک
 • مهندس نرم‌افزار
 • تحلیلگر بیوانفورماتیک
 • تحلیلگر تحقیقات ژنوم
 • توسعه‌دهنده Full Stack

۹- راه‌حل‌های انرژی‌های نو

مصرف کمتر انرژی و استفاده بهینه آن مدت‌هاست که به موضوع مهم و پربحثی تبدیل شده است. استقبال از خودروهای برقی، بهره‌مندی حداکثری از انرژی خورشیدی در خانه‌ها و مواردی از این دست نمونه‌هایی است که نشان‌دهنده تمایل مردم به کاهش مصرف انرژی تجدیدناپذیر است.

این نوع دیدگاه منجر به یک روند فناوری دیگر شد،‌ راه‌حل‌های انرژی! استفاده از فناوری در این مراحل و رویکرد نوآورانه به این موضوع موجب پیدایش عرصه‌های جدید و به تبع آن مشاغل تازه شد.

برخی از مشاغل برتر این حوزه عبارتند از:

 • مدیر پروژه
 • انرژی شیمیایی
 • کارشناس بیوتکنولوژی
 • کارشناس استراتژی آب و هوا
 • انرژی طراحی نیروگاه خورشیدی
 • کارشناس انرژی‌های تجدیدپذیر
 • کارشناس انرژی خورشیدی، حرارتی، برق، آبی و غیره

۱۰- اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA)

اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA)

مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، اتوماسیون فرآیند رباتیک نیز فناوری دیگری است که مشاغل را خودکار می‌کند. RPA استفاده از نرم‌افزار برای خودکارسازی فرآیندهای تجاری مانند تفسیر برنامه‌ها، پردازش تراکنش‌ها، برخورد با داده‌ها و حتی پاسخ دادن به ایمیل‌ها است. RPA کارهای تکراری را که افراد قبلا انجام می‌دادند، خودکار می‌کند.

اگرچه تحقیقات Forrester تخمین می‌زند که اتوماسیون RPA معیشت بیش از ۲۳۰ میلیون فعال حوزه دانش یا تقریبا ۹ درصد از نیروی کار جهانی را تهدید می‌کند اما RPA همچنین در حال ایجاد مشاغل جدید و تغییر مشاغل موجود است. مک‌کینزی دریافت که کمتر از ۵ درصد مشاغل را می‌توان کاملا خودکار کرد اما حدود ۶۰ درصد را می‌توان تا حدی خودکار کرد.‌

RPA فرصت‌های شغلی زیادی از جمله توسعه‌دهنده، مدیر پروژه، تحلیلگر کسب‌وکار، معمار راه‌حل و مشاور ارائه می‌دهد. این مشاغل درآمد خوبی دارند و آن را به روند بعدی فناوری تبدیل می‌کند که باید مراقب آن باشید.

برخی از مشاغل برتر این حوزه عبارتند از:

 • آرشیتکت RP‌
 • تحلیلگر RPA
 • توسعه دهنده RPA

۱۱- محاسبات لبه

محاسبات لبه

رایانش ابری که قبلا یک گرایش فناوری جدید برای تماشا بود با بازیگران اصلی AWS (سرویس وب آمازون)، Microsoft Azure و Google Cloud Platform به جریان اصلی تبدیل شده است. پذیرش رایانش ابری همچنان در حال رشد است زیرا کسب‌وکارهای بیشتری به سمت راه‌حل ابری مهاجرت می‌کنند. اما این دیگر روند فناوری نوظهور نیست. لبه است.

از آنجایی که تعداد سازمان‌های داده‌ای که با این فناوری سر و کار دارند همچنان در حال افزایش است آنها به کاستی‌های رایانش ابری در برخی شرایط پی برده‌اند. محاسبات لبه برای کمک به حل برخی از این مشکلات به عنوان راهی برای دور زدن تأخیر ناشی از رایانش ابری و انتقال داده‌ها به مرکز داده برای پردازش، طراحی شده است.

محاسبات لبه را می‌توان برای پردازش داده‌های حساس به زمان در مکان‌های دور با اتصال محدود یا بدون اتصال به یک مکان متمرکز استفاده کرد. در این شرایط، محاسبات لبه می‌تواند مانند مراکز داده کوچک عمل کند.

برخی از مشاغل برتر این حوزه عبارتند از:

 • مهندس زیرساخت ابر
 • معمار ابر و معمار امنیت
 • مهندس DevOps Cloud
 • مهندس قابلیت اطمینان ابر

۱۲- بلاک‌چین

فناوری بلاک‌چین
فناوری وب۳ بلاک‌چین توسعه یافته

اگرچه بیشتر مردم با شنیدن نام بلاک‌چین یاد ارزهای دیجیتالی میفتند اما این فناوری علاوه‌بر اینکه بستری برای انجام تراکنشات رمزارزی است ارائه‌دهنده سطح بالایی از امنیت شبکه‌ای نیز است و از بسیاری جهات مفید و موثر به شمار می‌آید. به زبان ساده، بلاک‌چین را می‌توان به عنوان داده‌ای توصیف کرد که فقط می‌توانید به آن اضافه کنید، نه آن را حذف کنید یا تغییر دهید. از این رو اصطلاح «زنجیره» به این دلیل است که شما زنجیره‌ای از داده‌ها را می‌سازید.

برخوردار نبودن از امکان تغییر بلوک‌های قبلی ویژگی‌ای است که آن را بسیار ایمن می‌کند. علاوه‌بر این، بلاک‌چین‌ها بر اساس اجماع هستند، بنابراین هیچ نهادی نمی‌تواند کنترل داده‌ها را در دست بگیرد. با بلاک‌چین، برای نظارت یا اعتبارسنجی تراکنش‌ها به شخص ثالث مورد اعتماد نیاز ندارید.

چندین صنعت در حال مشارکت و پیاده‌سازی بلاک‌چین هستند و با افزایش استفاده از این فناوری، تقاضا برای متخصصان ماهر نیز افزایش می‌یابد.

اگر مجذوب بلاک‌چین و برنامه‌های کاربردی آن هستید و می‌خواهید حرفه خود را در این فناوری پرطرفدار بسازید، اکنون زمان مناسبی برای شروع است. برای ورود به بلاک‌چین، به تجربه عملی در زبان‌های برنامه‌نویسی، اصول OOPS، پایگاه داده‌های مسطح و رابطه‌ای، ساختارهای داده، توسعه برنامه‌های وب و شبکه نیاز دارید.

برخی از مشاغل برتر این حوزه عبارتند از:

 • معمار فنی
 • تحلیلگر ریسک
 • مدیر انجمن رمزنگاری

۱۳- امنیت سایبری

امنیت سایبری ممکن است به عنوان یک روند فناوری جدید در حال ظهور به نظر نرسد، با توجه به اینکه از پیش‌تر مطرح بوده است اما درست مانند سایر فناوری ها در حال تکامل است. یکی از علت‌های تقویت و تکامل سطوح امنیتی حوزه سایبری تهدید دائمی و خطرناک حملات است.

سعی در دسترسی غیرقانونی به داده‌ها  از سمت هکرها و مقاومت و تسلیم نشدن آنها امری است که همیشه ادامه دارد و سازمان‌ها و همه طرف‌های درگیر باید که برای مقابله با این خطرات همواره از لحاظ امنیتی در سطح مطمئنی قرار دارند.

تا زمانی که هکرها فعالیت دارند، امنیت سایبری یک فناوری پرطرفدار باقی خواهد ماند زیرا دائما برای دفاع در برابر آن هکرها تکامل می‌یابد. به گفته گارتنر، تا سال ۲۰۲۵، ۶۰ درصد از سازمان‌ها از ریسک امنیت سایبری به عنوان یک عامل تعیین‌کننده اصلی در انجام تراکنش‌های شخص ثالث و تعاملات تجاری استفاده خواهند کرد.

برخی از مشاغل برتر این حوزه عبارتند از:

 • مهندس امنیت
 • تحلیلگر بدافزار
 • افسر ارشد امنیت

در این مطلب به ۱۳ روند تحول‌برانگیز حوزه فناوری در سال ۲۰۲۴ پرداختیم. هر یک از این تغییرات آغازگر اتفاقات و شرایط جدیدی است که بر همه ابعاد زندگی تاثیر می‌گذارد و ممکن است موجب ایجاد مشاغل جدید نیز باشد.

 

https://pvst.ir/i6p

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو