skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیران اوپن‌ای‌آی: ایلان ماسک از جدایی‌اش پشیمان شده است

۱۲ اسفند ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

مدیران اوپن‌ای‌آی می‌گویند ادعاهای ایلان ماسک در شکایتی که روز پنجشنبه مطرح شد، ناشی از پشیمانی او است که چرا دیگر در این شرکت جایی ندارد. ماسک در سال ۲۰۱۸ از اوپن‌ای‌آی جدا شد و پیش از آن نقش مهمی به عنوان حامی این شرکت داشت. با این حال پس از جدایی و به خصوصی در سال‌های اخیر به یکی از منتقدان اصلی اوپن‌ای‌آی تبدیل شده است.

به گزارش پیوست، جیسون وان، مدیر ارشد استراتژی اوپن‌ای‌آی روز جمعه طی یک تذکر داخلی گفت: «ما باور داریم ادعاهای این شکایت از پشتیبانی ماسک در این باره نشات می‌گیرد که امروز دیگر نقشی در شرکت ندارد. عمیقا باعث تاسف است که می‌بینیم ماسک این‌گونه علیه شرکتی که به آغازش کمک کرده اقدام می‌کند، به ویژه با توجه به همکاری نزدیک او با برخی از شما که هنوز در مسیر این ماموریت کار می‌کنید.»

ایلان ماسک در سال ۲۰۱۵ اوپن‌ای‌آی را هم‌بنیان‌گذاری کرد و سال ۲۰۱۸، چهار سال پس از آنکه اعلام گفته بود هوش مصنوعی «احتمالا خطرناک‌تر از بمب‌های اتمی است،» به دلیل اختلافاتی از این شرکت جدا شد.

ماسک در حال حاضر از اوپن‌ای‌آی و سم آلتمن، مدیرعامل شرکت، شکایت کرده است. او ادعا می‌کند شرکت ماموریت اولیه خود برای توسعه هوش مصنوعی «در راستای منفعت تمام بشریت» را کنار گذاشته است.

اوپن‌ای‌آی از زمان عرضه چت‌بات ChatGPT در اواخر سال ۲۰۲۲ به یکی از مهمترین استارت‌آپ‌های جهان تبدیل شد و به تازگی حدود ۸۰ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است. ساختاربندی این شرکت برای اولویت ندادن به سود باعث شد تا سم آلتمن برای مدت کوتاهی در سال گذشته از شرکت اخراج شود. آلتمن کمی بعد درنتیجه اعتراضی گسترده سرمایه‌گذاران و کارکنان دوباره به جایگاه خود بازگشت.

ماسک از مدت‌ها پیش می‌خواهد نقش او در ساخت اوپن‌ای‌آی شناخته شده و طی چندین شکایت ماجرا را از دیدگاه خود نقل کرده است. وکلای او در این شکایت می‌گویند که آلتمن و گرگ بروکمن، دیگر هم‌بنیان‌گذار اوپن‌ای‌آی، در سال ۲۰۱۵ به سراغ ماسک رفته و با ساخت یک آزمایشگاه عام‌المنفعه موافقت کردند که هدف ساخت هوش مصنوعی عمومی یا AGI را در ساختاری غیرشرکتی داشت.

به گفته وکلای ماسک، موکل آنها در سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۵ میلیون دلار و بیشتر از هر فرد دیگری به اوپن‌ای‌آی برای ساخت تیمی از «استعداد‌های برتر» کمک کرده است. در سال پس از آن،‌ ماسک ۲۰ میلیون دلار دیگر به اوپن‌ای‌آی داد که به گفته وکلا بازهم بیشتر از حامی دیگری بود. براساس شکایت مطرح شده، ماسک در مجموع از سال ۲۰۱۶ تا سپتامبر ۲۰۲۰ بیش از ۴۴ میلیون دلار روی این شرکت سرمایه‌گذاری کرده است.

علاوه بر این، ماسک اولین دفتر اداری اوپن‌ای‌آی را اجاره کرده «هزینه اجاره ماهانه آن را پرداخت کرده است.» او همچنینن «برای مراحل کلیدی شرکت ارائه انجام داده است.»

وان منکر نقش کلیدی ماسک در اولین روزهای اوپن‌ای‌آی نیست اما جزئیات بیشتری ارائه کرده است. برای مثال، وان می‌نویسد که ماسک زمانی اعلام کرد «کنترل اولیه کامل و سهام اکثریتی» می‌خواهد و سپس پیشنهاد ادغام اوپن‌ای‌آی با تسلا را داد.

طبق نوشته وان: «ما فکر نمی‌کردیم که هیچکدام از اینها برای ماموریت شرکت درست باشد.»

آلتمن در این تذکر ماسک را یکی از قهرمان‌های خود خوانده و می‌گوید دلتنگ آدم قدیمی است اما ماموریت شرکت ادامه دارد.

پیش از جدایی ماسک، تسلا اندرج کارپاتی، هم‌بنیان‌گذار اوپن‌ای‌آی، را به عنوان یکی از روسای ارشد هوش مصنوعی خود استخدام کرد. کارپاتی در سال ۲۰۲۳ به اوپن‌ای‌آی بازگشت و ماسک در سال‌های اخیر بیشتر از همیشه با اوپن‌ای‌آی و همکاری‌اش با مایکروسافت مخالفت کرده است و در ماه نوامبر علنا گفت که اوپن‌ای‌آی از ماموریت اصلی خود فاصله گرفته است.

ماسک در کنفرانس دیل‌بوک نیویورک تایمز گفت: «اوپن‌ای‌آی را باید به عنوان هوش مصنوعی با منبع کاملا بسته و سود حداکثری مجددا نامگذاری کرد زیرا حقیقت آن همین است.» ماسک در رابطه با تحول اوپن‌آی‌آی از یک «بنیاد متن باز» به شرکتی چند میلیارد دلاری گفت: «نمی‌دانم آیا این کار قانونی است؟»

وان روز جمعه تاکید کرد که اوپن‌ای‌آی مستقل است و به فعالیت خود در راستای نفع تمام بشریت از AGI ادامه می‌دهد.

 

https://pvst.ir/hcq

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو