skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس هوش مصنوعی متا از ادعای مضحک هوش مصنوعی آخرزمانی و فاصله زیاد تا AGI می‌گوید

۲۵ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

یان لکان (Yann LeCun)، پژوهشگر ارشد هوش مصنوعی متا، در مصاحبه‌ای با مجله تایم می‌گوید با وجود عملکرد فوق‌العاده مدل‌های بزرگ زبانی، هنوز فاصله زیادی با هوش مصنوعی عمومی یا AGI داریم و این ابزارها با استفاده از حجم عظیمی از داده‌ها به سطح هوشی می‌رسند که چندان هم فوق‌العاده نیست. او همچنین ادعای بسیاری از فعالان این حوزه مبنی بر تهدید هوش مصنوعی برای بقای بشریت را «مضحک» خوانده است.

به گزارش پیوست، لکان معتقد است که ابزارهای هوش مصنوعی برای رسیدن به همین سطح هوش فعلی که چندان هم فوق‌العاده نیست به حجم بسیار زیادی داده نیاز دارند و قدرت برنامه‌ریزی برای هیچ چیزی جز آنچه براساس آن آموزش دیده‌اند را ندارند. درنتیجه این مسیر حرکت به آنچه مردم آن را «AGI» می‌نامند ختم نمی‌شود.

هوش انسانی به جای هوش عمومی

با اینکه مارک زاکربرگ نیز در صحبت‌های ماه ژانویه خود درمورد هوش مصنوعی به عبارت AGI اشاره کرده است اما لکان معتقد است که سو برداشتی صورت گرفته و ماموریت FAIR (تیم تحقیقات هوش مصنوعی بنیادی متا)، رسیدن به هوشی برابر با انسان است که هنوز هم فاصله تا آن بسیار زیاد است. از نظر او هوش انسانی را نمی‌توان هوش عمومی دانست.

موجودات هوشمند از نظر لکان قابلیت‌هایی مثل درک جهان فیزیکی، برنامه‌ریزی یک سری اقدامات برای رسیدن به یک هدف و استدلال به گونه‌ای منحصربه‌فرد دارند که هیچ سیستم AI در حال حاضر از آن برخوردار نیست.

ما انسان‌ها و حتی حیوانات یک بخش ویژه‌ای از مغزمان به عنوان یک حافظه فعال عمل می‌کند و LLMها از این قابلیت برخوردار نیستند.

مسیر ما شاید به هوشی در سطح گربه منتهی شود و نه یک هوش عمومی.

به گفته او، یک کودک در اولین ماه‌های زندگی‌اش سازوکار جهان را می‌آموزد و ما نمی‌دانیم چطور این کار را با هوش مصنوعی انجام دهیم و حتی وقتی که تنکیکی برای یادگیری مدل‌های جهان از طریق مشاهده داشته باشیم و آن را با تکنیک‌های برنامه‌ریزی و سیستم‌های حافظه کوتاه‌مدت ترکیب کنیم، مسیر ما شاید به هوشی در سطح گربه منتهی شود و نه یک هوش عمومی. پیش از هوش عمومی باید از انواع ساده‌تر هوش عبور کنیم که فاصله زیادی با آن داریم.

انسان حجم عظیمی از اطلاعات را با مشاهده جهان کسب می‌کند

به گفته لکان یک مدل بزرگ زبانی که براساس تمام داده‌های متنی عمومی در اینترنت آموزش دیده‌باشد چیزی حدود ۱۰ هزار میلیارد توکن دارد. هرتوکن حدود ۲ بایت است. این یعنی ۲ ضرب در ۱۰ به توان ۱۳ بایت داده آموزشی. می‌توان گفت که این فوق‌العاده است و یک انسان ۱۷۰ هزار سال طول می‌کشد تا چنین حجمی از داده را بخواند اما کافی است با یک روانشناس رشد صحبت کنید و به شما می‌گوید که یک کودک ۴ ساله‌ ۱۶ هزار ساعت بیدار بوده است. اگر مقدار داده‌ای که شما در چهار سال به کورتکس دیداری منتقل می‌کنید را حساب کنید می‌بینید که پهن‌باند هر عصب دیداری ۲۰ مگابایت بر ثانیه است. پس ۲۰ مگابایت بر ثانیه ضربدر ۶۰ هزار ساعت ضربدر ۳۶۰۰ ثانیه در هر ساعت می‌شود ۱۰ به توان ۱۵ بایت که ۵۰ بار بیشتر از ۱۷۰ هزار سال مطالعه است.

خطرناک خواندن هوش مصنوعی برای بقای بشریت ایده مضحکی است

از نظر لکان اینکه هوش مصنوعی بقای بشر را تهدید کند یک ایده مضحک است و چند استدلال غلط دارد. غلط اول اینکه چون یک سیستم هوشمند است، پس می‌خواهند کنترل را به دست بگیرد. این کاملا اشتباه است. حتی در بین انسان‌ها هم اشتباه است. باهوش‌ترین‌های ما هیچگاه مایل به سلطه بر دیگران نیستند و در صحنه سیاست جهانی هرروز این مساله را مشاهده می‌کنیم.

به گفته او هوش مصنوعی مادون انسان است و ما اهداف و مسیر حرکت را مشخص می‌کنیم. حتی اگر فردی بخواهد از آن برای اهداف نادرست خود و سلطه بر دیگران استفاده کند هم هوش مصنوعی خبیث او در برابر هوش مصنوعی خوب دیگران است و هوش مصنوعی خبیثی که بد طراحی شده باشد را هوش مصنوعی خوب شکست می‌دهد.

به طور کلی از نظر رئیس هوش مصنوعی متا روند توسعه هوش مصنوعی به گونه‌ای است که در برابر خطرات موجود در جهان برای بقای انسان تهدید جدی به حساب نمی‌آید و اینگونه نیست که به یک باره به سطحی بالایی برسد و درنتیجه این نظریه تهدید برای بشریت مضحک است.

https://pvst.ir/h8c

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو