skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مایکروسافت از قدرتش در ویندوز برای کشاندن کاربران به ادج سو استفاده می‌کند

۱۵ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تحقیقات موزیلا، سازنده مرورگر فایرفاکس، نشان می‌دهد که مایکروسافت با استفاده از طراحی خطرناک می‌‌خواهد کاربران را به دوری از کروم و استفاده از مرورگر ادج مجاب کند و برای این کار از تغییرات ظاهری و جمله‌بندی خاص و حتی تنظیمات محدود کننده استفاده کرده است.

به گزارش پیوست، متخصصان موزیلا می‌گویند «مایکروسافت مرتبا از طراحی خطرناک استفاده کرده تا کاربران را به سمت از مرورگر ادج سوق دهد.»

طبق ادعای متخصصان موزیلا، سازنده ویندوز با استفاده از «انتخاب‌های پیش‌فرض خطرناک، مداخله تصویری، جمله‌بندی فریب‌کارانه و الگو‌های مخفی تبلیغات» تلاش می‌کند تا کاربران را از نصب مرورگر کروم منصرف کرده و به سمت ادج بکشاند.

این شرکت در چندین مورد، از جمله برای فایل‌های وب، اپلیکیشن پیش‌فرض خود را تغییر نمی‌دهد و همواره کاربران را به مرورگر ادج می‌کشاند.

گزارش موزیلا که خود یکی از رقبای کروم به حساب می‌آید و به اقدامات ناکافی آن در حوزه حریم خصوصی اشاره دارد، بیشتر از همه از شیطنت‌های مایکروسافت در مقابل مرورگر گوگل می‌گوید. کروم به عنوان محبوب‌ترین مرورگر در حال حاضر حدود ۶۵ درصد بازار را در اختیار خود دارد.

اخلال در مراحل نصب کروم و مرورگر پیش‌فرضی که قابل حذف نیست

متخصصان موزیلا می‌گویند اگر یک سیستم ویندوز تازه را فعال کنید، مرورگر ادج به صورت پیش‌فرص روی آن نصب شده و در تسک‌بار نیز قرار گرفته است. امکان حذف این مرورگر نیز وجود ندارد.

حال اگر کاربری، همانند عمده مشترکان ویندوز، بخواهد کروم را نصب کند مایکروسافت با اشاره مزیت‌های امنیتی و حریم خصوصی ادج تلاش می‌کند تا در فرایند نسب اخلال ایجاد کند.

محققان هشدار می‌دهند که «کاربران ممکن است با مشاهده پیام تبلیغاتی ادج در صفحه دانلود کروم مضطرب شوند و این بنر به دلیل ماهیت غیرمعمولش از اهمیت زیادی برخوردار است.»

البته که این شیطنت‌ها تنها مختص کروم نیست و برای هر مرورگری مشاهده می‌شود اما طبق گزارش موزیلا، «اگر کاربری به دنبال دانلود گوگل کروم باشد، مایکروسافت رویرکرد تهاجمی‌تری را در پیش‌می‌گیرد و دوبرابر در این مسیر ورود می‌کند.»

در این گزارش همچنین به موانع دیگری اشاره شده که از جمله آنها یک نظرسنجی در میانه نصب کروم است که در آن به مزایای ادج اشاره می‌کند. این گزارش می‌گوید: «ما این نظرسنجی و صفحه پس از آن را مثال بازدارندگی می‌دانیم که نسب کروم را برای کاربران سخت‌تر می‌کند.»

با وجود شیطنت‌ها مایکروسافت در مسیر نصب کروم و خروج از محصولات این شرکت، داده‌های گوگل را به راحتی می‌توان به مرورگر ادج منتقل کرد. در شکل زیر مشاهده می‌کنید که کاربر بسیار ساده و تنها با فشردن یک دکمه و براساس تنظیمات پیش‌فرض می‌تواند داده‌های گوگل خود را به مرورگر ادج منتقل کند.

محققان می‌گویند شیطنت‌های مایکروسافت درست از لحظه جستجوی یک مرورگر آغاز می شود. در این گزارش به نمونه‌های مختلفی از تزریق تبلیغات در فرایند جستجو و نصب اشاره شده که همگی در تلاشند تا نظر کاربر را عوض کنند.

فراتر از مرورگرها

براساس این گزارش، اقدامات مایکروسافت تنها به نصب مرورگر محدود نمی‌شود و حتی اگر در مرورگر دیگری مثل کروم به جستجوی مکان یا چیز خاصی بپردازید، مایکروسافت به شما پیشنهاد می‌دهد تا به جای موتور جستجوی گوگل از بینگ استفاده کنید.

اقدامات مایکروسافت تاثیر چندانی ندارد

گزارش موزیلا می‌گوید «ادج بازیگر نسبتا کوچکی است. از آنجایی که ویندوز بزرگترین سیستم‌عامل است، به روشنی میلیون‌ها کاربر با عبور از شیطنت‌هایی که گفتیم کروم را دانلود و نصب می‌کنند. درنتیجه مایکروسافت می‌تواند بگوید که اقداماتش غیرمنصفانه نیست.»

با این حال جهانی که در تسلط گوگل بود حالا بازیگران متعددی و دارد هرکدام از آنها می‌توانند بخشی از سهم این شرکت را از آن خود کنند.

گفتنی است که محققان موزیلا ساکن انگلستان هستند و برای تحقیق از ویندوز ۱۰ هوم و ویندوز ۱۱ پرو استفاده کرده‌اند. در این تحقیق از وی‌پی‌ان استفاده نشده و مکان آنها نیز قابل دسترسی است و درنتیجه نمی‌توان گفت که همین شرایط برای دیگر مناطق جغرافیایی نیز صادق است.

با این حال گزارش موزیلا تنها نمونه‌ای نیست که به شیطنت‌های مایکروسافت برای کشاندن کاربران به مرورگر خود اشاره می‌کند.

مایکروسافت ممکن است گرفتار DMA شود اما در خارج از اروپا خبری نیست

قانون بازارهای دیجیتال اروپا (DMA) که به تازگی تبعات آن را برای شرکت‌هایی مثل گوگل و اپل مشاهده کردیم، شرکت‌ها و دروازه‌بان‌های دیجیتال را دقیقا از چنین اقداماتی منع می‌کند. براساس این قانون اپلیکیشن‌های پیش‌فرض باید امکان تغییر داشته باشند و شرایط برای رقابت بازیگران کوچک فراهم شود. همچنین کاربران باید بتوانند هرگونه اپلیکیشن از پیش نصب شده‌ای را در صورت تمایل حذف کنند.

موزیلا در پست وبلاگی خود درمورد این گزارش گفت: «به اجرای DMA در اتحادیه اروپا که به نقطه عطف موجی از مقررات رقابتی در جهان بدل می‌شود، ما امیدواریم که موانع رقابت در حوزه مرورگر برداشته شود. با این حال هرگاه که حرکتی در مسیر درست انجام می‌شود، تغییرات ناقص است و تنها در بازارهایی که رگولاتور‌ها به اجبار روی آورده‌اند، مالکان پلتفرم مجبور می‌شوند تا به انتخاب مرورگر احترام بگذارند.»

 

 

 

https://pvst.ir/h5m

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو