skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بزرگان فناوری با کوچک‌تر شدن رشد می‌کنند

۱۴ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

شرکت‌های فناوری درس مهمی از وال‌استریت آموختند، برای بالغ شدن باید آب رفت. غول‌هایی مثل مایکروسافت، الفابت و متا همگی هزاران نفر از نیروی کار خود را از آغاز سال ۲۰۲۳ اخراج کرده‌اند و در سال ۲۰۲۴ نیز به لطف هوش مصنوعی و رویکرد تازه این روند ادامه دارد.

به گزارش پیوست، تحلیلگران بر این باروند که تعدیل نیروی سال گذشته با هدف کنترل هزینه‌ها و عبور از شرایط سخت اقتصاد کلان بود اما در سال جدید و عصر تازه فناوری، مهارت‌های تازه‌ای مورد نیاز است و درنتیجه شرکت‌ها با وجود جدال برای جذب استعداد‌های مهم از جمله در حوزه هوش مصنوعی، در بخش‌های دیگری کوچکتر می‌شوند.

ارزش سهام متا و آمازون پس از انتشار گزارش مالی سه ماهه چهارم این شرکت‌ها رشد چشمگیری داشت. با وجود عملکردی بهتر از برآورد‌ها، اما برای سرمایه‌گذاران این مساله اهمیت دارد که هردو شرکت کار بزرگتری را با نیرو و مخارج کمتر انجام داده‌اند.

پول نقد نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و پس از یک سال حفظ سرمایه و تعدیل نیرو، متا برای اولین بار یک سود ۵۰ سنتی سه‌ماهه برای هر سهم پرداخت می‌کند و یک طرح ۵۰ میلیارد دلاری برای بازخرید سهام دارد.

تحولی به سمت کوچکتر شدن

CNBC می‌گوید یکی از موضوعات مهم از نگاه سرمایه گذاران این است که شرکت‌ها در عین تحول و سرمایه‌گذاری برای آینده، از هزینه‌های خود می‌کاهند.

آمازون هم با اینکه پولی را به سهام‌داران پرداخت نکرده اما این مساله را تحت بررسی دارد. در سال ۲۰۲۲ این غول تجارت الکترونیک یک طرح بازخرید ۱۰ میلیارد دلاری را آغاز کرد و تحلیلگر بانک مورگان استنلی از برنامه تازه‌ای برای بازگشت پول به سرمایه‌گذاران می‌گوید.

روی هم رفته به نظر می‌رسد که شرکت‌های بزرگ اینترنتی پس از سال‌ها رشد مداوم حالا برای یک عصر جدید آماده می‌شوند و تعدیل نیرو بخش مهم از آن است. با اینکه شرکت‌ها همچنان برای جذب استعداد‌های برتر به ویژه در حوزه‌هایی مثل هوش مصنوعی در رقابت هستند اما در جاهای دیگر خود را کوچک کرده‌اند.

برای مثال مارک زاکربرگ در تماس خود با سرمایه‌گذاران از ادامه روند سرمایه‌گذاری روی هوش مصنوعی و پیشبرد این حوزه گفت و اعلام کرد با اینکه استخدام ادامه دارد اما «در مقایسه با قبل» خیلی کوچک به نظر می‌رسد و می‌خواهد به همین منوال ادامه یابد.

آغاز سال ۲۰۲۴ یکی از بدترین ماه‌ها برای کارکنان فناوری بود و براساس داده‌هایی که شرکت Layoffs.fyi ارائه کرده است ۱۱۸ شرکت فعال در این حوزه بیش از ۳۱ هزار کارمند خود را اخراج کردند. آمازون، الفابت و مایکروسافت هرسه موج تازه‌ای از تعدیل نیرو را در سال جدید کلید زدند.

کوچکتر شدن ابرها

صنعت ابر هم تعدیل شد. شرکت Okta گفت حدود ۴۰۰ کارمند یا ۷ درصد از نیروی کار خود را اخراج می‌کند و زوم هم حدود ۲ درصد. شرکت Zuora نیز برای تعدیل نیروی ۱۲۵ نفری که ۸ درصد از تمام کارکنان این شرکت است آماده می‌شود.

ایوان سوهن، رئیس هیات مدیره شرکت Recruiter.com، شرایط امروز را یک «بازار کار بسیار گیج‌کننده» توصیف کرده است. سال گذشته شرکت‌های فناوری داشتند به شرایط سخت بازار مثل افزایش نرخ بهره، تورم و خطر پاسخ می‌دادند و در نتیجه روند صعودی بازار سهامی ادامه یافت.

به ترتیب شرکت متا، آمازون و الفابت، شرکت مادر گوگل، در سال گذشته بیش از ۲۰، ۲۷ و ۱۲ هزار کارمند خود را اخراج و جایگاه آنها را حذف کردند.

اما امروزه شرایط بسیار متفاوت است و دوباره یک روند رو به رشد را در پیش گرفته‌ایم و خزانه‌داری آمریکا به نظر تورم این کشور را تحت کنترل دارد. متا، الفابت و مایکروسافت همگی رکورد‌های تازه‌ای را از نظر ارزش سهامی به ثبت رسانده‌اند.

با این وجود روند تعدیل نیرو همچنان ادامه دارد.

مهارت‌های متفاوت برای جهان جدید ۲۰۲۴

به گفته سوهن یکی از مساله‌های مهم تغییر مهارت‌ها است. به گفته «برای اداره جهان جدید ۲۰۲۴» به مهارت‌های متفاوتی نیاز است و شرکت‌ها همین روند را در پیش گرفته‌آند.

تولیدکنندگان چیپ در این جهان جدید از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند و با اینکه وال‌استریت ارزش‌زیادی برای غول‌های فناوری قائل است، اما عزیزکرده جدید بازار بدون شک شرکت انویدیا است. تیم سبز در عین تولید و تمرکز روی چیپ‌های هوش مصنوعی در کنترل هزینه نیز عملکرد خوبی داشته است.

با اینکه متا هم با نرخی قابل مقایسه با این شرکت رشد کرده اما یک نکته مهم وجود دارد و آن اینکه متا سال در سال ۲۰۲۲ یک ریزش بسیار سنگین را تجربه کرد و درنتیجه رشد امروزش تا حد زیادی احیای زیان‌های گذشته بود.

https://pvst.ir/h55

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو