skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

مینا رضایی نویسنده میهمان

گزارش بازار سرمایه‌گذاری جهانی در سال ۲۰۲۳

مینا رضایی
نویسنده میهمان

۳۰ فروردین ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۹ فروردین ۱۴۰۳

گزارش بازار سرمایه گذاری جهانی در سال2023

سرمایه‌‌گذاری ریسک‌پذیر در سال ۲۰۲۳ به میزان ۲۴۸.۴ میلیارد دلار کاهش یافت که کمترین میزان بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۳ بود. کاهش بودجه جهانی سرمایه‌گذاری و تعداد معاملات مخاطره‌آمیز نشان‌دهنده این است که سرمایه‌گذاران از انجام سرمایه‌گذاری‌های بزرگ و مخاطره‌آمیز در سال ۲۰۲۳ پرهیز کرده‌اند.

به گزارش پیوست، معاملات بسیار شرکت‌های هوش مصنوعی در ۳ ماهه چهارم سال نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها هستند و این مساله به معنای رونق و رشد در صنعت هوش مصنوعی است.

مروری بر کارنامه بازار سرمایه‌گذاری جهانی در سال ۲۰۲۳

گزارش بازار سرمایه گذاری جهانی در سال2023

در سال ۲۰۲۳، سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر به میزان ۲۴۸.۴ میلیارد دلار کاهش یافت که کمترین میزان بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۳ بود. حجم معاملات جهانی نیز با ۳۰ درصد کاهش به ۲۹.۳۰۳ دلار در سال ۲۰۲۳ رسید که کمترین مقدار در ۶ سال گذشته بود.

حجم معاملات در آمریکا به کمترین سطح در ۱۰ سال گذشته رسید. رکود سرمایه‌گذاری تاثیری منفی بر اکوسیستم فناوری در ایالات متحده داشت. شرکت‌های مستقر در ایالات متحده تنها۲۱۸۲ معامله سهام در۳ ‌ماهه آخر سال ۲۰۲۳ انجام دادند که با ۲۱ درصد کاهش نسبت به ۳ ماهه آخر سال ۲۰۱۳ بود.

در سال ۲۰۲۳، تعداد شرکت‌های خصوصی با ارزش بیش از یک میلیارد دلار نیز به‌طور قابل توجهی کاهش یافت و در سطح بسیار پایینی قرار گرفت. با این حال، در ۳ ماهه چهارم سال ۲۰۲۳، حدود ۲۳ شرکت به این میزان ارزش دست یافتند که نشان از بازگشت نسبی سرمایه در مقایسه با ۳ ماهه قبل بوده است.

گزارش بودجه‌بندی سال ۲۰۲۳ در بازار سرمایه‌گذاری جهانی

کاهش بودجه جهانی سرمایه‌گذاری و تعداد معاملات مخاطره‌آمیز نشان‌دهنده این است که سرمایه‌گذاران از انجام سرمایه‌گذاری‌های بزرگ و مخاطره‌آمیز در سال ۲۰۲۳ پرهیز کرده‌اند که نشان‌دهنده مطمئن نبودن به شرایط بازار، نوسانات اقتصادی یا سایر عوامل است.

دسته‌بندی سرمایه‌گذاری در مناطق مختلف به شرح زیر است:
  •  بودجه کانادا با ۲۰ درصد رشد نسبت به دوره قبل، به مقدار ۱.۲ میلیارد دلار رسید.
  • بودجه منطقه لاتین آمریکا (LatAm) با ۳۳ درصد کاهش نسبت به دوره قبل، به مقدار ۰.۸ میلیارد دلار رسید.
  •  بودجه منطقه اقیانوسیه ثابت مانده و برابر با ۰.۷ میلیارد دلار است.
  • بودجه آفریقا کاهش یافت و به مقدار ۰.۳ میلیارد دلار رسید که نسبت به دوره قبل ۴۰ درصد کاهش داشت.

گزارش بازار سرمایه گذاری جهانی در سال2023

آمار سهام هوش مصنوعی در بازار سرمایه‌گذاری جهانی

شرکت‌های تولیدکننده هوش مصنوعی و فناوری، بیشترین پایداری معاملات برتر را در ۳ ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ انجام دادند. سرمایه‌گذاران به دنبال بهره‌برداری از امکانات هوش مصنوعی در جهت بهبود بازدهی بلند مدت هستند، که این امر باعث شور و هیجان مالی در صنعت توسعه دهندگان هوش مصنوعی مولد شده است. این اتفاقات موجب شد تا این صنعت در سال ۲۰۲۳ و در ۳ ماه چهارم سال در لیست معاملات سهام برتر قرار بگیرد.

معاملات بسیار شرکت‌های هوش مصنوعی در ۳ ماهه چهارم سال نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها هستند و این مساله به معنای رونق و رشد در صنعت هوش مصنوعی است.

طبق آمارهای جهانی شاخص Nasdaq composite با ثبت ۴۳ درصدی بهترین عملکرد را در ۲ دهه اخیر داشته‌ که در مقابل شاخص FTSE100 لندن از بازارهای ایالات متحده و اروپا پیشی گرفته و شاخص لندن نیز توانسته تنها ۴ درصد رشد داشته باشد.

ارزش‌گذاری شرکت‌های نوپا در بازار سرمایه‌گذاری جهانی

سرمایه‌گذاران در حال حاضر به سمت شرکت‌های نوپا و استارت‌آپ‌ها می‌روند. در سال ۲۰۲۳، سهم معاملات در مراحل اولیه به ۶۵ درصد در ایالات متحده افزایش یافت. سرمایه‌گذاران در حال حاضر تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نوپا و در مراحل اولیه دارند.

وجود اکوسیستم فعال و پویا برای استارت‌آپ‌ها، سرمایه‌گذاران را به سمت شرکت‌های نوپا جذب می‌کند. این اکوسیستم‌ها شبکه‌هایی از سرمایه‌گذاران، کارآفرینان، فضاهای کاری مشترک و منابع دیگر هستند که به استارتاپ‌ها در مراحل اولیه کمک می‌کنند و روحیه کارآفرینی و نوآوری را ترویج می‌دهند.

چه نوع ارزها و اوراق بهاداری در بازار سرمایه‌گذاری جهانی معامله می‌شود؟

به‌طور کلی، ارزها و اوراق بهاداری که در بازار سرمایه‌گذاری جهانی معامله می‌شوند از قرار زیر است.

۱- سهام (Stocks)

سهام به معنای قسمتی از سرمایه یک شرکت است که برای عموم معامله‌گران در بازار سهام قابل خرید و فروش است.

۲- اوراق بهادار دولتی (Government Bonds)

این اوراق بهادار توسط دولت‌ها صادر می‌شود و به عنوان بدهی دولت عمل می‌کند. سرمایه‌گذاران می‌توانند این اوراق را خریداری کنند و به عنوان سرمایه‌گذاری مطمئن و پایدار از آن استفاده کنند.

۳- اوراق بهادار شرکتی (Corporate Bonds)

اوراق بهادار شرکتی یا Corporate Bonds، اوراق قرضه‌ای هستند که توسط شرکت‌ها صادر می‌شود تا سرمایه‌گذاری برای تأمین نیازهای مالی خود را به‌دست آورند. این اوراق بهادار به شکل یک تعهد قانونی از سوی شرکت صادرکننده برای پرداخت سود و بازپرداخت سرمایه به سرمایه‌گذاران در زمان مشخص صادر می‌شود. اوراق بهادار شرکتی معمولا دارای مدت زمان ثابتی است و معمولا به‌صورت نقدی خریداری می‌شود.

۴- ارزها (Currencies)

در بازار ارز نیز ارزهایی مانند دلار آمریکا و یورو معامله می‌شود که یکی از ارزهای مهم جهانی در مبادلات اقتصادی محسوب می‌شود. سرمایه‌گذاران و تجار می‌توانند بین ارزهای مختلف تجارت کرده و از تغییرات نرخ ارز سود کسب کنند.

این تنها چند نمونه از ابزارهای مالی است که در بازار سرمایه‌گذاری معامله می‌شود. ابزارهای دیگری نیز وجود دارد که بسته به شرایط بازار و قوانین محلی هر کشور، معامله می‌شوند.

سخن پایانی

این داده‌ها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۳، بخش سرمایه‌گذاری با رکود مواجه بوده است. در حال حاضر نسبت به دوران رونق فناوری مبتنی بر «ترس از از دست دادن فرصت (FOMO)» در سال ۲۰۲۱ و اوایل ۲۰۲۲، سرمایه‌گذاری در بازار جهانی با دقت بیشتری انجام شده است. سرمایه‌گذاران از تصمیم‌گیری‌های پرخطر خودداری می‌کنند و زمان بسته شدن معاملات را نیز افزایش می‌دهند.

منبع: cbinights

https://pvst.ir/hpl

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو