skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اپل با وجود محدودیت‌ها برای اولین بار بزرگترین فروشنده گوشی چین شد

۵ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

گوشی آیفون که مدتی است با محدودیت‌های تازه در چین دست و پنجه نرم می‌کند در کامل تعجب به بزرگترین فروشنده چین تبدیل شده است. گوشی‌های این شرکت برای اولین بار در سال گذشته (۲۰۲۳) بیشترین فروش را به نسبت رقبای داخلی داشتند. با این حال بزرگترین بازار گوشی‌های هوشمند جهان در سالی که گذشت به طور کلی یک روند نزولی را تجربه کرد و ۵ درصد کوچکتر شد.

به گزارش پیوست، داده‌های IDC نشان می‌دهد اپل برای اولین بار در تاریخ جایگاه پرفروش‌ترین برند گوشی چین را به خود اختصاص داده و بالاتر از آنر (Honor) در جایگاه اول نشسته است.

با این حال این پیشتازی با یک روند منفی برای سال ۲۰۲۳ همراه است و اپل توانسته در این سال ناخوشایند به لطف عملکرد خوب در سه‌ماهه چهارم، سقوطی کوتاه‌تر از رقبا را تجربه کند.

در سالی که گذشت فروش آیفون به طور کلی ۲.۲ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت و به طور کلی تمامی برند‌های محبوب چین به یک روند نزولی دچار بودند. برای مثال دومین برند پرفروش سال (Honor)، یک ریزش ۱۰.۳ درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است.

اپل که برای اولین بار در سال ۲۰۲۳ موفق شد بالاتر از سامسونگ به بزرگترین فروشنده گوشی هوشمند جهان تبدیل شود، بخش مهمی از پیشتازی خود در بازار چین را نیز همانند بازار جهانی مدیون عملکرد خوب در سه ماهه چهارم است. فروش این شرکت در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۳ به لطف معرفی آیفون‌های جدید به ۲۰ درصد از تمام بازار چین رسید.

از جمله دیگر نکات مهم این بازار می‌توان به رشد چشمگیر فروش هواوی، تولید‌کننده تحت تحریم چین، اشاره کرد که در سه ماهه چهارم فروش خود را به نسبت دوره مشابه سال گذشته بیش از ۳۶ درصد افزایش داده است.

آرتور گائو، تحلیلگر IDC، به بلومبرگ می‌گوید: «پیشتازی اپل در سال ۲۰۲۳، به ویژه با وجود رقابت تازه‌ای از سوی هواوی و کاهش مخارج کاربران، موفقیت بسیار بزرگی است. اپل به لطف تخفیف به موقع قیمت از طریق کانال‌های شخص ثالث خود توانست تقاضا را افزایش دهد.»

اما گوشی محبوب آیفون در بزرگترین بازار جهان با محدودیت‌های تازه‌ای روبرو است.  چندین آژانس دولتی و شرکت نیمه‌دولتی چین استفاده از این گوشی را، حداقل در محیط کار، برای کارکنان خود محدود کرده‌اند و بلومبرگ در ماه دسامبر نیز از افزایش محدودیت‌ها و ممنوعیت استفاده در صنایع حساس این کشور خبر داد.  اپل در سال جاری برای مدت کوتاهی درنتیجه همین اخبار منفی و رشد چشمگیر رقبای خود، جایگاه پیشتاز خود به عنوان ارزشمند‌ترین شرکت جهان را به مایکروسافت واگذار کرد.

با این حال ارزش‌ سهام این شرکت در زمان نگارش خبر احیا شده و بار دیگر کوپرتینویی‌ها به عنوان تنها شرکت ۳ هزار میلیارد دلار ارزشمندترین شرکت جهان هستند.

https://pvst.ir/h2d

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو