skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مشاغل STEM اوج می‌گیرند و مهارت کار با داده‌ها از اهمیت ویژه برخوردار است

۲ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

پیش‌بینی ۱۰ ساله اقتصاددان‌های برای نیروی کار نشان می‌دهد که تقاضا برای مشاغل STEM یا علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات در این دوره به نسبت دیگر مشاغل افزایش بیشتری خواهد داشت. همچنین متخصصان می‌گویند که هوش مصنوعی بسیاری از حوزه‌های شغلی را متحول می‌کند و انسان در نقش ناظر و منتقد در این حلقه قرار می‌گیرد.

به گزارش پیوست به نقل از فایننشال تایمز، پیش‌بینی‌های وزارت کار ایالات متحده که در سپتامبر سال گذشته منتشر شد نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۳۲، مشاغل STEM با رشد ۱۱ درصدی به ۱۱.۵ میلیون جایگاه می‌رسند و این در حالی است که دیگر مشاغل تنها ۲ درصد رشد می‌کنند.

پیشرفت فناوری باعث شده تا همانند فیلم‌های علمی تخیلی، بسیاری از مشاغل در آینده به نسخه‌ای مرکب با فناوری تکامل پیدا کنند یا مشاغل تازه‌ای را برای پاسخ به نیازهای سابق در بخش درمان، زیرساخت یا خدمات عمومی مشاهده کنیم.

طبق داده‌های اداره آمار نیروی کار ایالات متحده (BLS)، تکنسین توربین یکی از پردرخواست‌ترین مشاغل ده سال آینده این کشور است و تقاضا برای آن ۴۴.۹ درصد در این دوره بیشتر می‌شود و پس از آن هم تکنسین پرستاری با رشد ۴۴.۵ درصدی در جایگاه دوم قرار دارد.

تقاضا برای نیروی کار IT از جمله محقق داده، تحلیلگر امنیت اطلاعات و توسعه دهنده نرم‌افزار نیز در یک دهه آینده تا ۲۵ درصد افزایش می‌یابد.

آدرین اسمیت، نماینده Royal Society، آکادمی ملی علوم بریتانیا، می‌گوید هوش مصنوعی که تا همین امروز‌ هم بسیاری از بخش‌ها را دچار تحول کرده «تاثیر چشمگیری» بر رشته‌های علوم پیشرفته دارد.

پژوهشگران می‌توانند از قدرت کامپیوتر و ابزارهای پیچیده برای تولید و تحلیل حجم زیادی اطلاعات و فرضیات پیچیده و پیشرفته‌تر استفاده کنند.

جمع‌آوری و پردازش داده در قلب علوم قرار می‌گیرد و بیش از پیش استفاده از الگوریتم‌های هوشمند AI را شامل می‌شود.

به گفته اسمیت: «برای اینکه در تیمی که با حجم زیادی داده سر و کار دارد عضو شوید، به مهارت‌های متفاوتی نیاز دارید. جمع‌آوری و پردازش داده در قلب علوم قرار می‌گیرد و بیش از پیش استفاده از الگوریتم‌های هوشمند AI را شامل می‌شود.»

از جمله پرتقاضاترین مشاغل حال حاضر و آینده هوش مصنوعی می‌توان به مهندسان پرامپت اشاره کرد. این دسته از کارکنان که در حوزه مدل‌های بزرگ زبانی و کدنویسی تخصص دارند، چگونگی ارائه دستور یا پرامپت برای دریافت بهترین نتیجه از هوش مصنوعی را می‌دانند و اگرچه متخصصان نظرات ضد و نقیضی درمورد بقای این شغل در آینده وجود دارد، اما بسیاری برای افزایش تقاضا در چند سال آینده اتفاق نظر دارند.

وبسایت کاریابی Upwork می‌گوید که جستجو برای عبارت «prompt engineering» یا مهندسی پرامپت از آوریل سال گذشته، شش ماه پس از عرضه ChatGPT،‌ افزایش یافته است. از چهارمین سه ماهه سال ۲۰۲۲ تا سه ماه سوم سال ۲۰۲۳ نیز طبق آمار این وبسایت، جستجو‌های مربوط به هوش مصنوعی مولد با نرخ بی سابقه ۱۵۰۰ درصد افزایش یافته است.

آدام نیوینسکی، شریک مدیریتی شرکت سرمایه‌گذاری جسورانه OTB Ventures، می‌گوید: «تقاضا برای مشاغل نظارتی بیش از پیش افزایش می‌یابد و کمبود زیادی را در این بخش شاهد هستیم. برای این کار به مهارت‌های خاصی نیاز است. باید از منطق سختی پیروی کنید.»

همینطور که از نقایص هوش مصنوعی،‌ از جمله ارائه اطلاعات غلط به عنوان یک واقعیت یا سو‌گیری‌های الگوریتمی، بیشتر اطلاع پیدا می‌کنیم، تقاضا برای یک سری از مهارت‌های نقد،‌ رگولاتوری و خلاق افزایش می‌یابد.

ارزش انسان‌ها به جای اینکه در مهارت فنی آنها باشد، به نظارت بر هوش مصنوعی و نحوه عملکرد آن برمی‌گردد.

تئودورا دانیلویک، مهندس پرامپ در استارت‌آپ AutogenAI، که با هوش مصنوعی به نگارش قرارداد‌های تجاری کمک می‌کند، می‌گوید از این پس ارزش انسان‌ها به جای اینکه در مهارت فنی آنها باشد، به نظارت بر هوش مصنوعی و نحوه عملکرد آن برمی‌گردد.

در سال گذشته در رویداد هوش مصنوعی فایننشال تایمز گفت: «ما درک موقعیتی داریم… درک از سو‌گیری، ما خلاقیت داریم، هوش احساسی، ما می‌توانیم به ناشناخته‌های ناشناخته فکر کنیم… هوش مصنوعی از این لحاظ بسیار محدود است که تنها با آنچه آموزش دیده می‌تواند کار کند.»

هوش مصنوعی و پیشرفت‌های مشابه، مشاغل کارمندی دیگری مثل مشاوره، پیروی از قانون و حقوق را نیز متحول می‌کنند.

فرانک دیانا، آینده پژوه و از مشاوران شرکت Tata Consultancy Services، توانایی هوش مصنوعی برای پردازش سریع کلان داده و نشانه‌های پنهان از چشم انسان را بررسی می‌کند. برای مثال به تازگی و وقتی یکی از مشتریان از TCS خواست تا گزارشی درمورد تاثیر دورکاری بر استفاده از حمل و نقل ارائه کند، این شرکت مشاوره سوال را در اختیار هوش مصنوعی قرار داد و سپس تحلیلگران انسانی یافته‌ها را بررسی کردند.

او می‌گوید: «هوش مصنوعی بخشی از سنگینی کار را برعهده می‌گیرد، انسان در این حلقه باید بتواند از مهارت‌های تفکر نقادانه خود استفاده کند.»

به گفته دیانا، همتاهای دیجیتالی یا نسخه‌های مجازی اشیا، سازه‌ها و محیط‌هایی که از آنها می‌توان برای شبیه‌سازی جهان واقعی و بررسی حالت‌های مختلف استفاده کرد، هم در زمینه‌های بسیاری کاربرد دارند و مشاغل مختلفی مثل برنامه‌ریزی شهری و کشف دارو را متحول می‌کنند.

یکی دیگر از حوزه‌های داغ هم واقعیت مجازی و ترکیبی است. اپل و متا، هرکدام با با هدست‌های خاص خود، واقعیت ترکیبی یا XR را یکی از فضاهای رایج تعامل مجازی می‌دانند که برای موضوعات مختلف از تماشای کنسرت گرفته تا جلسات کاری کاربرد دارد.

درنتیجه تقاضا برای مهارت‌ طراحی چنین تجربیاتی که پیشتر خاص صنعت بازی‌سازی بود به شکل چشمگیری افزایش یافته است.

پروفسور جیمز بنت، رئیس پروژه StoryFuture از Royal Holloway، که به برنامه‌های آموزشی تکنولوژی‌های نوظهور اختصاص دارد، می‌گوید: «در چند سال گذشته، بسیاری از استعداد‌ها از بخش گیمینگ به سرقت رفته‌اند و همه حوزه‌ها، از معماری و تولید تا شرکت‌های XR برای فارغ‌التحصیلانی که از بازی‌های می‌آیند رقابت می‌کنند.»

در حوزه تجربیات فراگیر و Immersive، با کمبود تجربه و مهارت فنی مواجه هستیم.

تحقیقات نشان می‌دهد که در حوزه تجربیات فراگیر و Immersive، با کمبود تجربه و مهارت فنی مواجه هستیم. بنت می‌گوید که این کمبود تا حدی ناشی از شتاب بالای توسعه این بخش است. به گفته او: «اگر صنعت بازی‌سازی به همان حالت سابق بود، تعداد قابل قبولی فارغ‌التحصیل داریم و افرادی که به سراغ این دوره‌ها می‌روند، اما صنعت بازی‌ها در حال رشد است و بخش متاورس هم منفجر شده است.»

کریس ماروتا، مسئول طراحی استودیو محصولات دیجیتال Ustwo، این انفجار را با تاثیر طراحی گوشی هوشمند بر تجربه‌های دیجیتالی مقایسه می‌کند.

او می‌گوید: «اگر به طراحی شکل آینده تعامل، هم با یکدیگر و هم با کامپیوتر، علاقه دارید، این بخش جای شما است زیرا انتظارات به شکل چشمگیری متحول می‌شوند.»

https://pvst.ir/h1f

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو