skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اپل امکان پرداخت خارج از اپلیکیشنی را فراهم می‌کند

۲۷ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

پس از یک دعوای قضایی طولانی، اپل یک سری از سیاست‌های فروشگاه اپلیکیشین خود را تغییر می‌دهد و امکان استفاده از روش‌های پرداختی به جز سیستم پرداخت پیش‌فرض را فراهم می‌کند. این تغییرات در نتیجه حکم دیوان عالی ایالات متحده در پرونده اپیک‌گیمز علیه اپل اعمال می‌شوند اما با آنچه مدنظر توسعه‌دهندگان است فاصله زیادی دارد.

به گزارش پیوست، توسعه دهندگان متعددی از جمله اپیک‌گیمز سلطه اپل بر اکوسیستم iOS را نشان از انحصار این شرکت می‌دانند و از نگاه آنها این رفتار غیررقابتی علاوه بر اینکه یک مالیات ۳۰ درصدی را به شرکت‌ها اجبار می‌کند، باعث افزایش قیمت برای مصرف‌کننده می‌شود.

وبسایت خبری 9to5Mac می‌گوید اپل پس از تصمیم دیوان عالی دستورالعمل‌های خود را تغییر می‌دهد که البته با آنچه توسعه‌دهندگان توقع داشتند تفاوت زیادی دارد.

با اینکه اپل به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا روش‌های پرداخت دیگری به جز پرداخت درون‌اپلیکیشنی را در اختیار کاربران خود بگذارند، اما امکان حذف گزینه خرید درون اپلیکیشینی با استفاده از سیستم فروش اپ استور وجود ندارد. درنتیجه کاربران امکان استفاده از هردو روش پرداخت را دارند.

اپل همچنان از تراکنش‌های انجام گرفته در پلتفرم‌های شخص ثالث نیز یک کمیسیون ۲۷ درصدی دریافت می‌کند و نرخ این کمیسیون برای توسعه‌دهندگان کوچک به ۱۲ درصد کاهش می‌یابد. اپل در حال حاضر برای پرداخت‌های درون اپلیکیشین یک کمیسیون ۳۰ درصدی و ۱۵ درصدی دارد.

به این ترتیب طبیعی است که پرداخت برون‌اپلیکیشین هم قیمتی مشابه گزینه پرداخت پیش‌فرض دارد و توسعه دهندگان به دلیل پرداخت کمیسیونی نسبتا مشابه، نمی‌توانند قیمت رقابتی ارائه کنند.

اپیک‌گیمز به رای دادگاه اعتراض می‌کند

تیم سویینی، در بیانیه‌ای به 9to5Mac اعلام کرده که راه‌حل اپل «ضد رقابتی است» زیرا توسعه دهندگان نمی‌توانند در گزینه پرداخت وب قیمت پایین‌تری ارائه کنند و درهردو حال این شرکت کمیسیون خود را دریافت می‌کند. مدیرعامل اپیک‌گیمز می‌گوید اپل «تمام جوانب این لینک‌ها» را مشخص می‌کند و توسعه‌دهندگان باید لینک‌های مربوطه را خارج از محل خرید اصلی کاربران قرار دهند.

همچنین به گفته سویینی، پرداخت از طریق وب یک مرحله اضافی را در خود جای داده که کاربران باید برای جستجوی اقلام و خرید آنها دوباره وارد حساب کاربری خود شوند، فرایندی زمان‌بر که شاید بسیاری را از این روش منصرف کند. به گفته او اپل همچنین با یک «صفحه حراس‌انگیز»، پلتفرم‌های شخص ثالث را در وضعیت ضعف قرار می‌دهد.

مشخص نیست که این دستورالعمل‌های جدید چه زمانی به اجرا گذاشته می‌شوند اما سویینی می‌گوید حتما اعتراض خود را به دادگاه می‌برد.

https://pvst.ir/gz2

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو