skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ETF بیت‌کوین در روز اول ۴ میلیارد دلار معامله شد؛ با این حال هشدار‌ها و نگرانی همچنان ادامه دارد

۲۲ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

پس از اینکه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) بعد از سال‌ها انتظار ۱۰ صندوق قابل معامله بورسی بیت‌کوین را تایید کرد، این ETFها در بورس سهامی نیویورک، نزدک و دیگر بازارها بیش از ۴ میلیارد دلار معامله شدند. این در حالی است که پیروزی بزرگ صنعت کریپتو با هشدارهایی از سوی SEC همراه شده که نشانگر ادامه بی‌اعتمادی دولت و به‌خصوص حزب دموکرات به این دسته از دارایی‌ها است.

به گزارش پیوست، فایننشال تایمز می‌گوید ETFهای جدید بیت‌کوین که از ۹ صندوق معاملاتی جدید و صندوق سرمایه‌گذاری گری‌اسکیل تشکیل می‌شوند بیش از ۴ میلیارد دلار در اولین روز معاملاتی خود معامله شدند. این در حالی است که هشدار‌ها و حتی عدم استقبال در بیانیه رئیس SEC به روشنی قابل مشاهده است و جبهه‌گیری متضاد دو حزب سیاسی آمریکا را می‌توان در اظهارنظر اعضای این کمیسیون و فراتر از آن در کنگره آمریکا مشاهده کرد.

از این بین ETF بیت‌کوین گری‌اسکیل حدود نیمی از معاملات را به خود اختصاص داده و تنها در ۹۰ دقیقه ابتدایی آغاز به کار بازارها این صندوق معاملاتی بیش از یک میلیارد دلار معامله شد.

ETF بیت‌کوینی شرکت بلک‌راک به نام iShares نیز تا پایان روز بیش از یک میلیارد دلار معامله شد و قیمت پرنوسان این رمزارز پس از جهش اولیه در پایان روز چهارشنبه به حدود ۴۶ هزار دلار بازگشت.

با این حال به گفته تحلیلگران این حجم از معاملات لزوما نشانگر استقبال بالا و تزریق سرمایه جدید به بیت‌کوین نیست و حجم بالایی از آن مربوط به فروش ETF گری‌اسکیل است که هزینه بسیار بیشتری به نسبت رقبای خود از سرمایه‌گذاران دریافت می‌کند. بخش مهم دیگری از معاملات هم احتمالا مربوط به آنهایی است که پیش از تایید ETF از سوی SEC و در انتظار افزایش قیمت اقدام به خرید کرده‌اند.

بدبینی به کریپتو همچنان ادامه دارد

با وجود تایید ETF و به نوعی مهر تایید رگولاتوری مهمترین بازار اقتصادی جهان به بزرگترین نماینده رمزارزها، تحلیلگران درمورد هیجان بیش از حد در این باره هشدار می‌دهند. برخی از عرضه‌کنندگان ETF نه تنها از این دارایی استقبال نکرده‌اند بلکه می‌گویند سرمایه‌گذاران باید به شخصه در مورد سرمایه‌گذاری در این حوزه تصمیم‌گیری کنند.

افزون بر این بخش زیادی از بیانیه گنسلر پیرامون تایید ETF به توضیح درمورد سوء برداشت‌ها اختصاص داشت. گنسلر در بیانیه خود گفت SEC از پلتفرم‌های معاملاتی یا میانجی‌هایی که عمدتا «پیرو قوانین اوراق بهادار فدرال نیستند و معمولا با تضاد منافع» همراه هستند «استقبال نمی‌کند.» همچنین اقدام SEC تنها بر ETFهای بیت‌کوینی متمرکز است و «به هیچ عنوان [نشانگر] تمایل این کمیسیون بر تایید استاندارد‌های عرضه اوراق بهادار دارایی‌های کریپتو نیست.»

افزون بر این، تایید ETF بیت‌کوین هیچ ارتباطی با جبهه‌گیری SEC نسبت به دیگر دارایی‌های در رابطه با قوانین اوراق بهادار ایالات متحده یا عدم پیروی بازیگران کریپتو از قانون ندارد.

در پایان این بیانیه گنسلر پس از اشاره به بیت‌کوین به عنوان یک دارایی «عمدتا قماری و پرنوسان» و با کاربرد‌های نادرستی مثل «باج‌افزار، پولشویی، فرار مالیاتی و تامین مالی تروریست» گفت «با اینکه امروز لیست و معامله یک سری از سهام‌های بیت‌کوین اسپات را تایید کردیم، اما بیت‌کوین را تایید یا بر آن صحه‌گذاری نمی‌کنیم.»

با این تفاسیر عجیب نیست که تحلیلگران با وجود تایید ETF همچنان درمورد این دارایی رمزارزی هشدار می‌دهند. ایان کتز، تحلیلگر سیاست مالی در شرکت تحقیقاتی Capital Alpha Partners، می‌گوید: «روشن است که او میلی به انجام این کار نداشته. او مجبور شده زیرا دادگاه او را در موقعیتی قرار داد که گزینه دیگری پیش رویش نبود و در این حالت هم تا آخرین لحظه ممکن برای تایید منتظر ماند.» روز چهارشنبه آخرین مهلت ضرب‌العجل خودخواسته SEC برای این تصمیم بود.

علاوه بر گنسلر، دیگر اعضای کمیسیون بورس و اوراق بهادار نیز به نگرانی‌هایی اشاره کردند.

به گفته کتز: «همه یک چیزی برای تنفر پیدا کردند.» این نتیجه «نتوانست هیچکس را در کوتاه مدت راضی کند زیرا دموکرات‌ها ترجیح می‌دادند ETF تایید نشود و جمهوری‌‌خواهان هم معتقد بودند خیلی زودتر و به شکل متفاوتی باید تایید می‌شد.»

دو عضو جمهوری خواه کمیسیون که از صنعت کریپتو حمایت می‌کنند از این اقدام استقبال کردند اما هستر پیر گفت که SEC یک دهه فرصت برای انجام وظیفه را سوزانده و باعث شد تا جو خاصی پیرامون تایید ETF شکل بگیرد. مارک اویدا نیز از چارچوب مورد استفاده برای تایید انتقاد کرد.

سه عضو دموکرات SEC نیز با ابراز نارضایتی خود گفتند که این تاییده «نادرست و غیرتاریخی» است و رگولاتوری با این اقدام محافظت از سرمایه‌گذار را قربانی می‌کند.

جالب اینکه حتی برخی از ارائه دهندگان ETF هم رویکرد مثبتی ندارند. مدیران بلک‌راک، بزرگترین شرکت مدیریت سرمایه جهان و مهم‌ترین بازیگری که درخواستش از ماه‌ها پیش باعث افزایش قیمت بیت‌کوین شده بود، اعلام کردند که این گروه پیشنهاد نمی‌کند سرمایه‌گذاران مقدار مشخصی از پول خود را به ارزهای دیجیتال اختصاص دهند و این گزینه «در جهت ارائه یک گزینه دسترسی با کیفیت‌تر به آنهایی است که خواستار مشارکت در بیت‌کوین هستند.»

ونگارد، دومین شرکت مدیریت سرمایه بزرگ جهان با حدود ۸ هزار میلیارد دلار سرمایه تحت مدیریت، روز پنجشنبه اعلام کرد که ETFهای اسپات بیت‌کوین در پلتفرم‌های آنها قابل دسترسی نخواهند بود و این محصول با پیشنهادات آنها همخوانی ندارد.

در کنگره آمریکا و از بین نمایندگان نیز همانطور که شاید انتظارش می‌رفت از جبهه دموکرات واکنش‌های منفی به گوش می‌رسد و جمهوری‌خواهان از این اتفاق استقبال کرده‌اند. دموکرات‌ها عمدتا دارایی‌های دیجیتال و تکنولوژی بلاک‌چین را در قالب CBDCها یا ارز دیجیتال بانک‌ مرکزی قابل قبول می‌دانند و طیف جمهوری‌خواه اما روی خوشی نسبت به جهان کریپتو و به خصوص بیت‌کوین نشان داده است.

باید دید که با توجه به انتخابات پیش رو و احتمال تغییر و تحول در نهاد‌ها از جمله SEC، چه چیز در انتظار بیت‌کوین و جهان کریپتو خواهد بود.

 

https://pvst.ir/gxp

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو