skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پلاس

معصومه صیادی نویسنده میهمان

ویدئوهای ASMR چیست؟ چرا افراد این ویدئوها را دوست دارند؟

معصومه صیادی
نویسنده میهمان

۱۰ فروردین ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۱۱ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲ فروردین ۱۴۰۳

ویدئوهای ASMR

ویدئوهای ASMR (واکنش ارادی اوج‌گیری حسی) در چند سال گذشته محبوبیت زیادی یافته اند و در سال ۲۰۲۱ با بیش از ۱۴ میلیون جستجو در یوتیوب سومین عبارت پرمخاطب این شبکه اجتماعی بوده است. در جهانی که همه ما به دنبال داشتن آرامش و کنترل هستیم، ASMR به سرعت در حال تبدیل شده به یکی از محبوب‌ترین اشکال محتوای آنلاین است.

ASMR چیست؟

ASMR مخفف Autonomous Sensory Meridian Response است. این با عبارات زیادی مانند Brain Tingles یا Brain Orgasms نیز همراه شده است. اعتقاد بر این است که این تجربه حسی غیر معمول در سال ۲۰۱۰ که جنیفر آلن یک گروه فیسبوک را برای ارائه اطلاعات بیشتر در مورد احساس صدا‌های خاص به راه انداخت. این گروه به سرعت در بین افراد محبوبیت پیدا کرد چرا که افراد اصطلاحی برای این احساس منحصر بفرد اما عجیب داشتند. در اواخر سال ۲۰۱۵، اولین مطالعه علمی در مورد آن انجام شد.
محتوای ویدئویی ASMR محبوبیت زیادی یافته‌اند و امروزه به دسته‌ای از برجسته‌ترین پلتفرم‌های محتوای جریانی، اجتماعی، ویدئویی مانند تیک تاک، اینستاگرام، توییچ و غیره تبدیل شده است. انواع مختلفی از ASMR وجود دارد تا هر کسی بتواند ویدئوی دلخواه خود را بیابد.
اگر چه همه افراد احساس لرزش و آرامش در بالای سر خود را تجربه نخواهند کرد، اما تجربه چنین چیزی احساس آرامش و خواب‌آوری را برای کاربران به ارمغان خواهد آورد.ویدئوهای asmr

دلایل محبوبیت ویدئوهای ASMR

برخی از ویدئوها زیاد دوام نمی‌آورند، شاید فقط برای چند ماه، و زمانی که در تولید آن ویدئوها زیاده روی شود و یا یک چیز جالب بعدی از راه برسد به سرعت منسوخ می‌شوند. ASMR ‌مسیر محبوبیت خود را به آرامی طی کرده است. افرادی که چنین محتواهایی را تولید می‌کنند می‌توان ASMRtists نامید که با خلاقیتی که دارند انواع محتواهای ASMR را تولید می‌کنند. از نظر تعداد ویدئوهای ASMR در شبکه‌های اجتماعی مختلف می‌توان به ۱۳ میلیون ویدئوی ASMR در یوتیوب، ۱۰ میلیون در اینستاگرام، ۱۴ میلیون در تیک توک اشاره کرد. توییچ یک دسته بندی کامل را برای ویدئوهای ASMR ایجاد کرده است که به شما امکان می‌دهد به صورت زنده ویدئوهای مورد علاقه خود را تماشا کنید.

محتوای ASMR می‌تواند هر چیزی از صدای رضایتبخش خوردن غذا، باز کردن یک بسته، ایفای نقش یک شخصیت در فیلم یا حتی خلاقیت و هیجان‌هایی برای خلق صداهای مختلف باشد. ASMR تنها به صداهایی که برای تحریک احساسات تولید می‌شود محدود می‌شود. اما در عین حال، جان دادن به ویدئوهای ASMR از طریق محتواهای بصری نیز اهمیت زیادی دارد. افراد دوست دارند ببینند که چه چیزهایی این صداها را تولید می‌کند، و برخی از کانال‌ها هم به جنبه بصری می‌پردازد (ASMR roleplay را جستجو کنید تا بتوانید هر محتوای ویدئویی از دندانپزشک‌ها تا آزمایش‌های چشم را ببینید).

چه کسانی ASMR را تجربه می‌کنند؟

همانطور که همه افراد هنگام گوش دادن به یک موسیقی احساس هیجان نمی‌کنند، همه افراد نیز ASMR را تجربه نمی‌کنند. تحقیقاتی در زمینه تخمین میزان افرادی که چنین تجربه‌ای را خواهند داشت انجام شده است.

برای بسیاری از افرادی که ASMR را تجربه می‌کنند، متوجه احساس شادی و آرامش می‌شوند. بهترین راه برای دانستن اینکه آیا ASMR را تجربه می‌کنید یا نه این است که فکر کنید که در پاسخ به محرک‌های خاصی دچار لرز یا احساس لرزش می‌شوید یا نه. اگر در زمانی که چیزی را می‌شوید، می‌بینید، بو می‌کنید یا لمس می‌کنید، این حس لذت بخش را تجربه می‌کنید، احتمالاً ASMR را تجربه کرده‌اید. با این حال، توجه به این نکته مهم است که هر فردی به طور متفاوتی به محرک‌ها واکنش نشان می‌دهد.

تاریخچه ASMR

برای افرادی که ASMR را تجربه کرده‌اند، درک احساسات خوشایند آنها در هنگام مواجه شدن در برابر محرک‌های خاص چیز جدیدی نیست. اما برای برخی افراد این موضوع می‌تواند اطلاعات جدیدی را در اختیار آنها قرار دهد.

نامگذاری تجربه

مدت زمان زیادی است که در تالارهای گفتگوی آنلاین افراد تجربیات مختلف خود را در زمینه ویدئوهای ASMR به اشتراک می‌گذارند. اما در سال ۲۰۱۰ بود که جنیفر آلن تصمیم گرفت این گفتمان‌ها را ارتقا دهد و بر روی این احساس خوشایند نامی ‌قرار دهد.

گسترش در کلمه

کریگ ریچارد، استاد فیزیولوژی دانشگاه شناندوا در ویرجینیا، در سال ۲۰۱۳ با جنیفر آلن برای انجام یک نظرسنجی آنلاین در مورد ASMR همکاری کردند که بیش از ۳۰ هزار پاسخ دریافت کردند.

هدف از پر کردن این نظرسنجی از افراد جمع آوری داده‌ها برای یک مطالعه جهانی در مورد ASMR بود. و سپس ریچارد دانشگاه ASMR را تأسیس کرد.

ویدئوهای ویروسی

هنوز تحقیقات در مورد ASMR محدود است، اما در همین مدت زمان محدود افرادی که به صورت طولانی در این باره فکر و مطالعه کردند تجربیاتشان در مورد ASMR جالب توجه بوده است. آنها سعی کردند در انجمن‌های آنلاین یکدیگر را بیابند و از ارتباط با یکدیگر بهره مند شوند.

سازندگان ویدئوهای ASMR از میکروفون‌های با وضوح بالا استفاده می‌کنند که کوچکترین صدای دهان، زمزمه و تکان دادن انگشت را نیز دریافت می‌کنند و سعی کنند احساس ASMR را در شنوندگان و بینندگان تحرک کنند.

علائم ASMR

با اینکه بسیاری از افراد در مواجهه با ASMR احساس‌های مشترکی دارند اما از نظر فیزیولوژیکی این پدیده‌ها متفاوت هستند. اثرات ASMR آرامش بخش است و لرزش‌های ایجاد شده توسط ASMR از بالای سر شروع می‌شوند، در حالی که لرزش‌های ایجاد شده توسط اثرهای هنری و موسیقی ممکن است از اندام‌های دیگر مثل ستون فقرات شروع ‌شوند.

احساس گزگز و خوشحالی که افراد با ASMR تجربه می‌کنند با احساسی که برخی از افراد هنگام ماساژ دادن سر یا غلغلک دادن به بازوهایشان و احساس لرزش دریافت می‌کنند قابل مقایسه است.

با این حال، ASMR بدون هیچ لمسی رخ می‌دهد. دکتر جولیا پوئریو، استاد روانشناسی دانشگاه اسکس، یک مقاله تحقیقاتی با نقد و بررسی در این باره نوشته است. بنا به اظهار او یکی از جنبه‌های کلیدی ASMR این است که این محرک در حالت‌های مختلف است که احساس لمس و آرامش را فراهم می‌کند.

ASMR تا حدی شبیه ترکیبی از حس‌ها است، زیرا شما تحریک‌های بصری و شنیداری را دریافت می‌کنید که تقریباً حس لمسی را تحریک می‌کنند. شما تجربه حس مشابهی مانند ماساژ دادن را خواهید داشت، اما بدون اینکه واقعاً لمس شوید.

افرادی که تجربه ASMR را داشته‌اند، احساس‌های زیر را اعلام کرده‌اند:

 • آرامش
 • بهتر می‌توانند با بی‌خوابی، اضطراب و افسردگی کنار بیابند
 • خواب آلودگی

پوئریو و همکارانش از طریق تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند افرادی که ASMR را تجربه می‌کنند، در مقایسه با افرادی که ASMR را تجربه نمی‌کنند، کاهش استرس قابل توجهی در هنگام تماشای ویدئوهای القا کننده ASMR داشتند.

انواع ASMR

محرک‌هایی که باعث می‌شوند تا واکنش  ASMR ایجاد شود می‌توانند شامل موقعیت‌های خاصی یا حس بینایی، لمس یا صدا باشند. برخی از رایج ترین محرک‌های ASMR عبارتند از:

 • جویدن
 • ارتباط چشمی
 • بازی با موها
 • باد
 • الگوهای نوری
 • ماساژ
 • چرخش در صفحه
 • مخلوط کردن
 • توجه شخصی
 • ضربه زدن
 • تایپ کردن
 • تماشا کردن کسی که روی یک کار تمرکز دارد
 • زمزمه کردن

چگونه تمرین کنیم

یکی از راه‌هایی که می‌توانید ASMR را تجربه کنید تماشای یکی از 13 میلیون ویدئویی است که در این باره در یوتیوب وجود دارد است که برای شبیه‌سازی تجربیاتی که ممکن است باعث ASMR شوند تولید شده‌اند.

تأثیرات ویدئوهای ASMR

بر طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ از طریق تصویر برداری تشدید مغناطیسی کارکردی (fMRI)  بر روی افراد شرکت کننده حساس به ASMR در حالی که قسمت‌های مختلف یک ویدئو ASMR را تماشا می‌کردند انجام شد، محققان دریافتند که مناطق زیر از مغز فعال شده است:

 • قشر قدامی ‌پشتی سینگولیت (dACC): این ناحیه از مغز با شناخت اجتماعی و مراقبت از دیگران همراه است.
 • قشر پیش پیشانی (mPFC): این منطقه از مغز با خودآگاهی، شناخت اجتماعی و رفتارهای اجتماعی در ارتباط است. اکسی توسین به گیرنده‌های mPFC متصل می‌شود و باعث آرامش می‌شود.
 • هسته اکومبنس (NAcc): این بخش از مغز نیز با کنترل احساس، پاداش، رضایت و سایر احساسات مرتبط است.

در هنگام تماشای ویدئوهای ASMR، بخش‌های mPFC و Nacc به همراه قشر جزیره‌ای (Insular Cortex) و IFG فعال می‌شوند. این امر دارای اهمیت فراوانی است چرا که این بخش‌ها زمانی فعال می‌شوند که افراد در رفتارهای وابسته مانند فعالیت‌های مراقبت از افراد شرکت می‌کنند.

هنگامی‌که افراد در رفتارهای وابسته شرکت می‌کنند مغز آنها دوپامین، اکسی توسین و اندورفین آزاد می‌کند که باعث راحتی، آرامش و خواب آلودگی خواهد شد. این می‌تواند علت این موضوع را که چرا افراد هنگام تماشای ویدئوهای ASMR احساس اضطراب و استرس کمتر و همچنین خواب آلودگی در نتیجه تماشای این ویدئوها را بهتر توجیه کند.

همچنین، بر طبق تحقیقات انجام شده افرادی که ASMR را تجربه می‌کنند از سطح بالاتری از همدلی نسبت به افرادی که آن را تجربه نمی‌کنند برخوردار هستند.

نکات و ترفندها

اگر می‌خواهید تا ASMR را تجربه کنید و از برخی مزایای احتمالی آن برخوردار شوید، مواردی که در ادامه توضیح داده می‌شود می‌تواند به شما کمک کند:

 • محرک‌های خود را بیابید: همه افراد پاسخ‌های متفاوتی را به ویدئوهای ASMR نشان می‌دهند، بنابراین نکته اصلی این است که بفهمید کدام یک از آنها پاسخ را ایجاد می‌کند. این پاسخ در هنگام شنیدن، دیدن یا لمس کردن احساس می‌کنید.
 • تمرین کردن در تنهایی: مکانی را بیابید که بتوانید بی سروصدا در آنجا بنشینید و به آنچه را که احساس می‌کنید توجه کنید. سعی کنید بر روی قسمت‌های خاصی از بدن مانند بازوها تمرکز کنید و انگشتان خود را به آرامی‌ بر روی آن قسمت‌ها از بدن بزنید.
 • ویدئوهای مختلف را امتحان کنید: ویدئوهای زیادی به صورت آنلاین وجود دارند که طیف گسترده ای از موقعیت‌ها، مناظر و صداها را پوشش می‌دهند.
 • از هدفون استفاده کنید: هنگام گوش دادن از یک جفت هدفون که قادر است با کیفیت بالایی صداها را تولید کند استفاده کنید.

تجهیزات ASMR

نمی‌توان گفت که افراد اما اغلب سازندگان محتواهای ASMR از میکروفون‌های بسیار حساس برای ضبط کامل استفاده می‌کنند. برای تولید چنین ویدئوهایی شما نیاز به جدیدترین و گران‌ترین میکروفون‌های موجود در بازار ندارید. انتخاب یک میکروفون کوچک و ارزان قیمت مانند میکروفون lavalier  که کوچک و قابل حمل است ایده خوبی برای تولید محتواهای کوتاه در تیک توک است. در ادامه به چند نمونه از میکروفون‌های مناسب برای تولید محتواهای ASMR اشاره شده است:

میکروفون موبایل ASMR

می‌توانید از میکروفون داخلی موبایل خود برای شروع کار استفاده کنید که امری منطقی محسوب می‌شود، اما در دامنه بالای فرکانس صداها محدود خواهد شد و به آن کیفیت قابل قبول ویدئوهای ASMR دست نخواهید یافت.

انتخاب میکروفون lavalier  گزینه عالی محسوب می‌شود. این میکروفون کوچک، سبک، قابل حمل است و می‌تواند مستقیماً به تلفن همراه شما متصل شود. می‌توان آن را به عنوان یک میکروفون همه جهته (دریافت صداها در همه جهات) یا یک میکروفون یک طرفه (به عنوان  کاردیوئید، فقط بالا/پشت) تنظیم کرد که برای بخش‌های مکالمه آرام و زمزمه مانند عالی است.

در هنگام خرید میکروفون‌ها دقت کنید که یک آداپتور پورت 3.5 میلیمتری یا USB-C را داشته باشند، چرا که همه میکروفون‌ها چنین قابلیت‌هایی را ندارند.

میکروفون ASMR USB

در زمان شیوع بیماری کرونا و محدود شدن افراد به انجام کار از راه دور، تقاضاهای زیادی برای میکروفون‌های USB به وجود آمد. در هنگام انتخاب چنین میکروفون‌هایی صدها گزینه در مقابل شما وجود دارد که هر کدام از آنها طراحی، شکل و مشخصات خاص خود را دارند. شرکت‌هایی مانند Shure، Blue و Audio-Technica سال‌های زیادی است که میکروفون‌های مقرون به صرفه و باکیفیت را تولید می‌کنند و به غول‌هایی در دنیای میکروفون‌ها تبدیل شده‌اند. در لیست بهترین میکروفون‌های جهان به طور حتم یکی از میکروفون‌های این شرکت‌ها را خواهید دید.

استفاده از چنین میکروفون‌ها به راحتی خارج کردن آنها از درون جعبه و متصل کردن آنها به رایانه است. این میکروفون‌ها به اندازه موبایل قابلیت حمل ندارند اما کیفیت ساخت آنها بالاتر است.

میکروفون‌های XLR/Binaural

اگر برای تبدیل شدن به یک یوتیوبر یا فعالیت در توییچ عزم راسخی دارید، سرمایه گذاری کردن برای خرید یک میکروفون XLR یا Binaural ضروری است. این نوع میکروفون‌ها را در استودیوهای تولید پادکست، ویدئوها و جریان‌های سازنده محتوای آنلاین و هر فردی که در یک محیط حرفه‌ای فعالیت می‌کند را مشاهده خواهید کرد.

کلام آخر

 اگر فردی هستید که ASMR را تجربه می‌کنید، زمان وقوع چنین احساساتی هیجان انگیز است. ویدئوهای ASMR زیادی به صورت آنلاین وجود دارند که می‌توانید از آنها برای ایجاد چنین احساساتی استفاده کنید. بر طبق مطالعاتی که انجام شده است تماشایی چنین ویدئوهایی تأثیرات فیزیولوژیکی زیادی بر بدن دارد که به مرور زمان و با انجام تحقیقات به اثرات آنها بر بدن بیشتر پی می‌بریم.

منابع: graziadaily و indietips

https://pvst.ir/hki

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو