skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

چین به لطف تولید‌کنندگان داخلی از فناوری 5G آمریکا بی‌نیاز می‌شود

۲۰ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

گوشی هوشمند میت ۶۰ پرو نشان از «پیشرفت چشمگیر» صنعت چین در حوزه طراحی و مهندسی چیپ‌های فرکانس رادیویی دارد و به نظر این کشور در حال جایگزین کردن تکنولوژی آمریکا است. چین با وجود تحریم‌ها توانسته دو تولیدکننده اصلی چیپ‌های فرکانس رادیویی را با نمونه‌های بومی جایگزین کند.

به گزارش پیوست، عرضه گوشی‌های جدید هواوی با طراحی چیپ‌هایی که طبق اعلام شرکت کاملا بومی طراحی شده است توجه تولیدکنندگان سراسر جهان را به خود جلب کرد. البته که برخی از تحلیلگران معتقدند تولید این چیپ‌های در چنین مدت زمانی کوتاهی امکان‌پذیر نیست و احتمالا گوشی‌های جدید با یک روش دور زدن تحریم و یا ذخیره قبلی هواوی تولید شده‌اند، اما داده‌های غول چنینی نشان از تولید داخلی دارد و بررسی‌های جدید نشانگر توان بالای تولید‌کنندگان چینی است.

بلومبرگ به نقل از شرکت تحقیقاتی TechInsights می‌گوید، در گوشی‌های جدید هواوی سوویچ‌های RF از شرکت Maxscen Microelectronics و ماژول‌های تقویت انرژی شرکت OnMicro Electronics پکن استفاده شده است. چنین قطعاتی را در سطح بین‌المللی به ترتیب شرکت‌های Skyworks Solutions و Qorvo آمریکا عرضه می‌کنند.

طبق تحقیقات چتک‌اینسایت که روز دوشنبه منتشر شد، این معماری «برای صنعت چین طراحی شده» و نشان می‌دهد که هواوی برای طراحی آنها با عرضه‌کنندگان خود همکاری کرده است.

یکی از نکات مهم پیشرفت‌های اخیر هواوی در حوزه تامین سخت‌افزار، امکان رقابت این غول چینی با بهترین بازیگران جهان، آنهم در حالتی است که به عرضه‌کنندگان آمریکایی دسترسی ندارد. چیپ‌های فراکنس رادیویی بخش ارتباطات گوشی هوشمند را مدیریت می‌کنند و ارتباط به اینترنت که یکی از اصلی‌ترین قابلیت‌های یک گوشی هوشمند است وابسته به همین چیپ‌ها است.

عرضه گوشی میت ۶۰ که اواخر ماه آگوست و با یک پردازنده ۷ نانومتری معرفی شد نشان داد که چین به نظر به سطحی از توانمندی در تولید چیپ دست یافته است و ایالات متحده با وجود تحریم‌ها قادر به جلوگیری از آن نیست. در نتیجه هواوی می‌تواند بدون چیپ‌های کوالکام گوشی‌های هوشمند مدرن را تولید کند و بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد که غول چینی در بخشی دیگری که معمولا از سوی Skyworks و Qorvo تامین می‌شود هم به موفقیت‌هایی رسیده است.

طراحی پردازنده ۷ نانومتری میت ۶۰ از سوی شرکت هواوی انجام گرفته و SMIC، بزرگترین تولید‌کننده چیپ چین که در شانگهای واقع شده این چیپ‌ها را تولید کرده است. رگولاتور‌های آمریکا در حال حاضر این تولیدکننده چیپ را تحت بررسی خود دارند.

https://pvst.ir/gnp

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو