skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اتحادیه اروپا قوانین مدیریت بر داده‌ها را متحول می‌کند

۷ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

رگولاتورهای قاره سبز در حال بررسی مقرراتی هستند که سلطه قانون بر داده‌های تولید شده از دستگاه‌های متصل به اینترنت را افزایش داده و از استفاده و انتقال غیرمجاز آن جلوگیری می‌کند. گفتنی است که این طرح هنوز راه زیادی تا تبدیل شدن به قانون دارد.

به گزارش پیوست، این قانون قرار است نحوه استفاده و دسترسی شرکت‌های تکنولوژی و دیگر نهاد‌ها به داده‌های کاربران اروپایی را تنظیم‌گری کند. اتحادیه اروپا همین حالا هم با قوانین سخت‌گیرانه محافظت از داده شناخته می‌شود و به روشنی روی داده‌های کاربران خود حساس است. متا، شرکت مادر فیسبوک، به تازگی به اتهام نقض قوانین انتقال داده اتحادیه اروپا ۱.۳ میلیارد دلار جریمه شد.

به نقل از ورج، پارلمان و شورای اتحادیه اروپا به توافق موقتی برسر قانون جدید داده‌ها (Data Act) رسیده‌اند و تیری برتون، کمیسر بازار داخلی اروپا، نیز از این توافق استقبال کرده است. برتون می‌گوید این توافق «نقطه عطفی در بازسازی فضای دیجیتال» است و «اقتصاد داده‌ای نوآور و باز-با شرایط ما» را ایجاد می‌کند.

این مقررات به طور خلاصه قدرت بیشتری را در اختیار کاربران اروپایی نسبت به داده‌های تولیدی دستگاه‌های متصل‌ می‌گذارد. براساس یک بیانیه خبری از کمیسیون اروپا که سال گذشته این قانون را پیشنهاد کرد، این قانون به کاربران اجازه می‌دهد تا به داده‌های تولیدی اشیاء هوشمند، ماشین‌ها و دستگاه‌ها دسترسی پیدا کنند و در صورت تمایل آن را با طرفین خارجی به اشتراک بگذارند.

گفتنی است که این توافق موقت آزادی‌های بیشتری را برای انتقال داده بین ارائه دهندگان ابری در نظر گرفته است، تمهیداتی را برای ساخت استاندارد‌های تعامل مشخص می‌کند و قوانینی را شامل می‌شود که نهاد‌های دولتی از طرییق آن می‌توانند به داده‌ها دسترسی پیدا کرده و برای مثال از آن در موارد بحران عمومی استفاده کنند. در مقابل این آزادی‌ها محافظت‌هایی است که قرار است از انتقال داده غیرقانونی جلوگیری کند.

با این حال این ترس وجود دارد که قانون جدید داده شرکت‌ها را مجبور به اشتراک‌گذاری داده‌هایی می‌کند که ممکن است به درز اسرار تجاری منتهی شود. درنتیجه شروطی به مقررات اضافه شده است که شرکت‌ها براساس آن می‌توانند در صورت مواجهه با «زیان اقتصادی جدی و غیرقابل بازگشت» درخواست انتقال داده را رد کنند.

قانون داده‌ها به عنوان «آخرین و مهم‌ترین» بخش تحول دیجیتال اتحادیه اروپا شناخته می‌شود. این قانون یکی از پنج قانونی است که قرار است مقررات دیجیتالی قاره سبز را متحول کنند. دیگر قوانین عبارتند از قانون بازارهای دیجیتال (Digital Markets Act)، قانون خدمات دیجیتال (Digital Services Act)، قانون هوش مصنوعی (Artificial Intelligence Act) و قانون حاکمیت داده (Data Governance Act).

در پی حصول توافق موقت، قانون داده‌ها حالا باید پیش از تبدیل شدن به قانون به طور رسمی توسط شورا و پارلمان اروپا تصویب شود. پس از تبدیل شدن به قانون شرکت‌ها برای تبعیت از آن حدود ۲۰ ماه زمان دارند و درنتیجه برای مشاهده اثرات این قانون حدود دو سال زمان نیاز است.

 

https://pvst.ir/f9y

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو