skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیرعامل داتین: ویپاد ۷ همت تسهیلات در قالب ۲.۵ میلیون پرونده پرداخت کرده است

سمانه سمیع تحریریه

۴ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۸ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۵ آذر ۱۴۰۲

 ویپاد به عنوان یکی از محصولات شرکت داتین از سال ۱۴۰۱ تا کنون بیش از۷ همت وام به کاربران خود پرداخت کرده‌ است که ۳۰ درصد از دریافت‌کنندگان این تسهیلات، تهرانی‌ها بوده‌اند. به گفته محمد نژادصداقت مدیرعامل این شرکت جامعه هدف داتین در ویپاد در واقع افرادی هستند که تا کنون از خدمات اعتباری استفاده نکرده‌اند و عملا داتین روی ماموریت اصلی خود یعنی فراگیری مالی در سراسر کشور تمرکز کرده است.

به گزارش پیوست، محمد نژادصداقت مدیرعامل داتین ضمن مرور فعالیت‌های این شرکت از زمان شکل‌گیری تا کنون اعلام کرد در دو سال گذشته در تمام چارچوب‌ها و سرفصل‌های داتین بازنگری صورت گرفته و این شرکت فراگیری مالی را یکی از ماموریت‌های خود تعیین کرده است.

طبق گفته نژادصداقت فراگیری مالی به معنای تسهیل دسترسی افراد و کسب و کارها به منابع و خدمات مالی است و این تعریف در داتین در چهار حوزه افتتاح حساب، کارت و سپرده، اعتبار و تسهیلات، بیمه و سرمایه‌گذاری تعریف می‌شود.

جامعه هدف ویپاد افرادی هستند که تا کنون از خدمات اعتباری استفاده نکرده‌اند

نژادصداقت در زمینه ارائه سرویس‌های فناورانه به مصرف کننده نهایی از طریق ویپاد گفت: تا کنون در ویپاد ۲ میلیون حساب افتتاح شده و کاربران از ۱۲هزار شهر و روستا به خدمات اعتباری ویپاد دسترسی پیدا کرده‌اند. جامعه هدف ویپاد بخشی از جامعه است که تا کنون قادر به دریافت خدمات بانکی به ویژه اعتباری نبوده‌اند ودر واقع ما در ویپاد اعتبار می‌سازیم. شاید اعتبارهای خرد برای کارمندانی با حقوق‌های متوسط و بالا کارآمد نباشد، اما هدف ما در اصل هم این بخش از مردم جامعه نبوده‌اند. یک نوجوان، یا یک فردی که تا کنون از هیچ‌جا وامی دریافت نکرده است، یا ضامنی ندارد، همه و همه می‌توانند از ویپاد استفاده‌ کنند، این مزیت و تفاوت ماست. اگر این موضوع را در نظر بگیرید متوجه می‌شوید که کار داتین ارزشمند بوده است و ریسک این کار را برای رسیدن به هدف فراگیری مالی به عهده گرفته است. در ۲۰ ماه ۷همت تسهیلات در قالب دو و نیم میلیون پرونده تسهیلات نشان می‌دهد روی همین ماموریت متمرکزیم.

طبق گفته نژاد صداقت تسهیلات حداکثر در ۲ دقیقه و ثبت ۱۴ هزار فقره تسهیلات خرد در یک روز از رکوردهای ویپاد در این حوزه بوده‌است.

او همچنین در پاسخ به این سوال که میانگین تسهیلات پرداختی به افراد تقریبا ۲ میلیون و۸۰۰ هزار تومان بوده است و این رقم بسیار اندک است گفت: ما تا کنون بیشتر به کسانی وام یا اعتبار داده‌ایم که هیچ اعتباری نداشتند و اصلا اعتبارسنجی نشده بودند در اصل ما برای آنها اعتبار ساختیم و اگر کسی از ابتدا با ویپاد همراه بوده است هم‌اکنون سقف اعتبارش افزایش یافته است.

او گفت: ۸۰ هزار نفر طی این دو سال بالای ۱۰ بار تسهیلات گرفته‌اند که این رقم برای ما قابل توجه است.

همچنین نژاد صداقت در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ای برای اعطایی تسهیلات تا سقف بالاتر دارید گفت: مشکل در اعطای وام‌های بالاتر در اعتبارسنجی افراد است، ما علاوه بر اینکه باید مطمئن شویم که وام‌گیرندگان توان بازپرداخت دارند باید مطمئن شویم که تمایل به بازپرداخت تسهیلات نیز دارند. هر چه مشکل اعتبار سنجی بیشتر برطرف شود دست ما برای دادن تسهیلات بیشتر باز می‌شود.

فراگیری مالی از طریق فناوری امکان‌پذیر است

نژادصداقت ادامه می‌دهد: فراگیری مالی می‌تواند با دسترسی افراد به منابع مالی مثل تسهیلات و بیمه و امکان سرمایه‌گذاری از نظر اقتصادی باعث خلق ثروت و کاهش فقر شود و ما در داتین معتقدیم فناوری دسترسی افراد به امکانات مالی را تسهیل می‌کند و بدون آنکه نیاز به هزینه‌های سنگین برای ایجاد شعب فیزیکی باشد توسعه اقتصادی را امکان‌پذیر می‌کند.

به باور نژادصداقت ماهیت داتین نرم‌افزاری است و تا آنجا که توانسته‌اند به جای خرید مین‌فریم‌ها و سخت‌افزارهای بزرگ روی سخت‌افزارهای کوچکی که صرفا در جهت نیازهای شرکت بوده، سرمایه‌گذاری کرده‌اند. او ادامه می‌دهد: ماحصل الگوی فکری ما و محصولاتمان ۴۲ محصول و خدمت است که در قالب راهکارسازمانی، راهکار بیمه‌گری، راهکارهای تحلیلی؛ راهکارهای امنیت و زیرساخت، راهکارهای بانکی ارائه شده است و ممکن است یک بانک تمام اینها را تجمیع شده داشته باشد.

محمد نژاد‌صداقت مدیرعامل داتین

داتین سرمایه گذار خطرپذیر نیست

به عقیده مدیرعامل داتین، کار داتین سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌های بالغ‌تر است و آنها برای سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بالغ‌تری که زنجیره ارزش آنها را کامل کنند، انتخاب می‌کنند. او گفته خود را اینگونه تکمیل می‌کند:ما به دنبال جذب استارت‌آپ نیستیم چون ما ونچرکپیتال(VC) نیستیم، این کار شناسا در هلدینگ فناپ است، اما ما در داتین با تیم‌های بالغ‌تری طرفیم که «بلوط» نمونه یکی از آنهاست.

نژاد صداقت در ادامه از رشد کمی و کیفی در داتین هم صحبت می‌کند: مدرسه داتین یکی از فرصت‌هایی است که ما برای جذب نیرو از آن استفاده می‌کنیم و تقریبا هر سال ۱۰۰ نفر از مدرسه داتین به داتین می‌پیوندند. ما در حال حاضر در داتین ۱۷۱۰ نفر هستیم و تا سال ۱۴۰۵ می‌خواهیم به به ۲۵۰۰ نفر برسیم و این یعنی ۴۲ درصد رشد در نیروی انسانی.

طبق گفته نژادصداقت داتین در حال حاضر در پردیس، تهران مشهد و اصفهان دفتر دارد و همکاران دورکار داتین از سیرجان، زنجان، قشم، شیراز، تبریز، قزوین، شهرکرد، کرمان و ساری با آنها در ارتباط هستند.

۴۸ درصد کارکنان داتین را زنان تشکیل داده‌اند

در ادامه این گزارش مدیرعامل داتین به ارائه جزئیات بیشتری از نیروی انسانی هم می‌پردازد: میانگین سنی کارکنان داتین ۳۲ سال است. ۴۸ درصد خانم‌ها و ۵۲درصد نیروهای ما را آقایان تشکیل می‌دهند و ۸۲درصد نیروهای ما در بخش فنی مشغول به کار هستند. فناوری‌ها و به طور خاص هوش مصنوعی در نئوبنک ویپاد و اعتبارسنجی به شدت استفاده می‌شود و در واقع توسعه و فناوری، دو عنصر اساسی شکل دهنده داتین هستند.

اودر ارتباط با ورود به بورس داتین هم توضیح می‌دهد: ما سال گذشته از بورس پذیرش گرفتیم، اما نکاتی در پیوستن به بورس وجود دارد که باید این کار با تامل و دقت فراوان انجام شود. ما دوست داریم در زمان مناسب و با ارزش‌گذاری مناسبی وارد بورس شویم.

۲۰ درصد سهم بازار از تراکنش‌ها

مدیرعامل داتین با اشاره به بانک‌های همکار این شرکت می‌گوید: بانک‌هایی که از سیستم یکپارچه داتین استفاده می‌کنند در حال حاضر ۲۰ درصد سهم بازار از تراکنش‌ها را در اختیار دارند، پشتیبانی و مدیریت درخواست‌‌های بیش از ۱۰۰ میلیون کارت بانکی و پردازش سالانه ۲۰ میلیارد تراکنش در داتین هم از اتفاقاتی بوده است که ما در داتین آن را مهیا کرده‌ایم.

۱۴.۸ میلیون کاربر موبایل‌پسند

طبق گزارش داتین کاربران موبایل بانک داتین ۱۴.۸ میلیون و تعداد کاربر اینترنت داتین ۸ میلیون نفر بوده که به باور نژاد صداقت این نشان از سهولت کار با موبایل بانک و فراگیری این موضوع دارد. او ادامه می‌دهد: در مسیر برنامه‌های آینده روی ارتقای دائمی فناوری‌‌های، توسعه بازار با جذب مشتریان جدید و افزودن محصولات جدید متمرکزیم و مدیریت بیش از ۵ میلیون قلم اموال منقول و غیرمنقول بانک‌های کشور و مدیریت تمامی فرآیندهای حوزه انسانی بیش از ۶۰ هزار نفر از همکاران بانکی نشان از توجه ما به تمام ابعاد نرم‌افزاری در این حوزه دارد.

بیمه برای تحول دیجیتال آماده نیست

او در بخشی از صحبت‌های خود که به ساختار داتین اشاره می‌کرد اعلام کرد: به زودی بیمه داتین از این شرکت مستقل خواهد شد و به عنوان یک شرکت مستقل به فعالیت خود ادامه می‌دهد. نژاد صداقت زمان دقیقی برای استقلال بخش بیمه‌ای داتین از این شرکت اعلام نکرد.

او در ادامه در خصوص فعالیت‌هایی که این شرکت در زمینه بیمه انجام داده گفت: وضعیت صنعت بیمه مانند صنعت بانکی نیست، نمی‌توان به سادگی از تحول دیجیتال در بیمه صحبت کرد بلکه وقتی وارد این صنعت می‌شویم باید کارهای زیرساختی انجام دهیم، درآمد داتین از بخش سرویس‌های بیمه‌ای کمتر از ۳ درصد کل درآمد این شرکت بوده است. از همین روست که ما نتوانستیم سرمایه‌گذاری زیادی در این حوزه انجام دهیم با این وجود تصمیم داریم رویکرد خود در این خصوص را تغییر دهیم و به زودی سرمایه‌گذاری بیشتری در این حوزه خواهیم کرد.

اما با این حال تا کنون ۱۸ میلیون بیمه‌نامه گروهی و انفرادی و هفده میلیون پرونده خسارت بیمه‌ای توسط راهکارهای بیمه‌ای داتین صادر شده است.

حوزه‌های مهم اما کمتر پرداخته شده:مبارزه با پولشویی

او راجع به سامانه کشف تقلب و تخلف مبارزه با پولشویی هم توضیح می‌دهد: به شدت روی این حوزه تمرکز کرده‌ایم و کارهای اساسی در این زمینه انجام داده‌ایم اما کشف تقلب و تخلف و مبارزه با پولشویی به قدر کافی جدی گرفته نشده است. نژادصداقت در پاسخ به پیوست مبنی بر چگونگی همکاری بانک‌ها در این باره توضیح داد: در این مسیر به حمایت و تقویت بیشتر از جانب قانون‌گذار نیاز داریم و احتیاج داریم این امر بیشتر جدی گرفته شود، ما به برخورد نظام‌مندتری در این بخش احتیاج داریم. گرچه همکاری‌ها به حد کافی نیست اما من به موضوع خوشبینم و به زودی این روند تغییر می‌کند.

او در پاسخ به این سوال که تا چه حد بانک‌ها سامانه‌های تخلف و مبارزه با پولشویی را در زیرساخت‌های بانکی خود پیاده کرده‌اند پاسخی نداد و این اطلاعات بانک‌ها را محرمانه دانست.

گزارش کامل داتین

https://pvst.ir/gh5
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو