skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سه ETF مزدکس بعد از مجوز سازمان بورس، عرضه شد

۲۷ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

ETF مزدکس بورس

مزدکس به عنوان اولین شرکت فعال در حوزه فناوری و متقاضی توکن‌سازی دارایی‎‌های مالی، توسط سازمان بورس مجوز توکن‌سازی را دریافت و ۳ صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) را عرضه کرده است.

به گزارش پیوست، بعد از گذشته حدود ۲ سال از تلاش مزدکس برای ورود به سندباکس سازمان بورس، این رگولاتور مالی در نهایت مجوز شش ماهه‌ای برای توکن‌سازی دارایی‌های مالی با پشتوانه و به دست مزدکس، صادر کرده است. گفتنی است این مجوز  پس از بررسی‌های متعدد از جوانب فنی، پولشویی، فقهی و حقوقی برای اجرا به مدت شش ماه صادر شده است و امکان تمدید آن برای شش ماه دیگر با تائید شورای راهبری وجود دارد.

در حال حاضر وب‌سایت مزدکس در بخش معاملات، سه صندوق سرمایه‌گذاری را نشانه می‌دهد که شامل کارا، اهرم و کهربا می‌شود. این صندوق‌ها به ترتیب به عنوان درآمد ثابت، صندوق سهامی و پشتوانه سکه طلا معرفی شده‌اند. به این ترتیب کاربران و علاقه‌مندان می‌توانند به صورت ۲۴ ساعته و در هفت روز هفته به معامله این صندوق‌ها بپردازند. همچنین در این روش مزایایی برای سرمایه‌گذاران معرفی شده است که می‌توان به نبود بدون دامنه نوسان، تسویه حساب آنی، مجوز قانونی و امکان وثیقه‌گذاری جهت اخذ اعتبار اشاره کرد.

مزدکس که خود را اولین پلتفرم معاملات دارایی‌های دیجیتال با تمرکز بر صندوق‌های بورسی در ایران معرفی می‌کند، با ارائه طرح خود به سند باکس بازار سرمایه، از بین ۴ کمیته این صندوق (فقهی، حقوقی، کسب‌وکار و فنی) با چالش‌هایی در موضوعات حقوقی مواجه شده بود. در همان زمان هم محمد قاسمی مدیرعامل مزدکس معتقد بود بهتر است اول طرح وارد سندباکس شود و بعد چالش‌های حقوقی مطرح و حل شود. چالش‌هایی که در نهایت برطرف و مزدکس به عنوان اولین مجری توکن‌سازی دارایی‌های مالی معرفی شد.

علاوه‌بر ویژگی‌های ETFهای مزدکس مانند امکان معامله ۲۴/۷، نبود محدودیت نوسان، تسویه حساب‌ آنی یا مواردی مانند مجوز فعالیت، یکی دیگر از اهداف مزدکس در عرضه این روش از سرمایه‌گذاری، امکان سرمایه‌گذاری خارجی بود. موضوعی که مدیرعامل مزدکس پیشتر در مورد آن گفته بود: ما KYC لایتی داشتیم زیرا می‌خواستیم به ورود سرمایه‌گذار خارجی کمک کنیم؛ یا ورودی با تتر باشد اما گفتند ریال باشد و ما ریال را هم اضافه کردیم. ما دیدیم مقداری پول از بازار سرمایه خارج شده و به بازار کرپتو رفته است ما از طریق خواستیم کسایی که در بازار کرپتو هستند کلاس دارایی از جنس بازار مالی ایران داشته. متاسفانه آن مسیر را هم بستند و گفتند حتما باید مشتری سجامی باشد.

البته هنوز مشخص نیست چگونه امکان سرمایه‌گذاری‌ خارجی در این طرح ممکن می‌شود اما با توجه به پوشش بخش قابل توجهی از مشکلات مرتبط با فرآیندهای سنتی بازار سرمایه، مانند محدود بودن دامنه نوسان یا زمان محدود معاملات در بازار، امکان سرمایه‌گذاری برای بیشتری از جامعه فراهم شده است. موضوعی که می‌تواند به افزایش دسترسی و نقدینگی در بازار سرمایه منجر شود.

https://pvst.ir/gf1

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو