skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

چین با وجود تحریم‌ها به تجیهزات تولید چیپ آمریکایی دسترسی دارد

۲۴ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

گزارش کمیسیون ویژه بررسی اقتصادی و امنیتی روابط چین و ایالات متحده می‌گوید شرکت‌های چینی با وجود محدودیت‌ها همچنان به تجهیزات تولید چیپ آمریکایی دسترسی دارند.

به گزارش پیوست به نقل از رویترز، گزارش سالانه ۷۴۱ صفحه‌ای از کمیسیون بازبینی اقتصادی و امنیتی آمریکا-چین، به محدودیت‌هایی اشاره دارد که دولت بایدن اکتبر ۲۰۲۲ برای جلوگیری از دسترسی چین به ابزارهای تولید چیپ آمریکا در نظر گرفت. این محدودیت‌ها صادرات تجهیزات تولید چیپ ۱۴ نانومتری و پایین‌تر به چین را ممنوع می‌کنند.

با این حال ، گزارش منتشر شده نشان می‌دهد که سرحد ۱۴ نانومتری وزارت بازرگانی ایالات متحده باعث شده تا «وارد‌کنندگان چینی این تجهیزات را با ادعای استفاده در خطوط تولید قدیمی خریداری کنند و با توجه به عدم امکان نظارت در مقصد، به سختی می‌توان تایید کرد که این تجهیزات برای تولید چیپ‌های پیشرفته استفاده نشوند.»

یافته‌های این کمیسیون در حالی منتشر می‌شود که هواوی چندی پیش با عرضه گوشی میت ۶۰ پرو و استفاده از چیپ بومی ۷ نانومتری از آن جهان و به ویژه مقامات آمریکایی را شوکه کرد. هواوی مدعی است که چیپ بومی ۷ نانومتری را با همکاری SMIC‌ (بزرگترین تولیدکننده چیپ در چین) تولید کرده است.

هواوی و SMIC هردو در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به لیست تحریم‌های آمریکا اضافه شدند و روی کاغذ این تحریم‌ها باید از دسترسی آنها به تجهیزات تولید جلوگیری کند.

از سوی دیگر برخی از ناظران نیز معتقدند که SMIC این چیپ‌ها را با استفاده از تجهیزاتی تولید کرده که پیش از اکتبر ۲۰۲۲ و محدودیت‌های جدید خریداری شده‌اند، اما براساس گزارش مذکور، این شرکت به راهکارهای دیگری نیز دسترسی داشته است.

آمریکا با متقاعد کردن ژاپن و هلند، که هردو تجهیزات مهم تولید چیپ را عرضه می‌کنند،  برای وضع تحریم‌های مشابه برای چین، یکی از راه‌های مهم دور زدن تحریم را محدود کرد.

اما تفاوت تاریخ تحریم‌های ژاپن و هلند که به ترتیب در جولای و سپتامبر ۲۰۲۳ اجرایی شدند با تحریم‌های اکتبر ۲۰۲۲ ایالات متحده به چین اجازه را داد تا حجم زیادی از این تجهیزات را خریداری و ذخیره کند.

طبق مستندات، چین از ژانویه تا آگوست ۲۰۲۳ ۳.۲ میلیارد دلار تجهیزات تولید نیمه‌رسانا را از هلند وارد کرده است. رقمی که به افزایش ۹۶ درصدی وارد نسبت به ۱.۷ میلیارد دلار در دوره مشابه سال گذشته اشاره می‌شود. در هشت ماه ابتدایی سال ۲۰۲۳، چین در مجموع ۱۳.۸ میلیارد دلار تجهیزات تولید چیپ را از دیگر کشور‌ها وارد کرده است.

در این گزارش پیشنهاد خاصی برای اعمال صحیح محدودیت‌ها ارائه نشده است اما از کنگره آمریکا خواسته شده تا یک برآورد سالانه را در دستور کار قرار دهد. کمیسیون بازبینی اقتصادی و امنیتی آمریکا-چین در سال ۲۰۰۰ برای ارائه گزارش سالانه به کنگره آمریکا در رابطه با تبعات اقتصادی روابط ایالات متحده با چین پایه گذاری شد و پیشنهاداتی برای اقدام دولتی ارائه می‌کند.

 

https://pvst.ir/geg

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو