skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اوپن‌ای‌آی به دنبال تکه گم شده پازل AGI

سم آلتمن در انتظار سرمایه‌گذاری بیشتر مایکروسافت برای ساخت AGI و مدل زبانی جدید

۲۲ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

شرکت مایکروسافت به عنوان حامی اصلی اوپن‌ای‌آی تا به امروز میلیارد‌ها دلار روی این استارت‌آپ سرمایه‌گذاری کرده است. با توجه به رشد فوق‌العاده و پیشتازی هوش مصنوعی، مدیرعامل اوپن‌ای‌آی در مصاحبه‌ای با فایننشال تایمز از ادامه روند سرمایه‌گذاری مایکروسافت و حرکت به سمت مدل‌های پیشرفته‌تر هوش مصنوعی می‌گوید. او همچنین در این مصاحبه به تلاش شرکت برای تحقق AGI یا هوش مصنوعی عمومی اشاره کرد و گفت مدل زبانی جدید (GPT-5) در دست ساخت است اما هنوز در مراحل اولیه ساخت آن هستند.

به گزارش پیوست،‌ سم آلتمن در تلاش است تا هوش مصنوعی عمومی (AGI؛ نرم‌افزاری به هوشمندی انسان) را ادامه راه خود به یک واقعیت بدل کند. با این حال بسیاری از فعالان تکنولوژی چنین کاری را نشدنی دانسته و بعضی دیگر هم درمورد تبعات آن برای بشریت هشدار می‌دهند.

آلتمن در مصاحبه‌ای با فایننشال تایمز گفت که از نگاه شرکت، همکاری با ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت «بسیار خوب پیش رفته» و انتظار دارد که با گذشت زمان سهم این غول تکنولوژی نسبت به دیگر سرمایه‌گذاران بیشتر از پیش شود. به گفته او سرمایه‌گذاری مایکروسافت برای تامین هزینه ساخت مدل‌های پیچیده‌تر هوش مصنوعی استفاده می‌شوند.

مایکروسافت که به تازگی و به لطف استقبال بی‌سابقه از تکنولوژی هوش مصنوعی رکورد ارزش سهام خود را جابجا کرد در ابتدای سال جاری حدود ۱۰ میلیارد دلار روی اوپن‌ای‌آی سرمایه‌گذاری کرده است. این سرمایه‌گذاری و توافق «چندساله» با مایکروسافت باعث شده تا بزرگترین استارت‌آپ هوش مصنوعی جهان به گفته افراد مطلع حدود ۲۹ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شود.

آلتمن در پاسخ به این سوال که آیا مایکروسافت امکان سرمایه‌گذاری بیشتر دارد گفت: «امیدوارم که اینطور باشد.» او در ادامه افزود: «ما یک مسیر طولانی را پیش روی خود داریم و از اینجا تا AGI به رایانش بسیاری نیاز است… هزینه‌های آموزش سرسام‌آور است.»

او بدون ارائه اطلاعات مالی گفت که «روند رشد درآمد در سال جاری خوب بوده» اما شرکت به دلیل هزینه‌ّای بالای آموزش همچنان زیان‌ده است. اما همکاری با مایکروسافت تضمین می‌کند که «هردوی ما با موفقیت یکدیگر به پول می‌رسیم و همه خوشحال هستند.»

اوپن‌ای‌آی در اولین مراسم توسعه‌دهندگان خود که روز ۶ نوامبر با حضور نادلا برگزار شد، بسته جدیدی از ابزارها را عرضه کرد و مدل GPT-4 را در اختیار توسعه‌دهندگان و شرکت‌ها قرار داد.

مهمترین این ابزارها، ابزار ساخت نسخه‌های شخصی‌سازی شده ChatGPT و فروشگاهی برای عرضه و کسب‌درآمد از اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی است. شرکت در نهایت قرار است بخشی از درآمد خود را با سازندگان GPTهای محبوب قسمت کند،‌ رویکردی مشابه اپل در قبال اپ‌استور.

به گفته آلتمن: «در حال حاضر مردم می‌گویند که شما این آزمایش تحقیقاتی، همکاری با مایکروسافت و ChatGPT را دارید و حالا هم فروشگاه GPT، اما همه اینها راهی برای دسترسی به یک محصول واحد هستند و آن هوش است، یک هوش جادویی در آسمان. به نظرم یک چنین چیزی در ذهن ما است.»

آلتمن برای ساخت کسب‌وکار خود مدیرانی مثل برد لایتکپ، که پیشتر در Dropbox و استارت‌آپ Y Combinator فعالیت داشته را به عنوان مدیر ارشد عملیاتی استخدام کرده است.

مدیرعامل اوپن‌ای‌آی به شخصه زمان خود را به بین حوزه اصلی تقسیم می‌کند: تحقیقات درمورد «نحوه ساخت هوش‌ برتر» و روش‌های افزایش قدرت رایانشی در راستای رسیدن به چنین چیزی. او گفت: «چشم‌انداز اصلی ساخت AGI، پیدا کردن راهی برای امنیت آن… و شناسایی مزایای آن است.»

او با اشاره عرضه GPTها گفت که اوپن‌ای‌آی قصد داشت عوامل جدیدی با امکان انجام کارها و اقدامات تازه مثل اجرای کد، پرداخت، ارسال ایمیل و ارائه درخواست بسازد.

او گفت: «ما این عوامل را قدرتمند و قدرتمند‌تر می‌کنیم… و اقدامات آنها از این پیچیده‌تر و پیچیده‌تر می‌شود. به نظرم ارزش تجاری چنین کاری در تمامی دسته‌ها بسیار خوب است.»

مدل زبانی جدید (GPT-5) در راه است

آلتمن می‌گوید که شرکت در حال کار روی GPT-5، یک مدل جدید زبانی، است. با این حال او هیچ زمان مشخصی برای عرضه این مدل ارائه نکرد.

آموزش این مدل زبانی به گفته آلتمن نیازمند داده‌های بیشتری است که بخشی از آن را داده‌های عمومی موجود در اینترنت تشکیل می‌دهند و بخشی دیگر آن هم داده‌های اختصاصی شرکت است.

اوپن‌ای‌آی به تازگی درخواستی را برای دسترسی به داده‌های عظیم سازمان‌هایی ارائه کرده است که «دسترسی به آنها در اینترنت عمومی امروز به سادگی امکان‌پذی نیست»، به ویژه نوشته‌های بلند یا مکالمه‌های مختلف.

به گفته آلتمن با اینکه GPT-5 نسبت به نسخه‌های پیشین خود پیچیدگی بیشتری دارد، اما به سختی می‌توان قابلیت‌ها و مهارت‌های جدید آن را مشخص کرد.

او گفت: «تا لحظه‌ای که زمان آموزش آن فرا برسد، یک بازی حدس و گمان را پیش روی خود داریم. می‌خواهیم خودمان را تقویت کنیم زیرا پیش‌بینی این توانمندی‌ها از لحاظ امنیتی مهم است. اما در حال حاضر نمی‌توانم بگویم چه کاری از این مدل بر می‌آید که GPT-4 از آن ناتوان است.»

اوپن‌ای‌آی همانند دیگر شرکت‌ها برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی خود از پردازنده‌های H100 انویدیا استفاده می‌کند، سخت‌افزاری که با قیمتی حدود ۴۰ هزار دلار به یکی از مهمترین محصولات بازار تبدیل شده است. آلتمن می‌گوید شرکتش پردازنده‌های H100 را دریافت کرده و در انتظار پردازنده‌های بیشتری است و «به نظر سال آینده شرایط بهتر می‌شود.»

با این حال، بازیگران دیگری مثل گوگل، مایکروسافت، AMD و اینتل چیپ‌های هوش مصنوعی رقیبی را با کارکرد مشابه عرضه کرده و یا در دستور کار خود دارند. در نتیجه ورودی بازیگران جدید، وابستگی بازار به مایکروسافت هرروز کمتر می‌شود. آلتمن گفت: «به نظرم جادوی سرمایه‌داری در اینجا کارش را در پیش گرفته و بسیاری در حال حاضر می‌خواهند انویدیا باشند.»

به دنبال تکه گم شده پازل ساخت هوش مصنوعی عمومی (AGI)

اوپن‌ای‌آی به لطف ChatGPT، پیشتازی بازار هوش مصنوعی مولد، ابزاری برای تولید متن، تصویر، کد و دیگر رسانه‌ها را در دست گرفته ا ست. اما با وجود موفقیت این بخش، آلتمن و شرکتش به دنبال ساخت هوش مصنوعی عمومی هستند. به گفته او، مدل‌های بزرگ زبانی (LLMها) که قلب تپنده ChatGPT را تشکیل می‌دهند، «یکی از اجزای کلیدی… ساخت AGI هستند، اما اجزای به اجزای مهم دیگری در کنار آنها نیاز است.»

در حالی که اوپن‌ای‌آی بیشتر برروی LLMها تمرکز داشته اما رقبای این شرکت دنبال استراتژی‌های تحقیقاتی دیگری برای پیشرفت هوش مصنوعی را نیز دنبال می‌کنند.

به گفته آلتمن تیم او باور دارد که زبان «راهکار فوق‌العاده‌ای برای فشرده‌سازی اطلاعات» و درنتیجه پیشرفت هوش بوده، فاکتوری که از نگاه مدیرعامل اوپن‌ای‌آی، رقبایی مثل گوگل دیپ‌مایند، آن را نادیده می‌گیرند.

او گفت: «[دیگر شرکت‌ها] تعداد زیادی افراد باهوش دارند. اما این کار را نکردند. آنها حتی پس از اینکه به نظرم با GPT-3 این مساله را به اثبات رساندیم، بازهم این کار را نکردند.»

اما به گفته آلتمن نهایتا آن تکه بزرگ پازل در مسیر رسیدن به AGI، راهکاری برای افزایش چشمگیر درک سیستم‌ها است.

او با بازگوی مثالی از یکی از همکاران خود گفت: «در یک دوره طولانی، کار درست برای نیوتون خواندن تعداد بیشتری کتاب ریاضی و صحبت با اساتید و بررسی مسائل [ریاضی] بود… مدل‌های امروز یک چنین چیزی هستند.»

اما نیوتون هیچوقت با مطالعه درمورد هندسه یا جبر، حسابان را اختراع نمی‌کرد «و درنتیجه سوال اینجاست، ایده‌ای که برای تولید…دانش جدید برای انسان کم داریم چیست؟ به نظرم مهمترین مساله همین است.»

https://pvst.ir/gdi

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو