skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

حرکت اول هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری وعده داده شده را محقق کرد

سمانه سمیع تحریریه

۱۵ مهر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۶ مهر ۱۴۰۲

گزارش عملکرد پنج‌ساله حرکت اول «بازوی سرمایه‌گذاری همراه اول» نشان می‌دهد این شرکت تاکنون هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده و  ۳۰ هزار میلیارد تومان فروش ناخالص داخلی داشته است. این شرکت پیش‌تر وعده هزار میلیاردتومان سرمایه‌‌گذاری خطرپذیر را داده بود.

به گزارش پیوست، محمدمهدی عباسخانی مدیرعامل حرکت اول در گزارش پنج سال فعالیت این شرکت اعلام کرده است پرتفوی حرکت اول در پنج‌ سال گذشته بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان فروش ناخالص (GMV) داشته‌ و تعدادی از کسب‌وکارها از زمان سرمایه‌گذاری حرکت اول به رشد ۱۰ برابری رسیده‌اند.

در ادامه این گزارش انحلال «آدرس» هم به عنوان اولین شکست سرمایه‌گذاری حرکت اول اعلام شده است.

مشارکت استراتژیک

در ادامه عباسخانی، هدف حرکت اول را اسمارت‌مانی (سرمایه‌گذاری هوشمندانه) و ورود استارت‌اپ‌هایش به بازار سرمایه اعلام کرده و توضیح داده: مشارکت استراتژیک با بازیگران صنعت، سرمایه‌گذاری بین‌المللی و مشارکت در کسب‌وکارهای داخلی در مراحل مختلف عمر استارت‌آپ‌ها از برنامه‌های ادامه مسیر این هلدینگ سرمایه‌گذاری ماست.

در بخش دیگری از این گزارش متوسط عمر کسب‌وکارهای حرکت اول ۵ ساله عنوان شده است و بیشترین رشد در مدت سرمایه‌گذاری مربوط به جاجیگا، فلای تودی، آچاره، نبض و نت‌باکس بوده است.
در این گزارش آمده است که بیش از ۲۰ میلیون سفارش در کسب‌وکارهای حرکت اول ثبت شده که بیشترین سهم از این عدد مربوط به میاره و بیشترین رشد در سفارش متعلق به جاجیگا، فلای تودی و نبض بوده است.
پیشتر حرکت اول وعده داده بود که هزار میلیارد تومان در اکوسیستم سرمایه‌گذاری خواهد نمود و در این گزارش تحقق این رقم عنوان شده است.

بررسی ۱۰۷۳ طرح داخلی و ۶۴ طرح بین المللی

در ادامه این گزارش آمده است عدم تطابق با مرحله عمر مهم‌ترین دلیل عدم سرمایه‌گذاری حرکت اول در طرح‌ها و بیشترین طرح‌های دریافتی در صنعت تجارت الکترونیکی و تبلیغات بوده است.
حرکت اول خدمات و امکانات همراه اول که در اختیار استارت‌آپ‌هایش قرار داده است را از جمله زیرساخت‌های تبلیغاتی، خدمات امنیت شبکه، در اختیار دادن شبکه فروش، زیرساخت‌های فنی معرفی کرده است.

میانگین سنی تیم‌های استارت‌آپی ۳۰ سال است

بیش از ۱۱۰۰ نفر در کسب‌وکارهای حرکت اول به طور مستقیم و ۳۵ هزار نفر نیز به طور غیرمستقیم در کسب‌وکارهای پلتفرمی مشغول به فعالیت هستند، میانگین سنی تیم‌های استارت‌آپی ۳۰ سال است و از این بین ۶۰ درصد اعضای تیم خانم‌ها هستند.
متوسط تعداد سرمایه انسانی در پرتفوی حرکت اول هم ۴۵ نفر عنوان شده است و فلای تودی و میاره بزرگترین تیم را دارند.
در ادامه این گزارش هم آمده بیشترین کاربران مربوط به آلا، جاجیگا، همراه مکانیک، آچاره و فلای تودی است. اما سکان مدیرعاملی با نسبت ۶۰ درصدی در دستان دهه شصتی‌هاست و متوسط سن مدیرعاملان استارت‌آپ‌های حرکت اول ۳۷ سال است.
طبق این گزارش تمامی بنیان‌گذاران استارت‌آپ‌ها فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی هستند و بیش از ۷۰ درصد آنها فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریفند.
حرکت اول به عنوان هلدینگ سرمایه‌گذاری خطرپذیر همراه اول در هفتم مهرماه ۹۷ تاسیس شده است و تاکنون در ۱۴ کسب و کار و دو صندوق سرمایه‌گذاری و یک صندوق سرمایه‌گذاری بین‌المللی مشارکت داشته است.
گزارش کامل حرکت اول را اینجا دریافت کنید.
https://pvst.ir/g33
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو