skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بیشتر NFTها هیچ ارزشی ندارند

۱ مهر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

عصر جدید تکنولوژی و دارایی‌های دیجیتال به خلق ده‌ها هزار پروژه منجر شد و حتی بسیاری از چهره‌های شناخته شده نیز از آنها حمایت کردند. در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ حجم معاملات بازار NFTها به اوج رسید و رکورد حجم معاملات ۲.۸ میلیارد دلاری در آگوست ۲۰۲۱ ثبت شد. اما گزارش جدیدی نشان می‌دهد که اکثریت این توکن‌های غیرمثلی یا NFTها دیگر ارزشی ندارند.

به گزارش پیوست، حجم معاملات این دارایی‌ها براساس آخرین آمار در جولای ۲۰۲۳ به ۸۰ میلیون دلار سقوط کرد که تنها ۳ درصد رکورد سال ۲۰۲۱ است. سقوط حجم معاملات باعث شده تا بسیاری درمورد آینده بازار NFTها نگران باشند. افزون بر این، حجم معاملات اکثر NFTها براساس یک گزارش جدید از DappGambl به صفر رسیده و درنتیجه تعداد زیادی از فعالان این حوزه سرمایه خود را از دست داده‌اند.

گاردین با اشاره به این گزارش می‌گوید، ۶۹ هزار ۷۹۵ مورد از ۷۳ هزار و ۲۵۷مجموعه NFT ارزش بازاری برابر با صفر اتریوم دارند و درنتیجه ۹۵ درصد از کلکسیون‌های NFT با ۲۳ میلیون مالک، دیگر ارزش ندارند.

توکن‌های غیرمثلی یا NFT ها نوعی دارایی کریپتویی هستند که برای تایید مالکیت و اعتبار یک فایل دیجیتالی از جمله تصویر، ویدیو یا متن استفاده می‌شوند.

توکن‌های غیرمثلی با مجموعه‌هایی مثل کریپتو پانک یا میمون‌های کسل به شهرت رسیدند ودر دوران اوج بازار، معاملات میلیون دلاری در این بازار چیز عجیبی به حساب نمی‌آمد. از هزینه میلیون دلاری برای خرید تصویر یک میمون و حق عضویت در کلوپ میمون‌های کسل تا پرداخت ۲.۹ میلیون دلاری سینا استوی، مدیرعامل صرافی تعطیل شده‌ی کریپتولند، برای خرید اولین توییت جهان که حالا حتی پلتفرم آن هم به اکس تغییر کرده و جامعه کریپتو پیشنهادی بیشتر از چند صد دلار برای این NFT ندارد.

گزارش DappGambl نشان می‌دهد که ۷۹ درصد از کلکسیون‌های NFT فروخته نشده باقی مانده‌اند زیرا تقاضای چندانی برای این دارایی‌ها وجود ندارد و پژوهشگران بازار NFT را «بسیار قماری و پر نوسان» تعریف می‌کنند.

محققان برای تهیه این گزارش و وضعیت فعلی توکن‌های غیرمثلی، ۸ هزار ۸۵۰ کلکسیون برتر را بررسی کرده و دریافتند که ۱۸ درصد از مجموعه‌های برتر نیز کف قیمتی برابر با صفر دارند و در واقع خریداری برای آنها وجود ندارد. ۴۱ درصد از مجموعه‌های برتر قیمتی بین ۵ تا ۱۰۰ دلار دارند و تنها ۱ درصد از کلکسیون‌ها بیش از ۶ هزار دلار ارزش‌گذاری شده‌اند؛ سقوط آزادی در مقایسه با معاملات میلیون دلاری سال ۲۰۲۱.

اثرات مخرب محیط‌زیستی

این مطالعه نشان می‌دهد که صدور یا مینت ۱۹۵ هزار ۶۹۹ کلکسیون NFT که در حال حاضر هیچ بازار ای مالک مشخصی ندارند، 27,789,258 kWh انرژی مصرف کرده و به حدود ۱۶ هزار و ۲۴۳ تن متریک آلودگی CO2 منجر شده است.

این مقدار CO2 با آلودگی سالانه ۲ هزار ۴۸ خانه برابری می‌کند و معادل آلودگی سالانه ۳ هزار ۵۳۱ خودرو یا ردپای کربنی ۴ هزار ۶۱ سفر هوایی از لندن به ولینگتون نیوزلند است.

این گزارش همچنین اشاره می‌کند که تعداد NFTهای مرده ممکن است از این هم بیشتر باشد: «قیمت پایه مجموعه MacContract در اتریوم برابر با ۱۳،۲۳۴،۲۰۴.۲ دلار است اما مجموعه فروش از ۱۸ دلار بیشتر نیست. این تفاوت فاحش بین کف قیمتی و فروش انجام گرفته به یک مشکل بزرگ در بازارهای NFT اشاره می‌کند-ارزش‌گذاری بیش از حدی که نشانگر تقاضای واقعی نیست.»

گفتنی است که محققان DappGambl با اذعان به نوسان و مشکلات بازار NFT، همچنان آینده روشنی را برای آنها پیش‌بینی می‌کنند. به گفته آنها، برای عبور از رکود فعلی و ارزشگذاری واقعی، مجموعه‌های NFT به یک ارزش تاریخی، مثل اولین سری کارت‌های پوکمان، ارزش هنری یا کاربرد واقعی نیاز دارند.

 

https://pvst.ir/fym

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو