skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

واتس‌اپ در حال آزمایش قابلیت‌های تبلیغاتی است

۲۴ شهریور ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۶ شهریور ۱۴۰۲

فایننشال‌تایمز طی گزارشی مدعی شده که واتس‌اپ در حال آزمایش قابلیت جدیدی برای تبلیغات است. در صورت اجرایی شدن این طرح، برای اولین بار در این پیام‌رسان شاهد تبلیغات خواهیم بود. این اقدام البته با بحث‌های متعددی در داخل شرکت همراه است و مدیران متا و واتساپ پس از انتظار گزارش FT، چنین مساله‌ای را رد کرده‌اند.

به گزارش پیوست، متا در حال بررسی قابلیت جدیدی است که در لیست مکالمات واتساپی، تبلیغاتی را به نمایش می‌گذارد. با این حال هنوز تصمیم‌‌گیری نهایی در این باره انجام نشده است.

به گفته فردی مطلع از مذاکرات، چنین اقدامی در بالاترین سطوح مدیریت شرکت در دست بررسی است و بسیاری نگران ریزش کاربران درنتیجه اضافه شدن تبلیغات هستند.

پیش از اینکه واتساپ در سال ۲۰۱۴ به قیمت ۱۹ میلیارد دلار به مالکیت فیسبوک (متای امروز) درآید ، براین اکتون، هم‌بنیان‌گذار این پیام‌رسان، شعار «بدون تبلیغات! بدون بازی! بدون کلک!» را برای شرکت در نظر داشت.

با اینکه مذاکرات برای تغییر رویه سابق هنوز در مراحل اولیه است اما متا قصد دارد یکی از معدود پلتفرم‌های بدون تبلیغات خود را نیز به این مجرای درآمدی مجهز کند.

واتساپ می‌گوید: «امکان اظهارنظر درمورد صحبت‌های فردی داخل شرکت را نداریم اما در حال آزمایش این قابلیت نیستیم و حتی رویش کار نکرده و برنامه‌ای هم برای آن نداریم.»

ویل کتکارت، رئیس واتساپ، روز جمعه در توییتر خود نوشت: «گزارش فایننشال تایمز اشتباه است. ما چنین کاری نمی‌کنیم.»

متا درنتیجه شرایط دشوار اقتصاد جهانی مدتی است که برای افزایش درآمد تبلیغات تلاش می‌کند و نگرانی سرمایه‌گذاران از قمار چند میلیاردی این شرکت در حوزه واقعیت مجازی و متاورس هم مزید بر علت شده است.

چشم‌انداز رشد این شرکت البته با آغاز «سال بهره‌وری» و تعدیل نروی گسترده بهتر شده است. متا در ماه جولای برای اولین بار پس از سال ۲۰۲۱، یک رشد دو رقمی را گزارش کرد که اکثریت آن (۳۱.۵ میلیارد دلار)، حاصل از تبلیغات سه‌ماهه دوم است.

اد ایست، مدیر اجرایی آژانس تبلیغاتی Billion Dollar Boy، می‌گوید: «فرصت‌های زیادی برای تبلیغات در واتساپ وجود دارد» و یک «چشم‌انداز جذاب» را پیش رو دارند که البته خطر واکنش منفی کاربران را به دنبال دارد.

واتساپ که حدود ۲۰۰ میلیون کسب‌وکار کوچک را در بین کاربران خود دارد به تازگی امکان ارسال پیام‌های مستقیم بازریابی از طریق این پیام‌رسان را فراهم کرده است.

در صورت راه‌اندازی بخش تبلیغات هم طبق شایعات شنیده شده، کاربران در بخش مکالمات خود محتوایی را با تگ تبلیغات (Ad) مشاهده می‌کنند.

به گفته فردی مطلع، این قابلیت احتمالا چیزی شبیه به تبلیغاتی است که کاربران در حال حاضر در مسنجر فیسبوک و ایمیل‌های Gmail مشاهده می‌کنند. این تبلیغات قرار نیست به درون مکالمات نفوذ کنند.

برخی مدیران ارشد این شرکت نگرانند که چنین رویکردی احتمالا تجربه کاربران در واتساپ را تحت تاثیر قرار داده و باعث ترک این اپلیکیشن می‌شود.

برآورد‌های شرکت اطلاعاتی Data.ai نشان می‌دهد که واتساپ با حدود ۲.۲۳ میلیارد کاربر فعال ماهانه، شهرت بیشتری نسبت به مسنجر فیسبوک یا اینستاگرام دارد.

 

https://pvst.ir/fx7

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو