skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان به اول مهر موکول شد

یگانه کربلایی نویسنده میهمان

۲۷ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان پس از کش و قوس‌های فراوان میان مودیان و سازمان امور مالیاتی نهایتا به اول مهر ماه موکول شد.

به گزارش پیوست، سازمان امور مالیاتی پیش‌بینی کرده بود قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان در شش مرحله و ظرف یک سال اجرایی شود. بر همین مبنا، در فاز اول اجرای این قانون مقرر شد شرکت‌های بورسی در ابتدای آبان ماه سال ۱۴۰۱ به سامانه مودیان متصل شوند و پس از آن از ابتدای دی ماه تمامی شرکت‌های دولتی و دستگاه‌‌های اجرایی موضوع ماده پنج قانون کشوری به سامانه مودیان بپیوندند.

قرار بود از اول فروردین سال ۱۴۰۲ همه اشخاص حقوقی (به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده ۱۶ قانون مالیات بر ارزش افزوده) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان را اجرا کنند یعنی  اشخاص حقوقی قرار بود فاکتورهای خود را به صورت روزانه در سامانه پایانه‌های فروشگاهی و مؤدیان ثبت کنند اما بسیاری از مودیان نتوانسته‌اند به این سامانه متصل شوند.

نرم‌افزارهای حسابداری در روزهای پایانی سال گذشته از مشکلاتی که در زمینه به‌روز‌رسانی نرم‌افزارها برای متصل شدن به سامانه داشتند، گلایه کردند. سازمان نظام صنفی استان تهران نیز اعلام کرد سازمان امور مالیاتی نتوانسته است با شرکت‌های نرم‌افزاری تعامل خوبی داشته باشد.

نهایتا نمایندگان مجلس روز گذشته، در جریان بررسی لایحه یک فوریتی الحاق پنج تبصره به ماده (۲) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان با مواد یک تا ۶ موافقت کردند.

بر اساس بند یک ماده یک این لایحه، کلیه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس، شرکت‌های دولتی و سایر دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده ۱۶ قانون مالیات بر ارزش افزوده از تاریخ یک مهر ماه سال جاری ملزم به صدور صورت‌حساب الکترونیکی ذیل قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان می‌شوند.

اشخاص باقی‌مانده از تاریخ یکم دی ماه سال جاری باید به قانون پایانه‌‌های فروشگاهی و سامانه مودیان متصل شوند.

بر اساس ماده سوم این لایحه، تا پایان سال ۱۴۰۳ صورت‌حساب‌هایی که در سامانه مودیان صادر نشده است، قابل قبول است. در این مدت سازمان امور مالیاتی مکلف است با استفاده از اطلاعات موجود در سامانه مودیان در پایان هر دوره، نسبت به تهیه اظهارنامه برای کلیه مؤدیان اقدام کند. مؤدی یک ماه پس از پایان هر دوره فرصت دارد تا با ثبت خریدها و فروش‌هایی که صورتحساب‌های آن‌ها در سامانه مؤدیان صادر نشده است، اظهارنامه ارسال شده توسط سازمان را تکمیل و از طریق سامانه مؤدیان به سازمان مسترد نماید. صورتحساب‌های الکترونیکی با رعایت ماده (۹) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان مورد تایید بوده و قابل رسیدگی نیست.

https://pvst.ir/fgo

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو