skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

شرکت‌های دولتی از ابتدای دی‌ماه به سامانه مودیان مالیاتی متصل می‌شوند رئیس سازمان امور مالیاتی: نیمی از کارتخوان‌های فروشگاهی می‌توانند صورتحساب الکترونیکی صادر کنند

۲۶ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

داوود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی

شرکت‌های دولتی باید از ابتدای دی‌ماه به سامانه مودیان مالیاتی متصل شوند، اتصال شرکت‌های دولتی به سامانه مودیان مالیاتی فاز دوم اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی است.

به گزارش پیوست، در فاز اول اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی، شرکت‌های بورسی در ابتدای آبان ماه ۱۴۰۱ به سامانه مودیان مالیاتی متصل شدند و سازمان امور مالیاتی پیش‌بینی کرده است تا تمامی مشمولان این قانون در عرض یک سال به تدریج به سامانه مودیان مالیاتی متصل شوند.

رئیس سازمان امورمالیاتی اعلام کرده است از ابتدای دی ماه تمامی شرکت‌های دولتی و دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون کشوری به سامانه مودیان می‌پیوندند.

سازمان امور مالیاتی کشور برای قانونی کردن اجرای تدریجی و ۶ مرحله‌ای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان لایحه دوفوریتی را به مجلس ارائه کرد که در آن پیش‌بینی شده بود که در هر فاز چه بخش‌هایی از اقتصاد کشور ملزم به اتصال به این سامانه هستند.

در قانون پایانه‌های فروشگاهی اتصال تمامی بخش‌های اقتصادی کشور به این سامانه به یکباره پیش‌بینی شده بود اما طبق بررسی‌هایی که سازمان امور مالیاتی انجام داده است اتصال یکباره امکان‌پذیر نیست از همین رو پیش‌بینی کرد تا اجرایی شدن کامل قانون در ۶ مرحله صورت گیرد.

در لایحه پیشنهادی به دولت که در نهایت فقط از سوی نمایندگان مجلس یک فوریت آن به تصویب رسید، مقرر شده است: « شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس و فرابورس از تاریخ یک آبان ۱۴۰۱، شرکت‌های دولتی و سایر دستگا‌های اجرایی مشمول ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری از تاریخ  یک دی ۱۴۰۱، اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده ۱۶ قانون مالیات بر ارزش افزوده از تاریخ  یک فروردین ۱۴۰۲، صاحبان مشاغل موضوع فراخوان‌های هشت گانه مالیات بر ارزش افزوده قبلی از تاریخ  یک خرداد ۱۴۰۲، صاحبان مشاغل گروه‌های اول و دوم موضوع آیین‌نامه اجرایی ماده ۹۵ قانون مالیات‌های مستقیم از تاریخ یک مهر ۱۴۰۲ و کلیه اشخاص باقی‌مانده دیگر نیز از تاریخ یک دی ۱۴۰۲.» به تدریج به سامانه مودیان متصل شوند.

هر چند هنوز مجلس قدمی در تصویب این لایحه برنداشته است و با توجه به یک فوریتی بودن این لایحه زمان مشخصی نیز نمی‌توان به تصویب آن مشخص کرد اما طبق اعلام رئیس سازمان امور مالیاتی اجرای مرحله‌ای آن کلید خورده است.

۵۲۰ شرکت بورسی به سامانه مودیان متصل شدند

طبق آنچه داوود منظور در همایش تبیین نظام پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان اعلام کرد در گام اول اجرای طرح که اول آبان ماه کلید خورد ۵۲۰ شرکت بورسی که بخش بزرگی از تولید کالا و خدمات را بر عهده دارند به سامانه مودیان متصل شده‌اند.

او تاکید کرد که تقریبا ۱۰۰ شرکت بورسی که عمدتان نهادهای مالی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند مشمول این قانون نمی‌شوند از همین رو از میان شرکت‌های بورسی این تعداد شرکت به سامانه مودیان متصل نشده‌اند.

منظور گفت: ۲۰۰ شرکت بورسی صورتحساب‌های خود را به صورت الکترونیکی ارسال کرده‌اند و در کمتر از دو ماه بیش از ۵۳۰ هزار صورت‌حساب صادر شده که بالغ بر ۳۰۰ هزار صورت‌حساب فروش به مصرف کننده نهایی بوده است.

او افزود: ارزش صورت‌حساب‌های صادر شده بالغ بر ۱۲۰ همت است.

نیمی از کارتخوان‌های فروشگاهی می‌توانند صورتحساب الکترونیکی صادر کنند

منظور با اشاره به لزوم صدور صورت‌حساب الکترونیکی گفت: سازمان درخواست کرده صورت‌حساب‌هایی که مشاغل خرد با دستگاه‌های کارت‌خوان ثبت می‌کنند به‌عنوان صورت‌حساب الکترونیکی پذیرفته شود. این اقدام کار حدود چهار تا پنج میلیون واحد مشاغل خرد را آسان می‌کند.

هم‌اکنون در حدود ۹ میلیون کارتخوان در کشور فعال است و طبق آنچه از سوی سازمان امور مالیاتی اعلام شده است این پایانه‌های فروشگاهی برای فروشگاه‌های تک محصول قابل استفاده است حال طبق اعلام سازمان احتمال استفاده شدن از نیمی از این پایانه‌های فروشگاهی وجود دارد.

https://pvst.ir/dpp

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو