skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پتنت جالب از شرکت اپل، آیا آیفون رول شونده در راه است؟

۲۵ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اپل حق اختراع نوعی گوشی را به ثبت رسانده که شبیه پیچکی رول شده و جمع می‌شود. این در حالی است که سازنده آیفون برخلاف رقبایش، گوگل و سامسونگ، هنوز به سراغ گوشی‌های تا شونده نرفته است.

به گزارش پیوست، حق ثبت اختراع این تکنولوژی که در تاریخ ۱۱ اکتبر ۲۰۲۲ به ثبت رسیده تا روز ۱۳ جولای محرمانه باقی مانده است.

به روایت فست‌کامپانی، این تکنولوژی یک صفحه نمایش رول شونده را به نمایش می‌گذارد که «می‌تواند بین حالت صاف که در آن صفحه نمایشی مسطح داریم و یک حالت رول شده جابجا شود و بخش قابل پیچش صفحه نمایش برای کوچک شدن رول می‌شود.»

براساس اطلاعات این حق ثبت اختراع، این صفحه نمایش یک لایه محافظ شفاف دارد که «شاید» حاوی شیشه باشد و برای کمک به رول شدن صفحه نازک می‌شود. همچنین این صفحه نمایش «را می‌توان برای تحمل فشار وارده به سطح خارجه شیشه در هنگام رول کردن تنظیم کرد»، اقدامی که از آسیب به صفحه نمایش در هنگام رول شدن جلوگیری می‌کند.

اپل هنوز به درخواست اظهارنظر در این باره پاسخی نداده است.

البته که اپل درخواست‌های زیادی برای ثبت حق اختراع‌ ارائه می‌کند و بسیاری از آنها هیچگاه به واقعیت بدل نمی شوند اما وجود چنین پتنتی به خودی خود نشان دهنده یک محصول احتمالی از ارزشمندترین شرکت جهان است.

گفتنی است که آیفون رول شونده ایده آنچنان عجیبی نیست. تلویزیون رول شونده شرکت LG به نام OLED R، همین حالا در بازار وجود دارد. تولید کننده‌های دگیری از جمله موتورولا، TCL و سامسونگ هم صفحه نمایش‌های رول شونده را در دستگاه‌های خود آزمایش کرده‌اند که البته هنوز هیچکدام روانه بازار نشده‌اند.

برای مثال شرکت TCL در سال ۲۰۲۰  نمونه مفهومی یک گوشی رول شونده را در اوایل سال ۲۰۲۰ به نمیاش گذاشت. این گوشی البته رویکرد متفاوتی نسبت به طراحی رول شونده داشت و صفحه نمایش آن با فشردن یک دکمه از تبلت بزرگتری بیرون می‌زد.

مدت‌ها است که شایعات زیادی درمورد یک طراحی تا شونده یا تاشو برای مدل‌های آینده آیفون از اپل به گوش می‌خورد. این شرکت در سال ۲۰۱۷ حق ثبت اختراع نوعی گوشی با صفحه نمایشی را به ثبت رسانده که از هردو طرف (رو به بیرون و داخل) تا می‌شود و این شرکت سال گذشته نیز درخواست پتنت نوعی گوشی تا شونده را ارائه کرد که اگر به زمین پرتش کنید بسته می‌شود. در حالی که گوشی‌های تاشنونده فعلی آسیب پذیرند و مشکلاتی از لحاظ کاربرد دارند، اما این سبک از طراحی طرفدارانی را به خود جلب کرده است. سامسونگ در سال ۲۰۲۱ نزدیک ۱۰ میلیون گوشی تا شونده را به فروش رسانده است.

https://pvst.ir/ffl

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو