skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ChatGPT از بی تجربه‌ها، نویسنده خوب می‌سازد

۲۴ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

مطالعه جدید نشان می‌دهد افرادی که از ChatGPT در نوشتار خود استفاده می‌کنند در مقایسه با دیگران کیفیت کار و بهره‌وری بیشتری دارند. این ابزار به تقویت قدرت نوشتاری کارکنان کمک کرده و شکاف موجود در مهارت نوشتاری را کوچکتر می‌کند. با این حال هوش مصنوعی همچنان مهارت زیادی در ارائه اطلاعات غلط در قالبی متقاعد کننده دارد و به همین دلیل استفاده از آنها تنها به عنوان مکمل انسان توصیه می‌شود.

به گزارش پیوست، کاربران ChatGPT برای نوشتن متون مختلف از جمله محتوای بازاریابی و گزارش از این ابزار استفاده می‌کنند. بدیهی است که بازدهی این ابزار در زبان انگلیسی بیشتر است و درنتیجه کاربران انگلیسی زبان بیشتر از همه از چنین ابزاری نفع می‌برند.

مطالعه جدیدی توسط دو دانشجوی فارغ‌التحصیل اقتصاد از دانشگاه  MIT نشان می‌دهد که چنین ابزاری می‌تواند شکاف مهارتی بین کارکنان را کمتر کند. طبق یافته‌های آنها ChatGPT به کارکنان کم تجربه که شاید مهارت نوشتاری چندانی را به کیفیتی همپای همکاران ماهرشان می‌رساند.

شاکد نوی و ویتنی ژانگ در این مطالعه ۴۵۳ بازاریاب، تحلیلگر داده و متخصص دانشگاهی را گرد هم آورده و از هرکدام خواستند تا دو نوع وظیفه رایج خود از جمله نگارش بیانیه خبری، گزارش‌های کوتاه یا برنامه‌های تحلیلی را انجام دهند. نیمی از آنها اجازه داشتند تا از ChatGPT برای تکمیل دومین وظیفه خود استفاده کنند.

سپس گروهی از دیگر متخصصان نوشته آنها را بررسی کیفی کرده و از ۱ تا ۷ (۷ بهترین نمره) به آن امتیاز دادند. هر نوشته توسط سه فرد فعال در همان حوزه کاری که از طریق پلتفرم تحقیقاتی Prolific جذب شده بودند ارزیابی شد.

کسانی که از ChatGPT برای نوشتن استفاده کردند کارشان را با ۴۰ درصد زمان کمتر به پایان رساندند و نوشته آنها به طور میانگین ۱۸ درصد نمره بیشتری نسبت به دیگر شرکت کنندگان دریافت کرد. نویسنده‌هایی که پیش از این هم در نوشتن مهارت داشتند نیز با استفاده از این ابزار زمان کار خود را کاهش دادند و کسانی که در دسته نویسندگان ضعیف قرار می‌گرفتند هم با دسترسی به این چت‌بات نوشته با کیفیت‌تری ارائه کردند.

نوی، مولف اصلی این تحقیق، می‌گوید: «ChatGPT برای تولید این نوع محتوا بسیار مناسب است و درنتیجه استفاده از آن برای خودکارسازی بخش‌هایی از فرایند نگارش باعث صرفه‌جویی بسیار در زمان می‌شود.»

او افزود: «روشن است که [این ابزار] برای کار یقه سفید (اداری) بسیار مفید است-بسیاری از افراد از آن استفاده خواهند کرد و تاثیر شگرفی بر ساختار کار یقه سفید خواهد داشت.»

با این حال خروجی ChatGPT و دیگر مدل‌های هوش مصنوعی مولد هنوز فاصله زیادی با یک اثر مطمئن دارد. ChatGPT به خوبی اطلاعات اشتباه را به عنوان یک حقیقت جلوه می‌دهد که یعنی در صورت استفاده کارکنان از این ابزار، احتمال خطا نیز بیشتر می‌شود.

چنین بی دقتی‌ها و خطاهایی با توجه به ماهیت شغل هر فرد ممکن است تبعات سنگینی را به دنبال داشته باشد. استیون شوارتز، وکیل آمریکایی چندی پیش به دلیل استفاده از ChatGPT و ارائه یک مشروح حقوقی اشتباه که اظهارنظرهای نادرستی را شامل شده بود ۵ هزار دلار جریمه شد.

کوین کاستل، قاضی که حکم جریمه ۵ هزار دلاری را صادر کرده بود گفت: «تکنولوژی‌های پیشرفته رواج زیادی دارند و ذاتاً هیچ مشکلی در استفاده از یک ابزار مطمئن هوش مصنوعی به عنوان دستیار وجود ندارد. اما مقررات فعلی یک نقش دروازه‌بان را برای وکلا در نظر گرفته تا دقت مستندات را تضمین کنند.»

ریکا آرکاوا، محققی از دانشگاه کارنیج ملون که استفاده کارنان از مدل‌های زبانی بزرگ را مطالعه کرده و البته دخالتی در مطالعه فوق‌الذکر ندارد، می‌گوید این تحقیق نشان می‌دهد که هوش مصنوعی می‌تواند به عنوان یک دستیار مجازی در محل کار مفید باشد.

او افزود: «به نظرم این نتیجه بسیار جالبی است که نشان می‌دهد در چنین حوزه‌هایی، همکاری انسان و هوش مصنوعی چقدر خوب جواب می‌دهد. وقتی انسان از هوش مصنوعی برای اصلاح نتیجه استفاده می‌کند، می‌تواند محتوای بهتری تولید کند.»

https://pvst.ir/ff9

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو