skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کمیسیون بازرگانی آمریکا ChatGPT را تفحص می‌کند

۲۳ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

چت‌بات محبوب ChatGTP از شرکت اوپن‌ای‌آی هدف یک تفحص رسمی از سوی یکی از مهمترین نهاد‌های دولتی آمریکا است. کمیسیون بازرگانی فدرال (FTC)، بررسی می‌کند که آیا اطلاعات غلط منتشر شده از سوی این اپلیکیشن محبوب باعث آسیب به افراد هدف شده است.

به گزارش پیوست، FTC در یک احضاریه مدنی که روز پنجشنبه علنی شد می‌گوید بررسی و تفحص ChatGPT بر این موضوع تمرکز دارد که آیا اوپن‌ای‌آی «در ارتباط با آسیب به مصرف‌کنندگان، از جمله آسیب به شهرت آنها،‌ در فعالیت‌های فریبکارانه شرکت کرده است.»

وال‌استریت ژورنال می‌گوید در یکی از سوالات از این شرکت خواسته شده تا «به طور دقیق گستره اقداماتی که برای رفع یا جلوگیری از خطراتی که محصولات مدل زبانی بزرگ شما می‌تواند با تولید بیانیه‌های اشتباه، گمراه‌کننده یا تحقیرکننده برای افراد واقعی ایجاد کند را توضیح دهید.»

بررسی جدید FTC به ریاست لینا خان از جمله مهمترین نمونه‌های تقابل دولت آمریکا با این تکنولوژی جدید است.

خان که روز پنجشنبه در مقابل کمیته قضایی مجلس حضور یافته بود گفت این آژانس نگران است ChatGPT و دیگر اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی هیچ بررسی روی داده‌های تولیدی خود ندارند.

خان گفت: «گزارش‌هایی به گوشمان رسیده که در آن اطلاعات حساس مردم در پاسخ به سوال شخص دیگری نمایان می‌شود. ما شنیده‌ایم که بیانیه‌های افترا آمیز، بدنام کننده و چیزهای کاملا اشتباهی نمایان شده‌اند. این نوعی کلاهبرداری و فریب محسوب می‌شود که ما را نگران کرده است.»

منتقدان FTC اما معتقدند که این بررسی و تفحص بار دیگر نشانگر ورود یک آژانس دولتی به حوزه‌ای فراتر از اختیاراتش است.

ادام کواکویک، بنیان‌گذار گروه تجاری Chamber of Progress، می‌گوید: «وقتی ChatGPT چیز اشتباهی درمورد یک شخص می‌گوید و ممکن است باعث آسیب برای آوازه او شود، آیا واقعا این موضوع در قلمرو قدرت FTC قرار می‌گیرد؟ به نظر من این مساله روشن نیست.»

به گفته او چنین موضوعاتی «بیشتر در حوزه بیان هستند و به مقررات بیان ارتباط دارند که فراتر از اختیارات آنها است.»

سم آلتمن، مدیرعامل اوپن‌ای‌آی نیز با اشاره به گزارش اولیه این احضاریه که با درز محتوای آن کلید خورد در توییتی گفت «باعث نا امیدی است که می‌بینیم درخواست FTC با یک نشت اطلاعات شروع شده و این به اعتماد سازی کمکی نمی‌کند.»

با این حال آلتمن می‌گوید که شرکتش با FTC همکاری می‌کند.

مارک راتنبرگ، رهبر گروهی که این شکایت از ChatGPT را در ماه مارس علیه FTC مطرح کرده می‌گوید روشن نیست که مساله بدنامی در حوزه اختیارات این آژانس قرار می ؛یرد یا خیر. با این حال راتنبرگ، نماینده مرکز هوش مصنوعی و سیاست دیجیتال، معتقد است که «تبلیغ گمراه کننده به روشنی تحت حوزه قضایی FTC است و اطلاعات وارونه مربوط به فعالیت های تجاری هم در حال حاضر، به گفته FTC، در حوزه اختیارات آنها است.»

در شکایت از ChatGPT این ابزار «تبعیض‌آمیز، گمراه کننده و خطری برای حریم خصوصی و امنیت جامعه» عنوان شده و ادعا شده که چنین ابزاری هیچکدام از دستورالعمل‌های FTC برای استفاده از هوش مصنوعی را رعایت نمی‌کند.

کمیسیون بازرگانی آمریکا اختیارات گسترده‌ای در بررسی فعالیت‌های غیرمنصفانه و گمراه کننده تجاری در رابطه با مصرف‌کنندگان و رقابت غیرمنصفانه دارد، با این حال منتقدان خان معقتند که او گاهی پایش را از اختیارات خود فراتر می‌گذارد.

خان روز جمعه با حضور پیش روی کمیته مجلس شدیدا در رابطه با بررسی محافظت‌های حریم خصوصی توییتر مورد انتقاد قرار گرفتند. جمهوری‌خواهان معتقدند که این تفحص ریشه در نارضایتی لیبرال‌ها از مالکیت ایلان ماسک و کاهش سیاست‌های نظارت بر محتوا دارد. توییتر روز پنجشنبه از یک دادگاه فدرال خواست تا توافق سال ۲۰۲۲ این شرکت در رابطه با ادعاهای FTC مبنی بر نقض حریم خصوصی را منقضی کند. این شرکت می‌گوید هدف «تفحص سنگین و مزاحم قرار گرفته است.»

با این حال خان معتقد است که این آژانس تنها برای محافظت از حریم خصوصی کاربران تلاش می‌کند و «ما هرچه در توان داریم برای اطمینان از اجرای این دستور توسط توییتر به کار می‌بندیم.»

اف‌تی‌سی در احضاریه مدنی خود برای اوپن‌ای‌آی از این شرکت سوالات دقیقی درمورد فعالیت‌های امنیت اطلاعات مطرح کرده است. FTC به حادثه‌ای در سال ۲۰۲۰ اشاره می‌کند که اوپن‌آی‌آی خبر وجود باگی داد که کاربران با استفاده از آن می‌توانستند اطلاعات مکالمه و جزئیات پرداخت دیگر کاربران را مشاهده کنند.

کمیسیون بازرگانی فدرال در این احضاریه موضوعات دیگری از جمله تلاش‌های بازاریابی، فعالیت‌های این شرکت در رابطه به آموزش مدل‌های هوش مصنوعی و ساز و کارش برای اطلاعات شخصی را پوشش داده است.

دولت بایدن به تازگی ابزارهای هوش مصنوعی از جمله ChatGPT را در مرکز توجه خود قرار داده است. وزارت بازرگانی در اولین گام به سمت قانون‌گذاری در ماه آوریل یک درخواست رسمی برای اظهارنظر عمومی درمورد تمهیدات مسئولیت‌پذیری را منتشر کرد.

دفتر سیاست تکنولوژی علمی کاخ سفید نیز در تلاش است تا استراتژی‌هایی را برای پوشش مزایایی مثل استفاده از آن برای توسعه خدمات دولتی و آسیب‌هایی همچون قابلیت‌های هک، تصمیمات تبعیض‌آمیز سیستم‌های هوش مصنوعی و احتمال تولید محتوای هوش مصنوعی برای اخلال در انتخابات را بررسی کند.

قانون‌گذاران هردو حزب نیز قانون‌گذاری هوش مصنوعی را یکی از اولویت‌های کنگره فعلی می‌دانند.

قانون‌گذاران علاوه بر اشاره به نگرانی درمورد افترا و بدگویی، نگران سو استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی برای جهت‌دهی به رای دهندگان با استفاده از اطلاعات وارونه هستند و موضوعات دیگری مثل تبعیض علیه گروه‌های اقلیتی، جرایم پیچیده مالی، بیکاری گسترده یا دیگر آسیب‌ها نیز آنها را نگران می‌کند. قانون‌گذاران به ویژه نگران خطر ویدیو‌های جعلی معروف به دیپ‌فیک هستند که تصویری از یک شخص واقعی را شبیه‌سازی می‌کنند.

به نظر دولت آمریکا حداقل چندین ماه با تصویب قوانین و مقررات جدید فاصله دارد و قانون‌گذاران آمریکایی همچنین نگران تاثیر مقررات و اقدامات آنها بر نوآوری آمریکا هستند، مساله‌ای که به ویژه در رقابت با چین از اهمیت بالایی برخوردار است.

سازندگان ChatGPT نیز پیش از این خواستار قانون‌گذاری بیشتر در این حوزه شده‌اند اما گزارشی از مجله تایمز چندی پیش نشان داد که با وجود درخواست علنی، شرکتی مثل اوپن‌ای‌آی در پشت پرده برای تقلیل مقررات اروپا لابی کرده است.

آلتمن در ماه مه با حضور در مقابل کنگره از قانون‌گذاران خواست تا استاندار‌دهایی برای اعطای مجوز و امنیت سیستم‌های هوش مصنوعی در نظر بگیرند.

او در این جلسه گفت: «ما متوجهیم که مردم نگران تغییر زندگی خود هستند. ما نیز چنین نگرانی داریم. اگر این تکنولوژی مسیر را اشتباه برود، اشتباه بسیار بزرگی خواهد بود.»

 

https://pvst.ir/ff2

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو