skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

چت‌بات هوش مصنوعی گوگل در بیمارستان‌ها در حال آزمایش است

۱۸ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

Med-PaLM 2

با پیشرفت هوش مصنوعی و تولید ابزار گوناگون آن، حال نوبت به حوزه پزشکی و درمان رسیده است. مدل زبانی Med-PaLM 2 گوگل چنین طراحی و تنظیم شده است که می‌تواند در پاسخ به سوالات مراقبت‌های بهداشتی موثر و نتیجه‌بخش باشد. این مدل زبانی از ماه آوریل در کلینیک Mayo در حال آزمایش و استفاده است. البته که فعلا در اول راه است و تا تکامل و فراگیر شدن، مسیر و زمان نه چندان کوتاهی را طی خواهد کرد.

به گزارش پیوست، طبق مقاله‌ای که وال استریت ژورنال صبح امروز منتشر کرد، Med-PaLM 2 گوگل، ابزار هوش مصنوعی طراحی شده برای پاسخگویی به سوالات مربوط به اطلاعات پزشکی، از ماه آوریل در بیمارستان تحقیقاتی کلینیک Mayo در حال آزمایش است. Med-PaLM 2 نوعی از PalM 2 است که در ماه می سال جاری در رویداد Google I/O معرفی شد.

PalM 2 مدل زبانی زیربنای بارد گوگل است. Med-PaLM 2 بر اساس مجموعه‌ای از داده‌های تخصصی پزشکی آموزش داده شده که به اعتقاد گوگل در مکالمات مراقبت‌های بهداشتی بهتر از چت‌بات‌هایی مانند بارد، بینگ و ChatGPT خواهد بود.

طبق این گزارش گوگل معتقد است که مدل به‌روز شده این مدل زبانی، کارآمد است و می‌تواند در کشورهایی که دسترسی محدودتری به پزشک دارند، مفید واقع شود.

در این مدل زبانی یک‌سری مشکلات در زمینه دقت وجود دارد که البته پیش از این در مدل‌های زبانی بزرگ هم شاهد آن بودیم. پزشکان نیز در دریافت سوالات خود از این فناوری با پاسخ‌های نادرستی هم مواجه شده‌اند. با این حال Med-PaLM 2 تقریبا در همه زمینه‌ها مانند نشان دادن شواهد استدلال و  پاسخ‌های مبتنی بر اجتماع کم‌ و بیش همانند پزشکان واقعی عمل می‌کند.

از امکانات این مدل زبانی برای اشخاصی که از آن استفاده می‌کنند، رمزگذاری داده‌ها و کنترل آنها است، همچنین گوگل به این داده‌ها دسترسی نخواهد داشت که این نکته به خودی خود حائز اهمیت است.

به گفته جرج کورادو، مدیر ارشد تحقیقاتی گوگل، Med-PaLM 2 هنوز در مراحل اولیه است و با این که قرار نیست این پروژه بخشی از فعالیت مراقبت‌های بهداشتی این گروه باشد اما ادعا می‌کند که هوش مصنوعی در اماکنی که مراقبت‌های بهداشتی در آن جا صورت می‌گیرد می‌تواند مفید واقع شود و کارایی و بازدهی را تا ۱۰ برابر گسترش دهد.

https://pvst.ir/fdc

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو