skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فعالان حوزه هوش مصنوعی: حوزه حاکمیتی هوش مصنوعی ایران شبیه به پروژه موبایل ملی شده است

۵ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۶ تیر ۱۴۰۲

حوزه حاکمیتی هوش مصنوعی ایران

 مدیرعامل داده‌کاوان هوشمند توسن معتقد است هوش‌مصنوعی در ایران به ٢ حوزه حاکمیتی و شرکتی تقسیم شده و پروژه حاکمیتی هوش مصنوعی در ایران چیزی شبیه به موبایل ملی شده است؛ هزینه زیادی برای آن صرف شده اما به موفقیت نرسیده است.

به گزارش پیوست، در پنل «هیاهو برای چه چیزی؟ هوش مصنوعی و کسب‌وکارهای ایرانی» که در بیست و ششمین نمایشگاه الکامپ برگزار شد، مسعود علی‌اکبرزاده، مدیرعامل داده‌کاوان هوشمند توسن درباره هوش‌مصنوعی گفت: حدود ٧٠ سال است که هوش مصنوعی وجود دارد، اما الان به‌دلیل آینده‌ای که برای هوش مصنوعی تصور می‌شود این موضوع ترند شده است. درحوزه هوش مصنوعی از دنیا کپی می‌کنیم و تولیدکننده نیستیم. این کپی‌برداری به‌دلیل نیاز است و دلیل دیگر آینده‌ای است از هوش‌مصنوعی در دنیا وجود دارد.

او با تقسیم‌بندی هوش‌مصنوعی به ٢ حوزه حاکمیتی و شرکتی ادامه داد: حوزه حاکمیتی هوش مصنوعی ایران چیزی شبیه به موبایل ملی است؛ هزینه زیادی کردند اما منجر به شکست شد. در حوزه شرکتی استعدادهایی که شرکت‌ها برای پاسخ به نیازهای درونی خودشان استفاده می‌کنند و سرمایه‌گذاری که می‌کنند قابل برگشت است و می‌توانند رشد کنند.

علی‌اکبر‌زاده درباره جایگاه هوش‌مصنوعی در کشور گفت: مایکروسافت به عنوان پیشرو در این حوزه حدود ٢هزار میلیارد هزینه کرده است. اما در ایران مجموع میزان فروش نفت در کشور هزار و ١٠٠ میلیارد دلار است. پس اصلی‌ترین شاخص برای رشد فناوری سرمایه گذاری است.

کرونا پنجره فرصت‌ها بود

وحید مافی، مدیرعامل فناوری اطلاعات شرکت پارت در این باره گفت: کرونا پنجره فرصتی باز کرد که کارهایی که تا ۵٠ سال دیگر هم رخ نمی‌داد، در این چندسال مقدور شد. ما از سال ٩۶ روی بحث هوش مصنوعی فعالیت کردیم؛ تا آن زمان درباره هوش‌مصنوعی حرف چندانی نبود اما ما طبق مطالعاتی که انجام دادیم روی این موضوع تمرکز کردیم. مافی گفت: ما بالغ بر ١٧٠ نفر عضو در حوزه هوش‌مصنوعی داریم و این عدد از سایر پرسنل در بقیه بخش‌ها جداست. ما به توسعه سرویس‌های مختلف هوش مصنوعی با رویکرد میکروسرویس می‌پردازیم.

او با اشاره به سیگنال پارت ادامه داد: چیزی که در سیگنال دیدیم، توسط ١٠ میلیون نفر تجربه شد. این سیگنال ترکیبی از ١٧ سرویس هوش مصنوعی بود و امکان احراز هویت را فراهم کرد. این مدل همیشه درحال رشد است. این نوع احراز هویت در شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی استفاده می‌شود.

در ادامه پنل، سمیه چشمی، رئیس آزمایشگاه فناوری‌های پیشرفته فناپ درباره فاصله بین بازیگران این حوزه گفت: یک شکاف بزرگی بین فعالان حوزه IT با بهره‌برداران این مجوعه وجود دارد. فناپ بخشی از یک گروه مالی بزرگ است و تکنولوژی‌هایی را برای رشد هلدینگ‌های مختلف شرکت ارائه می‌دهد.

چشمی با اشاره به بلوغ برخی از صنایع گفت: بلوغ تکنولوژی در یک‌سری از صنایع وجود ندارد. فناپ دنبال این است که خودش را به عنوان اپراتور صنعت هوشمند معرفی کند اما چقدر صنایع آمادگی پذیرش این موضوع را دارند؟ برخی از مدیران بسیار مشتاق هستند اما بلوغ تکنولوژی پایین است و همین موضوع ریسک‌پذیری هوش مصنوعی را بالا می‌برد.

هیجان برای هوش مصنوعی

چشمی ادامه داد: موضوع دیگر هیجانی است که برای هوش مصنوعی ایجاد شده است اما بسیاری از بازیگران به کار اصولی، اثرگذار و مداوم و درنتیجه خلق ارزش توجه نمی‌کنند.

در بخش دیگر پنل، آرشام شرفایی، مدیرعامل «متاایکامرس انتخاب» یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های  «انتخاب» را سریع بودن در شناسایی فرصت‌ها دانست و ادامه داد: انتخاب، فرصت‌ها را خیلی خوب شناسایی می‌کند و به‌صورت چندجانبه به‌سراغ آن می‌رود. ما ٢٢هزار پرسنل به‌صورت مستقیم در حوزه هوش‌مصنوعی داریم، در ٣٠ کشور فعالیت می‌کنیم و ١٨ هلدینگ داریم. او دلیل اصلی ورود به بحث AI را رفع نیاز‌های خودشان دانست و گفت: دلیل ورود ما به حوزه هوش‌مصنوعی نیاز به یک ابزار و حوزه جدید بود که همه هلدینگ را با دقت و سرعت بیشتری پیش ببرد. اکوسیستم فناوری نیاز به یک زیرساخت‌ اساسی داشت به همین دلیل اسمش را متاایکامرس گذاشتیم.

هوش مصنوعی ابزار نیست بلکه بخشی از زندگیست

یوسف قاسمی، مدیرعامل فلامینگو هم درباره فعالیت‌های شرکت‌اش توضیح داد: شرکت ما در حوزه خدمات حقوقی و بحث‌های انتقال تکنولوژی به شرکت‌های داخلی فعال است. امضانو یکی از استارت‌آپ‌های گروه فلامینگو است و کارش مدیریت اسناد، احراز هویت و امضای دیجیتال است. تمام اسنادی که تا الان فیزیکی امضا می‌شد را به صورت هوشمند ایجاد می‌کنیم. او یکی از مشکلات این حوزه را استفاده مقطعی شرکت‌ها و سازمان‌ها از راه‌حل‌های آنها می‌داند.

درنهایت قاسمی درباره اهمیت هوش‌مصنوعی در جهت بقای انسان گفت: از ابتدا خلقت انسان قرار نبود کار کند بلکه هدف بر زندگی کردن او بود. هوش مصنوعی ما را به سمتی می‌برد که کمترین کار را انجام دهیم. هوش مصنوعی ویژگی اصلی ژن انسان است که می‌گوید نباید کار کنیم بلکه باید زندگی کنیم. ویژگی بقای انسان، خطرات احتمالی هوش‌مصنوعی را رفع می‌کند. هوش مصنوعی و متاورس ابزار نیست بلکه بخشی از زندگی است.

https://pvst.ir/f94

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو