skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تحقیقاتی در آمریکا: بخش بزرگی از جامعه هیچ اطلاعی از ChatGPT ندارند

۲۱ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

براساس تحقیقاتی که در ماه مارس از بین ۱۰ هزار ۷۰۱ نفر انجام گرفته با اینکه بیشتر بزرگسالان آمریکایی (۵۸ درصد) با ChatGPT آشنایی دارند، تعداد کمی از آن استفاده کرده‌اند. با این حال بررسی‌های مرکز تحقیقاتی Pew نشان می‌دهد که بیشتر کاربران از عملکرد آن رضایت دارند.

به گزارش پیوست، چت‌جی‌پی‌تی ساخته شرکت اوپن‌ای‌آی یک ابزار مکالمه هوشمند است که می‌تواند به درخواست‌ها و سوالات کاربران پاسخ دهد. این ابزار با زبان انسانی و مهارت‌های بسیار توجه کاربران،‌ صنعت و رسانه را به خود جلب کرده است و تنها ظرف دو ماه تعداد کاربران آن از ۱۰۰ میلیون نفر فراتر رفت و رکورد رشد اپلیکیشن‌ها را شکست.

با اینکه شهره بی‌سابقه این ابزار انکار‌پذیر نیست اما شاید سیل اخبار و تبلیغات شما را در مورد گستره نفوذ آن در جهان واقعی به اشتباه بیاندازد. مطالعه مرکز تحقیقاتی Pew نشان می‌دهد بخش کمی از جامعه آمریکا درمورد این چت‌بات چیز زیادی شنیده‌اند و سطح نفوذ در جمعیت‌های مختلف متفاوت است.

۴۲ درصد بزرگسالان آمریا هیچ اطلاعی از ChatGPT ندارند

به طور کلی براساس این تحقیقات تنها ۱۸ درصد از بزرگسالان آمریکا چیز زیادی درمورد این چت‌بات هوشمند شنیده‌اند و ۳۹ اطلاعات کمی دارند و ۴۲ درصد باقی مانده هیچ چیزی درمورد این ابزار نشنیده‌اند. افزون بر این تفاوت آشکاری بین اقوام و جمعیت‌های مختلف وجود دارد.

برای مثال،‌ از هر ده بزرگسال فارق‌التحصیل دانشگاه حدود هشت نفر خیلی زیاد (۳۲ درصد) یا کمی (۴۷ درصد) درمورد این برنامه هوش مصنوعی شنیده‌اند. در مقابل تنها ۴۱ درصد از کسانی که تحصیلات دبیرستانی یا کمتر دارند با ChatGPT آشنا هستند.

الگوی مشابهی در وضعیت درآمد خانوار هم مشاهده می‌شود. افراد پردرآمد معمولا آشنایی بیشتری با این ابزار دارند و نرخ آشنایی افراد در خانوارهای کم درآمد کاهش می‌یابد.

یکی از تفاوت‌های فاحش آماری در این مطالعه مربوط به آسیایی-آمریکایی‌ها است. برخلاف دیگر گروه‌های قومیتی ۴۶ درصد از آسیایی-آمریکایی‌ها چیز زیادی درمورد این ابزار شنیده‌اند در حالی که این نسبت در بین سفید پوستان به ۱۷ درصد و سیاه پوستان به ۱۴ درصد کاهش می‌یابد.

نسبت شنیده‌های آمریکایی‌ها درمورد ChatGPT؛ افرادی با درآمد خانوار بالاتر و تحصیلات بیشتر، به احتمال بیشتری درمورد ChatGPT اطلاعات دارند

بررسی آمار از لحاظ جنسیتی نیز نشان می‌دهد که مردان در مقایسه با زنان بیشتر درمورد ChatGPT اطلاعات دارند و همین نسبت بین بزرگسالان زیر ۳۰ سال با بزرگسالان بالای ۳۰ سال نیز مشاهده می‌شود و جوان‌تر‌ها آشنایی بیشتری با این ابزار جدید دارند.

تنها ۱۴ درصد از بزرگسالان آمریکایی ChatGPT را امتحان کرده‌اند

نظرات بسیاری درمورد نحوه استفاده و کاربرد درست ChatGPT در زندگی روزمره وجود دارد اما کاربران در حال حاضر برای سرگرمی، آموزش یا کار از این ابزار استفاده می‌کند.

اما بخش کوچکی از بزرگسالان آمریکایی این ابزار را برای هرکدام از این اهداف استفاده می‌کنند. از بین تمامی بزرگسالان آمریکایی ۱۴ درصد می‌گویند از ChatGPT برای یکی از اهداف فوق‌الذکر استفاده کرده‌اند. بررسی‌های مرکز تحقیقاتی Pew در سال ۲۰۲۱ نیز نشانگر با چنین نتایج همخوانی دارد. تحقیقات دو سال پیش این مرکز نشان داد که آمریکایی‌ها بیشتر از اینکه برای استفاده از هوش مصنوعی در زندگی روزمره هیجان زده باشند، درمورد آن اظهار نگرانی می‌کنند.

از بین آمریکایی هایی که درمورد ChatGPT شنیده‌اند، ۱۹ درصد می‌گویند آن را برای سرگرمی استفاده می‌کنند ۱۴ درصد هم برای یادگیری یک چیز جدید. جالب اینکه تنها یک دهم از افرادی که درمورد ChatGPT شنیده‌اند از این ابزار در شغل روزانه خود استفاده می‌کنند.

نحوه استفاده کاربران از ChatGPT (از راست به چپ: برای کار، یادگیری، سرگرمی)

بزرگسالان سفید پوسیتی که درمورد ChatGPT اطلاعات دارند به احتمال کمتری نسبت به آسیایی‌-آمریکایی‌ها، بومیان آمریکایی یا سیاه‌پوستان از آن برای سرگرمی، یادگیری یا کار استفاده می‌کنند.

علاوه بر این استفاده از ChatGPT برای این اهداف رابطه مستقیمی با سن کاربران دارد. برای مثال بزرگسالان زیر ۳۰ سال که درمورد ChatGPT شنیده‌اند به احتمال بسیار بیشتری نسبت به ۶۵ سال‌ها یا بیشتر از آن برای سرگرمی استفاده می‌کنند (۳۱ درصد درمقابل ۴ درصد.)

۲۷ درصد از کاربران ChatGPT آن را مفید نمی‌دانند

با اینکه چت‌بات هوشمند اوپن‌ای‌آی در زمینه‌های مختلفی کاربرد دارد اما ناتوانی این ابزار در ارائه پاسخ‌های دقیق، ارائه اطلاعات ساختگی یا توهم و حتی افترا به کاربران بسیاری را درمورد عملکرد واقعی آن به تردید انداخته است.

نظر کاربران درمورد میزان مفید بودن ChatGPT (از راست به چپ، کاملا بی فایده، کم فایده، کمی مفید، خیلی مفید، بسیار مفید)

کاربران آمریکایی که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته‌اند نظرات مختلفی درمورد این ابزار دارند. حدود یک سوم از کسانی که از این ابزار استفاده کرده‌اند آن را بسیار مفید می‌دانند (۳۵ درصد) و ۳۹ درصد از کاربران هم آن را مفید برآورد کرده‌اند. با این حال حدود یک چهار از کاربران معتقدند این ابزار فایده چندانی نداشته (۲۱ درصد) یا اصلا مفید نیست (۶ درصد.)

 

https://pvst.ir/f3t

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو