skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پلاس

نسرین ابویی نویسنده میهمان

نمونه‌هایی از کاربرد هوش مصنوعی در مدیریت منابع انسانی HR و استخدام

نسرین ابویی
نویسنده میهمان

۸ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۱۲ دقیقه

هوش مصنوعی در HR و استخدام کاربرد دارد

در این مطلب می‌خوانید

  هوش مصنوعی در HR کاربردهای زیادی دارد. برخلاف آنچه ممکن است تصور کنید، هوش مصنوعی در حال ایجاد تغییرات قابل ملاحظه‌ای در فرآیندهای منابع انسانی و استخدام تیم‌ها است. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که هوش مصنوعی فقط برای ایده‌های بزرگ مانند ماشین‌های خودکار و ربات‌های انسان‌نما قابل استفاده است. اما این پدیده در حال ایجاد تغییر و تحولات مهمی در روند شغلی انسان‌هاست.

  هوش مصنوعی این فناوری پربحث و جنجالی در همه زمینه‌ها در حال ایفای نقش و اثرگذاری است. منابع انسانی و فرآیند استخدام هم از این قاعده مستثنی نماند و بالاخره با ورود هوش مصنوعی به این حوزه نیز، شاهد تغییرات و تحولات بسیاری در طی این روند هستیم. ایده‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در حال اجرا هستند و به صورت گسترده در مقیاس کوچک‌تر نیز کاربرد دارد. از جمله این موارد می‌توان به ابزارهای مالی و قانونی، نرم‌افزارهای مراقبت‌های بهداشتی، پلتفرم‌های تبلیغاتی و غیره اشاره کرد. در این مطلب مثال‌هایی از کاربرد هوش مصنوعی در HR و ابزارهای استخدام را بررسی می‌کنیم.

  کاربردهای هوش مصنوعی در HR کدامند؟

  هوش مصنوعی در HR یا منابع انسانی با خودکارسازی فرآیندهای داخلی، مرتب‌سازی سریع رزومه‌ها و رهگیری آسان متقاضیان استخدام به کارشناسان و مدیران منابع انسانی کمک می‌کند.

  پرزمک برنت، معاون بازاریابی جهانی لاکسفت (Luxoft) درباره تاثیر هوش مصنوعی بر کسب‌وکارها می‌گوید:«کسب‌وکارها باید این واقعیت را بپذیرند که هوش مصنوعی در حال ایجاد تغییر است؛ بنابراین به آن به عنوان یک توانمندساز برای کار خود و آینده جذب استعدادها در شرکت و محل کار نگاه کنند». شرکت‌هایی که در ادامه بررسی می‌کنیم، از برترین‌ شرکت‌های توسعه هوش مصنوعی برای HR هستند و در دو عملکرد اصلی چت‌بات‌ها و دستیاران هوش مصنوعی و همچنین پلتفرم‌های استخدام و تطبیق به استخدام‌کنندگان و متقاضیان شغلی خدمات ارائه می‌دهند.

  ۱- چت‌بات‌ها و دستیاران هوش مصنوعی

  از کاربردهای هوش مصنوعی در HR و مدیریت منابع انسانی می‌توان به چت‌بات‌ها و دستیاران هوش مصنوعی اشاره کرد. با مرور زمان شرکت‌ها بیش از گذشته در انجام فعالیت‌های روزمره‌شان به چت‌بات‌ها اتکا می‌کنند. از بازاریابی گرفته تا خدمات مشتری، ربات‌ها به سرعت در حال خودکارسازی کارهای زمان‌بر و آزاد کردن زمان برای کارهای مهم‌تر هستند. به عنوان مثال در بخش منابع انسانی، باید صدها یا حتی هزاران متقاضی کار توسط کارشناسان استخدام بررسی شوند.

  همچنین لازم است بررسی‌های مورد نظر شرکت، تطبیق مهارت‌ها و شرایط احراز و تنظیم زمان‌بندی مصاحبه‌ها انجام شود. همه‌ی این کارها فرآیندی مهم را شامل می‌شود و نیازمند صرف انرژی زیاد است. شرکت‌های زیر برای انجام سریع‌تر و دقیق‌تر فرآیندهای درخواست، تطبیق استعدادها با مرتبط‌ترین فرصت‌ها و پاسخ به سوالات از طریق پردازش زبان طبیعی، ربات‌ها و دستیاران هوش مصنوعی را ایجاد و عرضه می‌کنند.

  • پارادوکس (Paradox)

  تاسیس: ۲۰۱۶

  موقعیت مکانی: فینیکس، آریزونا

  محصول پارادوکس به عنوان کاربرد هوش مصنوعی در HR یک دستیار مبتنی بر هوش مصنوعی برای استخدام‌کنندگان و متقاضیان کار است. این دستیار «اولیویا» نام دارد و با متقاضیان در وب، تلفن همراه و شبکه‌های اجتماعی ارتباط برقرار می‌کند تا در مورد مهارت‌ها، تخصص و تجربیات شغلی مرتبط آنها اطلاعات کسب کند. پس از آن مراحل بعدی را به متقاضیان ارائه می‌دهد، مصاحبه‌ها را برنامه‌ریزی می‌کند و با استفاده از فناوری زبان طبیعی به سوالات متقاضیان در مورد شرکت یا فرآیندهای استخدام پاسخ می‌‌دهد.

  کاربرد هوش مصنوعی در HR به عنوان دستیار
  هوش مصنوعی در HR به عنوان دستیار برای استخدام‌کنندگان به کار می‌رود.
  • هایروو (Hirevue)

  تاسیس: ۲۰۰۴

  موقعیت مکانی: جردن جنوبی، یوتا

  هایروو شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا تجربه جذاب‌تری را از کاربرد هوش مصنوعی در HR داشته باشند. دستیار استخدام ارائه شده توسط این شرکت می‌تواند پس از انجام مکالمات متنی با افراد، آنها را به سمت مشاغل متناسب با مهارت‌هایشان راهنمایی کند. علاوه بر این، دستیار استخدام هوش مصنوعی هایروو پیام‌های پیگیری لازم را برای متقاضیان استخدام ارسال می‌کند و وضعیت متقاضیان را به‌روزرسانی می‌کند تا روند استخدام تسریع شود.

  • iCIMS

  تاسیس: ۲۰۰۰

  موقعیت مکانی: سن خوزه، کالیفرنیا

  تکست ریکروت (TextRecruit) نام پلتفرم تعامل iCIMS است و مثالی موفق از کاربرد هوش مصنوعی در HR محسوب می‌شود. این پلتفرم از متن و چت زنده برای تعامل با متقاضیان استخدام و کارمندان شرکت استفاده می‌کند. چت‌بات پلتفرم با برند و صدای یک شرکت سفارشی شده است و حتی فرهنگ شرکت مورد نظر را نیز در زمان برقراری ارتباط با استعدادهای متقاضی شغلی حفظ می‌کند. فراتر از تسهیل فرآیندهای استخدام، این پلتفرم به پذیرفته‌شدگان در شرکت به عنوان کارمند نیز خدماتی ارائه می‌دهد. به عنوان مثال در طی مراحل آنبردینگ یا ورود به شرکت، یادآوری مواردی مانند ثبت نام برای بیمه یا سایر موارد ضروری به آنان کمک می‌کند.

  • تکسیتو (Textio)

  تاسیس: ۲۰۱۴

  موقعیت مکانی: سیاتل، واشنگتن

  به دلیل این‌که تبلیغات دیجیتال و آگهی‌های شغلی به بخش مهمی از فرآیند استخدام تبدیل شده‌ است، Textio در حال تجهیز تیم‌های منابع انسانی شرکت‌ها به یک دستیار نوشتاری تقویت‌ شده است. این دستیار نوشتاری که تکسیتو فلو (Textio Flow) نام دارد، نمونه‌ی موفقی از کاربرد هوش مصنوعی در HR و مدیریت منابع انسانی است. این ابزار به استخدام‌کنندگان در پست‌های شغلی کمک می‌کند تا تبلیغات مورد نظر برای اعلام استخدام شرکت را متناسب با هویت برند شرکت ایجاد کنند و در عین حال از بروز اشتباهاتی مانند استفاده از زبان کاملا تخصصی یا تعصبات معمول در متن برخی آگهی‌های استخدامی جلوگیری می‌کند. موفقیت این شرکت در استفاده از فناوری افزوده موجب تحسین کارشناسان و کسب جایگاه در لیست هوش مصنوعی فوربس شده است.

  • فنوم پیپل (Phenom People)

  تاسیس: ۲۰۱۰

  موقعیت مکانی: آمبلر، پنسیلوانیا

  فنوم پیپل نیز گام‌های موفقی را در استفاده از کاربرد هوش مصنوعی در HR برداشته است. محصول ایجاد شده توسط این شرکت، به کسب و کارها امکان می‌دهد تا با چت‌بات مبتنی بر هوش مصنوعی، فرآیند استخدام شخصی‌سازی شده‌ای به متقاضیان ارائه دهد. ربات فنوم در مکالمه اولیه مبتنی بر متن، از متقاضیان سوالاتی می‌پرسد و بر مبنای پاسخ‌های دریافت شده، هر یک را با مشاغل ایده‌آل مطابقت می‌دهد. پس از آن ربات اقدام به بررسی و برنامه‌ریزی زمان‌ مناسب برای انجام مصاحبه با متقاضیانی می‌کند که به عنوان گزینه‌های مناسب شناخته شده‌اند.

  کاربرد هوش مصنوعی در HR به عنوان چت بات
  هوش مصنوعی در HR به عنوان چت بات برای پرسش و پاسخ به کار می‌رود.
  • جاب وایت (Jobvite)

  تاسیس: ۲۰۰۶

  موقعیت مکانی: ایندیاناپولیس، ایندیانا

  جاب وایت با مجموعه «تکامل جذب استعدادها» یا Evolve Talent Acquisition خود، فرآیندهای کارآمدتری را برای استخدام به شرکت‌ها ارائه می‌کند. این شرکت از سرویس‌های چت‌بات خود که از نمونه‌های کاربرد هوش مصنوعی در HR و مدیریت منابع انسانی استفاده می‌کند تا به تیم‌های منابع انسانی و استخدام در پرسیدن سوالات مورد نظر از متقاضیان و پاسخ به پرسش‌های احتمالی آنان کمک کند. به علاوه کسب‌وکارها می‌توانند در مواردی مانند ارسال لینک‌های اینترنتی لازم و فیلتر کردن متقاضیان به این چت‌بات اعتماد کنند. با استفاده از چت‌بات مبتنی بر هوش مصنوعی جاب وایت، استخدام‌کنندگان می‌توانند به مخاطبان گسترده‌تری دسترسی پیدا کنند و در عین حال فرآیند انتخاب بهترین متقاضیان برای موقعیت‌های شغلی مورد نظر را سریع‌تر و آسان‌تر انجام دهند.

  • XOR.ai

  تاسیس: ۲۰۱۷

  موقعیت مکانی: سن خوزه، کالیفرنیا

  XOR.ai یک نمونه از ابزارهای هوش مصنوعی در HR و در واقع دستیار هوش مصنوعی است. این ابزار به شرکت‌ها کمک می‌کند تا در صنایع مختلف از فناوری گرفته تا خرده فروشی، مراقبت‌های بهداشتی و رستوران‌ها کارکنان مورد نظر خود را استخدام کنند. ربات‌های چت ارائه شده توسط XOR پس از تعامل با متقاضیان، روند درخواست شغلی آنان را تسهیل می‌کند. در این صورت نرخ انصراف از درخواست شغل کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین مصاحبه‌ها را زمان‌بندی می‌کند و سوالاتی در مورد تجربه و مهارت‌های هر متقاضی از آنها می‌پرسد.

  ۲- پلتفرم‌های استخدام و تطبیق

  پیدا کردن شغل از چالش‌های همیشگی افراد است. اما شرکت‌های زیر با استفاده از کاربرد هوش مصنوعی در HR سعی در آسان‌تر کردن آن دارند. این شرکت‌ها الگوریتم‌های هوش مصنوعی را توسعه می‌دهند تا متقاضیان کار را با شغل‌های مناسب مهارت و شخصیتشان تطبیق دهند. برخی از این پلتفرم‌ها کاملا ناشناس عمل می‌کنند تا متقاضیان نگران شناسایی توسط مدیران فعلی خود نباشند.

  کاربرد هوش مصنوعی
  هوش مصنوعی در HR به منظور شخصی‌سازی فرایند استحدام به کار می‌رود.
  • آپ ورک (Upwork)

  تاسیس: ۲۰۰۴

  موقعیت مکانی: شیکاگو، ایلینوی

  آپ ورک با ارائه یک بازار کار آنلاین دارای کاربرد هوش مصنوعی در HR و مدیریت منابع انسانی از فناوری خودکارسازی برای ایجاد تجربه‌ای یکپارچه برای متقاضیان کار استفاده می‌کند. الگوریتم‌های پیشرفته به کار گرفته شده در این محصول، متقاضیان شغلی را با توجه به شاخص‌هایی از جمله نوع صنعتی که در آن سابقه دارند و پروژه‌های تکمیل شده موجود در رزومه‌شان، سازماندهی می‌کنند. بنابراین کسب‌‌وکارها می‌توانند به سرعت متقاضیان مورد نظر خود برای موقعیت شغلی را پیدا کنند.

  • بول هورن (Bullhorn)

  تاسیس: ۱۹۹۹

  موقعیت مکانی: بوستون، ماساچوست

  بول هورن با استفاده از هوش مصنوعی در HR، پلتفرمی ایجاد کرده که به استخدام‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا با پیام‌های خودکار و مکالمات از طریق چت‌بات با متقاضیان شغلی ارتباط برقرار کنند. به علاوه متقاضیان می‌توانند از پیشنهادات بول هورن در مورد مشاغل مرتبط نیز استفاده کنند. در نهایت متقاضیان با موقعیت‌هایی مطابقت داده می‌شوند که با پیشینه و علایق شغلی آنها تناسب دارد.

  • ایت فولد AI (Eightfold AI)

  تاسیس: ۲۰۱۶

  موقعیت مکانی: سانتا کلارا، کالیفرنیا

  ایت فولد AI از هوش مصنوعی در HR استفاده می‌کند تا شرکت‌ها را با متقاضیان دارای رزومه با کیفیت مطابقت دهد و در عین حال آنها را از دشواری‌های بررسی رزومه راحت کند. پلتفرم هوش مصنوعی و استعداد این شرکت مواردی مانند مهارت‌های قطعی و مهارت‌های احتمالی را تشخیص می‌دهد و پتانسیل واقعی متقاضیان را می‌سنجد. به علاوه با استفاده از الگوریتم‌های فرصت‌های برابر مانع از دخالت دادن تعصبات در انتخاب واجد شرایط‌ترین متقاضیان می‌شود.

  • بیمری (Beamery)

  تاسیس: ۲۰۱۴

  موقعیت مکانی: کاملا از راه دور

  شرکت‌ها می‌توانند به جای انجام فرآیندها به روش سنتی قبل، متقاضیان استخدام را با بهره‌مندی از کاربرد هوش مصنوعی در HR و پلتفرم مدیریت چرخه عمر استعداد بیمری انتخاب کنند. این ابزار با در نظر گرفتن پتانسیل و مهارت‌های هر فرد، جست‌وجوی استعداد را به صورت بی‌طرفانه انجام می‌دهد. شرکت‌ها همچنین می‌توانند استخدام‌های مربوط به آینده را با کارمندان فعلی دارای عملکرد بالا مقایسه کنند و درک بهتری از مناسب بودن یا نبودن یک متقاضی داشته باشند.

  • ورک استپ (WorkStep)

  تاسیس: ۲۰۱۷

  موقعیت مکانی: کاملا از راه دور

  تیم‌های منابع انسانی می‌توانند کاربرد هوش مصنوعی در HR را با ورک استپ تجربه کنند. این ابزار با مشخص کردن متقاضیانی که از مراحل اولیه با موفقیت گذر کردند و ارزیابی مهارت‌های مناسب‌ترین متقاضی برای هر موقعیت شغلی را انتخاب می‌کند. به علاوه، این پلتفرم زمان‌بندی را خودکار می‌کند تا بار کاری استخدام‌کنندگان را کاهش دهد. همچنین شرکت در زمان انجام فرآیند استخدام، می‌تواند پیشرفت کارمندان را تحت نظر داشته باشد و بررسی‌های لازم برای حفظ اعضای جدید و ایجاد روابط قوی‌تر با کارمندان را انجام دهد.

  هوش مصنوعی در HR
  هوش مصنوعی در HR توانایی ارزیابی مهارت‌های متقاضیان را دارد.
  • ورک سام (Worksome)

  تاسیس: ۲۰۱۷

  موقعیت مکانی: نیویورک، نیویورک

  ورک سام به کمک کاربرد هوش مصنوعی در HR پلتفرمی ایجاد کرده که یافتن فریلنسرها را برای شرکت‌ها آسان‌تر می‌کند و فرآیند انتخاب استعدادهای برتر مطابق با استانداردهای شرکت را بهبود می‌دهد. پلتفرم این شرکت از فناوری هوش مصنوعی برای خودکارسازی وظایف از ایجاد قراردادها گرفته تا تکمیل پرداخت‌ها استفاده می‌کند. به علاوه ورک سام با همکاری ژنین (GENIE)، تعهد خود را به هوش مصنوعی افزایش داده و به شرکت‌ها کمک می‌کند تا استعدادهای دارای رزومه با کیفیت را جذب کنند.

  • لئوفورس (Leoforce)

  تاسیس: ۲۰۱۶

  موقعیت مکانی: رالی، کارولینای شمالی

  پلتفرم آریا (ARYA) یکی از نمونه‌های کاربردی هوش مصنوعی در HR است. این پلتفرم که توسط لئوفورس توسعه یافته است، استعدادهای دارای رزومه با کیفیت را برای استخدام‌کنندگان از طریق داده‌ها، الگوهای رفتاری و یادگیری ماشین شناسایی می‌کند. فراتر از آن، آریا از طریق پیام‌های شخصی با متقاضیان ارتباط برقرار می‌کند و با معرفی مستقیم متقاضیان کار به استخدام‌کنندگان موجب صرفه‌جویی در زمان می‌شود.  همچنین با خودکارسازی وظایف و انجام بسیاری از کارهای اساسی مربوط به استخدام، کمک می‌کند تا کارشناسان تیم‌های استخدامی زمان خود را برای تعامل بهتر با متقاضیان صرف کنند.

  • انتلو (Entelo)

  تاسیس: ۲۰۱۰

  مکان: سانفرانسیسکو، کالیفرنیا

  انتلو، میلیون‌ها متقاضی را با استفاده از کاربرد هوش مصنوعی در HR تجزیه، تحلیل و بررسی می‌کند. در این صورت کارفرمایان می‌توانند با متقاضیان مورد نظر خود ارتباط برقرار کنند. پلتفرم یادگیری ماشینی انتلو به نام انووی (Envoy)، متقاضیان برتر را به صورت بی‌طرفانه انتخاب می‌کند و آنها را به استخدام‌کنندگان معرفی می‌کند تا به جای صرف زمان زیاد برای بررسی همه‌ی متقاضیان، زمان کمتری را برای انتخاب از میان بهترین‌ها صرف کنند. در نتیجه، کسب‌وکارها می‌توانند استعدادهای درجه یک را جذب کنند و در عین حال زمان لازم برای استخدام در موقعیت شغلی را کاهش دهند.

  • هایر ای زد (hireEZ)

  تاسیس: ۲۰۱۵

  موقعیت مکانی: مونتین ویو، کالیفرنیا

  هایر ای زد که قبلا به عنوان هایر توال (Hiretual) شناخته می‌شد، از طریق کاربرد فناوری هوش مصنوعی در HR استعدادها را از میان بیش از ۸۰۰ میلیون پروفایل حرفه‌ای در سراسر وب جمع‌آوری می‌کند. سپس اطلاعات آنان را از نظر تجربه، مهارت‌ها، ارزش بازار و در دسترس بودن، تجزیه و تحلیل می‌کند. پلتفرم این شرکت همچنین وظایفی مانند ارسال ایمیل و زمان‌بندی مصاحبه را به صورت خودکار انجام می‌دهد و تجربه استخدام بهتری هم برای طرف متقاضی و هم برای طرف استخدام کننده ایجاد می‌کند.

  • رمپ آپ (RampUp)

  تاسیس: ۲۰۱۵

  مکان: دنور، کلرادو

  رمپ آپ یک ابزار شغل‌یابی برای صنایع مرتبط با فناوری، لوازم پزشکی، تهویه مطبوع، زیبایی و سلامت دیجیتالی است. در واقع این پلتفرم با استفاده از هوش مصنوعی مشاغل و متقاضیان را بررسی می‌کند و سپس با شرکت‌هایی در اندازه‌های مختلف و متقاضیانی از زمینه‌های مختلف همکاری می‌کند تا بهترین تطابق را میان آنان ایجاد کند. پلتفرم رادار (Radar) این شرکت با نشان دادن امتیازات لازم به متقاضیان و فراهم کردن ویژگی‌های خودکارسازی فرآیندها برای استخدام‌کنندگان، به شرکت‌ها در پیدا کردن متقاضیان ایده‌آل و استخدام آنان در سریع‌ترین زمان ممکن کمک می‌کند.

   

  https://pvst.ir/f0l

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو