skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیرعامل پیشگامان توسعه ارتباطات: کاهش محدودیت‌های اینترنتی در رشد فیبر نوری موثر خواهد بود

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

©ساخته‌شده با Bing Image Creator

مدیرعامل اپراتور پیشگامان می‌گوید تاکنون استقبال خوبی از پروژه فیبر نوری نشده است اما در این مورد نگرانی‌ای وجود ندارد و تبلیغات دهان‌به‌دهان بالاخره تقاضای فیبر را بالا خواهد برد. او کم شدن محدودیت‌های اینترنت را نیز در استقبال مردم از سرعت‌های بالاتر موثر می‌داند.

به گزارش پیوست، با رسیدن به سه میلیون پوشش فیبر نوری در کشور طبق اعلام سایت Iranfttx وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در روز جهانی ارتباطات مراسمی با حضور رئیس جمهور برگزار کرد که اپراتورها در آن از پروژه‌های‌شان رونمایی کردند. پیشگامان توسعه ارتباطات نیز به عنوان یکی از اپراتورهای مشارکت‌کننده در پروژه فیبرنوری در این مراسم حضور  داشت.

مسعود بمانی‌پور، مدیرعامل پیشگامان در مورد ایجاد پوشش فیبرنوری در مورد افتتاح پروژه فیبر نوری در بندر چارک به پیوست می‌گوید:‌ یکی از شهرهای شاخص در این پروژه بندر چارک بود که منطقه نسبتا محرومی است، فاصله زیادی از بندرعباس دارد و تراکم جمعیتی پایینی نیز دارد که تمامی اینها باعث شد راه‌اندازی فیبر در آن منطقه سخت شود. پیشگامان پوشش تقریباً صد درصدی در این شهر ایجاد کرده است و مودم رایگان نیز در اختیار مشترکان قرار خواهد داد.

طبق اعلام این اپراتور، ایجاد پوشش برای هزار و ۲۰۰ خانوار در چارک بیش از ۵ میلیارد تومان هزینه داشته است. همچنین تا کنون ۱۵۰ کاربر در این بندر برای اتصال به فیبر نوری ثبت‌نام کرده‌اند که تا کنون ۵۰ کاربر به شبکه فیبر متصل شده‌اند.

شهرداری‌ها همچنان مانع‌اند

از زمان شروع پروژه ۲۰ میلیون پوشش فیبر نوری در کشور، اپراتورهای حاضر در این پروژه عموما از همکاری نکردن شهرداری‌ها در مورد حفاری‌های مربوط به فیبر به خصوص در کلان‌شهرها و مراکز استان شاکی بودند. حتی اوایل اردیبهشت ماه امسال وزیر کشور برای حل این مشکل دستورالعملی به استانداران و شهرداری‌های کشور ابلاغ کرد تا با اپراتورها همکاری کنند.

بمانی‌پور اما همچنان این مشکل را پابرجا می‌داند و می‌گوید: در شهرهایی که شهرداری‌هایشان همکاری می‌کنند پروژه به خوبی پیش می‌رود اما هنوز در مراکز استا‌ن و به ویژه کلان‌شهرها، شهرداری‌ها همکاری ضعیفی دارند. تا مشکل شهرداری‌ها در مراکز استان حل نشود بعید است تعداد ۸ تا ۱۰ میلیون پوشش در سال جاری تحقق پیدا کند. باید دولت و مسئولان تمرکز ویژه‌ای روی حل مراکز استان کنند.

مسعود بمانی پور
مسعود بمانی‌پور، مدیرعامل پیشگامان توسعه ارتباطات

با وجود ایجاد ۳ میلیون پوشش فیبر تعداد مشترکانی که از سرویس FTTx استفاده می‌کنند رشد چندانی نداشته و به ۳۶۶ هزار کاربر رسیده است. مدیرعامل پیشگامان در مورد استقبال از پروژه از سوی مردم می‌گوید: تا زمانی که کل یک شهر را تحت پوشش قرار ندهیم ترجیح می‌دهیم تبلیغات وسیعی نکنیم. پیشنهادم این است فعلا کاربران به سایت Iranfttx مراجعه کنند و هر جا پوشش وجود دارد را مشاهده کنند.

او اضافه می‌کند: هنوز استقبال خیلی زیادی از پروژه نشده است. فکر می‌کنیم مثل ADSL که ابتدا خیلی استقبال نشد اما به مرور دهان به دهان تبلیغ شد برای فیبر هم در سه سال آینده این اتفاق بیفتد.

مدیرعامل این اپراتور ثابت در ادامه به این نکته نیز اشاره می‌کند که اگر محدودیت‌های اینترنت کمتر شود قطعا استقبال مردم برای سرعت‌های بالاتر بیشتر می‌شود.

https://pvst.ir/ewl
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو