skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گزارش عملکرد ۲۰‌ماهه وزارت ارتباطات: سهم اقتصاد دیجیتال به ۷.۵ درصد رسیده است

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

وزارت ارتباطات گزارش عملکردی منتشر کرده که در آن از رشد کاربران پیام‌رسان‌های داخلی، تعداد مرسولات پستی، پیشرفت شبکه ملی اطلاعات و افزایش پوشش فیبر نوری به عنوان دستاوردهای این وزارتخانه در طول ۲۰ ماه گذشته یاد شده است.

به گزارش پیوست، در گزارش عملکرد ۲۰ ماهگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که احسان خرامید، رئیس مرکز روابط عمومی این وزارتخانه در قالب دو اینفوگرافیک در شبکه اجتماعی ویراستی منتشر کرده، مواردی به عنوان دستاوردهای وزارت ICT عنوان شده است.

رشد پیام‌رسان‌های داخلی یکی از مواردی است که در این گزارش روی آن تاکید شده و طی ۹ ماه اخیر نیز وزارت ارتباطات تمرکز ویژه‌ای روی آن داشته است. در این گزارش ذکر شده کاربران پیام‌رسان‌های و شبکه‌های اجتماعی بومی ۴۰۰ تا ۹۰۰ درصد رشد کرده‌اند. عمده این رشد مربوط به ماه‌های بعد از فیلتر شدن اینستاگرام و واتس‌اپ است که با حمایت‌های دولت پیام‌رسان‌های داخلی از لحاظ تعداد کاربران جهش کردند. همچنین تعداد کاربران پیام‌رسان‌های بومی ۳۵ میلیون نفر عنوان شده که احتمالاً مربوط به کاربران فعال ماهانه این پیام‌رسان‌هاست.

شبکه ملی اطلاعات یکی از موارد دیگری است که وزارت ارتباطات دولت سیزدهم به پیشرفت آن توجه ویژه‌ای دارد. در این گزارش رسیدن پیشرفت این شبکه از ۲۳ درصد در آغاز دولت به ۶۰ درصد در ۲۰ ماهگی وزارت ارتباطات به عنوان دستاورد دیگری آورده شده است.

گزارش عملکرد ۲۰ ماهه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (۱)

رسیدن به سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی تا پایان دولت نیز بارها از سوی عیسی زارع‌پور، سکاندار وزارت ICT به عنوان یکی از اهداف گفته شده است. طبق اعلام وزارت ارتباطات سهم این بخش از اقتصاد از ۶.۴ درصد به ۷.۵ درصد رسیده است.

ایجاد ۲۰ میلیون پوشش فیبر نوری تا پایان دولت سیزدهم نیز از اهداف دیگر زارع‌پور و همکارانش در وزارتخانه است. طبق آخرین داده‌های سایت iranfttx تعداد پوشش‌های فیبر تا اردیبهشت ماه امسال به ۳ میلیون و ۴۷ هزار پوشش رسیده است که نشان از پیشرفت ۱۵ درصدی این پروژه در فاصله حدودا ۲ ساله تا پایان دولت دارد.‌ آمارهای ذکر شده در این گزارش اما به روز نیست و رقم ۲.۵ میلیون پوشش را نشان می‌دهد.

گزارش عملکرد ۲۰ ماهگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (۲)

از دیگر مواردی که وزارت ارتباطات به آنها اشاره کرده می‌توان به راه‌اندازی سرویس ویژه اینترنت کودک و نوجوان، پرتاب موفق نور ۲ و خیام، راه‌اندازی ۶۶۷ باجه جدید پست‌بانک در روستاها، جابه‌جایی ۳۵۰ میلیون مرسوله پستی و رکوردشکنی ترافیک تولید داخلی در کشور با رسیدن به رکورد ۶.۵ ترابایت بر ثانیه اشاره کرد.

پس از فیلتر شدن اینستاگرام و واتس‌اپ در شهریور ماه ۱۴۰۱، دولت تصمیم گرفت چاره‌ای برای کسب‌وکارهای آسیب‌دیده بیندیشد. بدین ترتیب در آبان ماه سال گذشته آیین‌نامه حمایت از کسب‌وکارها و سکوهای اقتصاد دیجیتال تصویب شد که وزارت ارتباطات از آن نیز به عنوان دستاورد یاد کرده است. هر چند که پلتفرم‌ها و کسب‌وکارها عمدتا عایدی خاصی از این آیین‌نامه کسب‌ نکرده‌اند.

https://pvst.ir/evp
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو