skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس مرکز بهبود محیط کسب‌وکار: ۱۰۰ مجوز کارگزاری بورس در درگاه ملی مجوزها صادر شده است

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

رئیس مرکز بهبود محیط کسب‌وکار وزارت اقتصاد از صدور ۱۰۰ مجوز کارگزاری بورسی از طریق درگاه ملی مجوزها خبر داد. امیر سیاح در حالی از صدور ۱۰۰ مجوز کارگزاری می‌گوید که در ۱۳ سال گذشته سازمان بورس در این حوزه مجوزی صادر نکرده است. به نظر می‌رسد سازمان بورس برخلاف دیگر سازمان‌ها و دستگاه‌ها در سال گذشته تمام مجوزهای خود را از طریق درگاه ملی مجوزها صادر کرده است. این در حالی‌ است که هفته گذشته رئیس اتاق اصناف اختلال در درگاه ملی مجوزها را دلیل کاهش صدور پروانه‌های کسب عنوان کرده بود.

به گزارش پیوست، با تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار در اردیبهشت ۱۴۰۱ صدور تمام مجوزهای کسب‌وکاری بایستی از طریق درگاه ملی مجوزها انجام شود. در خرداد ۱۴۰۱ مجلس به دستگاه‌هایی که هنوز به درگاه متصل نشده‌ بودند فرصتی ۶ ماهه داد و اعلام کرد از تمامی ابزارهای نظارتی از جمله ارجاع به قوه قضائیه و استیضاح برای برخورد با متخلفان استفاده خواهد کرد. با این حال، گزارش‌های تاخیر در صدور مجوزها نشان می‌دهد اکثر دستگاه‌های مکلف با وجود اتصال به درگاه ملی مجوزها، از قانون تسهیل صدور مجوز پیروی نکرده‌اند و همچنان بر رویه‌های گذشته و بخشنامه‌های داخلی خود اصرار می‌ورزند. از همین رو اکثر کسب‌وکارها مجوزهای کسب‌وکاری با تاخیر طولانی مدت مواجه شده‌اند.

صفحه سازمان بورس در درگاه ملی مجوزها

امیر سیاح، رئیس مرکز بهبود محیط کسب‌وکار وزارت اقتصاد، در گفت‌وگو با صداوسیما از صدور ۲۵۴ درخواست برای سازمان بورس در درگاه ملی مجوزها خبر داد.

او ادامه داد: کارگزاری یکی از مجوزهای سازمان بورس است که متقاضی زیادی دارد، اما ۱۳ سال از آخرین مجوزی که در این حوزه صادر شده می‌گذرد. از ابتدای اتصال سازمان بورس به درگاه ملی مجوزها  ۱۰۰ مجوز کارگزاری صادر شده است.

صفحه سازمان بورس در درگاه ملی مجوزها نشان می‌دهد تمام مجوزهای این سازمان از نوع خدماتی و با تایید سازمان و نهاد کشوری انجام می‌شود. محسن عرب‎‌زاده، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس، نیز تاکید دارد از زمان اتصال سازمان بورس به درگاه ملی مجوزها تمام مجوزهای نهادهای مالی که تاخیر در صدور مجوزشان به بیش از ۱۰ سال می‌رسیده، از طریق این درگاه صادر شده‌ است.

او همچنین معتقد است صدور مجوزهای بورسی در درگاه ملی مجوزها باعث کاهش هزینه سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی شده، به طوری که هزینه‌های میلیاردی اخذ مجوز جای خود را به تعرفه حداقل ۱۰ میلیون و حداکثر ۵۰ میلیون تومان کارمزد بررسی داده است.

درست در شرایطی که رئیس مرکز بهبود محیط کسب‌وکار وزارت اقتصاد از صدور مجوز برای کارگزاری‌ها از طریق درگاه ملی مجوزها آن هم بعد از ۱۳ سال خبر می‌دهد، رئیس اتاق اصناف ایران اختلال و قطعی‌های پی‌درپی درگاه ملی مجوزها را دلیل کاهش چشمگیری صدور پروانه‌های کسب‌وکار عنوان می‌کند.

قاسم نوده‌فراهانی، رئیس اتاق اصناف ایران، پیشتر گفته بود: اختلال و قطعی پی‌درپی سامانه درگاه ملی مجوزها سبب کاهش چشمگیر تعداد صدور پروانه کسب شده است.

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: اختلال و قطعی در سامانه درگاه ملی مجوزها مشکلات عدیده‌ای برای کاربران این سامانه به همراه داشته است و اعتراض خود را به وزارت اقتصاد و امور دارایی اعلام کردیم. او همچنین گفته بود: پاسخ استعلام‌های دستگاه‌های دولتی نظیر سازمان مالیاتی، به نحوی است که حدود ۴۰ درصد از درخواست‌های مجوز، رد می‌شود و بهبودی نسبت به قبل حاصل نشده است. در مقابل رئیس مرکز بهبود فضای کسب‌وکار در گفت‌وگو با رسانه راه پرداخت از مشکل سخت‌افزاری سامانه درگاه ملی مجوزها در ساعت ۸:۳۰ تا ۹:۳۰ روز ۳۰ فروردین و رفع یک‌ساعته این مشکل خبر داده است. همچنین سیاح قطعی پی‌درپی درگاه ملی مجوزها را «اطلاعات اعلام‌شده اشتباه و دروغ‌پراکنی صاحبان امضاهای طلایی از دست رفته» دانسته است.

https://pvst.ir/eod

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو