skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

درگاه ملی مجوزها ۷۲ درصد پیش رفت اما تکمیل نشد

۲۹ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

درگاه ملی مجوز‌ها

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت بیش از ۱۵۹ هزار مجوز در مسیر درگاه ملی مجوزها برای کسب‌وکار صادر شده است و از طرف دیگر رئیس مرکز ملی بهبود فضای کسب‌وکار وزارت اقتصاد در توییتر خود از پیشرفت ۷۲ درصدی پروژه تسهیل صدور مجوزها خبر داد.

به گزارش پیوست، وزیر امور اقتصادی و دارایی به‌ عنوان سخنگوی اقتصادی دولت امروز (۲۹ آذرماه) در نشست خبری هفتگی خود از صدور بیش از ۱۵۹ هزار مجوز در درگاه ملی مجوزها برای کسب‌وکار خبر داد. خاندوزی چند روز پیش اعلام کرده بود مجوز دستگاه‌های متخلف، یا دستگاه‌هایی که هنوز به درگاه ملی مجوزها متصل نشده‌اند، از ابتدای دی‌ماه از طریق درگاه ملی مجوزها صادر می‌شود و این دستگاه‌ها دیگر راهی برای صدور مجوزها جز درگاه ملی نخواهند داشت.

سیداحسان خاندوزی درباره صدور مجوز کسب‌وکار از درگاه ملی مجوزها توضیح داد: با توجه به تاکید رئیس‌جمهوری بر کمک به تولید و کم‌هزینه کردن فعالیت کارآفرینان، در زمینه دستگاه‌هایی که از قانون تسهیل صدور مجوز کسب‌وکار تخطی کردند بدون اغماض معرفی صورت گرفته و اطلاعات کامل این دستگاه‌ها را اعلام کردیم و جلساتی با نهادهای نظارتی و قوه قضائیه داشتیم و امیدواریم نهادهای نظارتی به وظیفه خود عمل کنند، برای دولت این موضوع اهمیت دارد؛ زیرا اگر این اتفاق رخ بدهد نوعی از امید را شاهد خواهیم بود که مردم در پیچ و خم ادارات وقت‌شان تلف نشود.

از طرفی امروز سیدامیر سیاح رئیس مرکز ملی بهبود فضای کسب‌وکار وزارت اقتصاد در توییتر خود آماری تفکیکی از میزان اتصال دستگاه‌های مشمول به درگاه ملی مجوزها ارائه کرد و از پیشرفت ۷۲ درصدی این پروژه خبر داد. بر این اساس، این پروژه در بخش فنی ۶۵ درصد و در بخش محتوایی ۸۴ درصد و به طور کلی در میانگین بین دو بخش فنی و محتوایی ۷۲ درصد پیشرفت داشته است.

در اصل طرح درگاه ملی مجوزها بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در دستور کار دولت قرار گرفت. بنا بر آنچه در این مصوبه تکلیف شده، بایستی کلیه امور مربوط به مجوزهای کسب‌وکار از قبیل دریافت تقاضا، پاسخ‌دهی به استعلام‌ها و تاییدیه‌ها و صدور مجوز از اول خرداد ۱۴۰۱ صرفاً از طریق درگاه ملی مجوزهای کشور صورت بگیرد. اما این طرح در زمان مقرر عملیاتی نشد و خاندوزی در جلسه خردادماه مجلس فرصتی شش‌ماهه برای تکمیل این طرح از مجلس گرفت.

اکنون که به اول دی‌ماه و پایان مهلت مجلس به دولت برای تکمیل طرح درگاه ملی مجوزها نزدیک می‌شویم بنا بر گزارش سیاح از پیشرفت پروژه تسهیل صدور مجوزها، هنوز نزدیک به ۳۰ درصد از این طرح باقی مانده است و در عین پیشرفت ۷۲ درصدی دولت نتوانسته در موعد تکلیف‌شده این طرح را به پایان برساند. همچنین در بخشی از این گزارش اطلاع‌رسانی درباره این پروژه به پیشرفت بالای ۸۰ درصدی درگاه ملی مجوزها منوط شده و در این بین با تکمیل ۸۰ درصدی فاز۱ درگاه ملی که بارگذاری کاربرگ‌های مصوب به درگاه‌های تخصصی را شامل می‌شود همچنان فاز۲ درگاه ملی که شامل استعلام‌های متمرکز و صدور فوری به جای دستگاه متمرد می‌شود پیشرفتی ۱۰ درصدی داشته است. بدین ترتیب دولت نه تنها نتوانسته فاز یک این پروژه را تکمیل کند، از فاز دو این پروژه نیز فقط یک‌دهم را پیش برده و ۹۰ درصد آن باقی مانده است.

https://pvst.ir/dqh

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو