skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اسپاتیفای لایو به پایان راه خود رسید اسپاتیفای به‌طور رسمی از خاموشی این اپلیکیشن خبر داد

۱۵ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اسپاتیفای رسما از خاموشی کامل اپلیکیشن اسپاتیفای لایو( Spotify Live) خبر داد. این اپلیکیشن مجزا با هدف رقابت با کلاب‌هاوس عرضه شده بود  و پس از خرید Betty Labs در سال ۲۰۲۱ با قیمت شصت و۲ میلیون دلار رونمایی شد. این اپلیکیشن در حال حاضر  و با گذشت ۲ سال فعالیت، به کار خود پایان می‌دهد.

به گزارش پیوست، اسپاتیفای پس از انتشار این خبر اعلام کرده است که قابلیت‌های زنده را در پلتفرم اصلی خود دنبال می‌کند. سخنگوی این شرکت در ایمیلی به تک‌کرانچ گفت: «پس از یک دوره آزمایش و یادگیری درمورد چگونگی ارتباط مردم با صوت زنده، تصمیم گرفتیم که به کار اپلیکیشن اسپاتیفای لایو پایان دهیم. به عقیده ما ارتباط زنده طرفدار و هنرمند در اکوسیستم اسپاتیفای جایگاه متفاوتی دارد اما براساس آموخته‌هایمان منطقی نیست که اپلیکیشن جداگانه‌ای برای آن داشته باشیم. ما نتایج امیدوار کننده‌ای را در دورهمی‌های صوتی متمرکز برروی هنرمند به‌دست آوردیم و برای بهبود ارتباط هنرمندان با طرفدارانشان تلاش می‌کنیم.»

اسپاتیفای لایو چگونه آغاز شد؟

اسپاتیفای لایو در حیات کوتاه خود، مسیر پر پیچ و خمی را پشت سر گذاشت. کمی پس از خرید شصت و۲ میلیون دلار Betty Labs در سال ۲۰۲۱، اسپاتیفای اپلیکیشن Locker Room این شرکت را به Spotify Greenroom تغییر نام داد و در واقع وارد رقابت مستقیم با کلاب‌هاوس شد. در همان سال این شرکت مجددا تصمیم به تغییر نام اپلیکیشن گردهمایی صوتی خود گرفت و نهایتا نام آن به Spotify Live تغییر کرد.

ادامه روند توقف‌ها تا رسیدن به نقطه پایان

زنگ خطر مدت‌ها پیش برای این اسپاتیفای لایو به صدا درآمده بود. مالک یکی از پرطرفدارترین پلتفرم‌های موسیقی و پادکست در ماه دسامبر سال گذشته اعلام کرد که تولید چندین برنامه صوتی این پلتفرم را متوقف کرده است.

ورود اسپاتیفای به بازار زنده صوتی، طبیعی به نظر می‌رسید. این شرکت از مدت‌ها پیش سرمایه‌گذاری خود روی پادکست‌ها و تکنولوژی‌های مرتبط با آن را افزایش داد. در یکی از بزرگترین قرارداد‌های این حوزه، اسپاتیفای سال گذشته حق پخش انحصاری پادکست محبوب جو‌ روگان (Joe Rogan) را در قراردادی به ارزش بیش از ۲۰۰ میلیون دلار خریداری کرد.

با این حال تلاش این شرکت در پلتفرم صوت زنده به بن‌بست خورد و در حالی که شهرت گرفتن کلاب‌هاوس بسیاری را برای عرضه اپلیکیشن‌های مشابه و اضافه کردن قابلیت‌های یکسان مجاب کرد اما به‌نظر نمی‌رسد که رقیبی جدی به جز قابلیت اسپیس توییتر و قابلیت مشابهی در فیسبوک را شاهد باشیم.

اضافه کردن قابلیت‌های صوتی در سایر اپلیکیشن‌ها

توییتر با رویکردی متفاوت و به جای عرضه یک اپلیکیشن مجزا، قابلیتی به نام «Spaces» را به اپلیکیشن اصلی خود اضافه کرد. این قابلیت همچنان در این شبکه اجتماعی فعال است و به محفلی گرم برای گردهمایی‌های صوتی تبدیل شده است.

سال گذشته فیسبوک، غول شبکه اجتماعی متعلق به متا نیز قابلیت «Live Audio Rooms» را با امکاناتی مشابه کلاب‌هاوس به Facebook Live اضافه کرد. این شبکه اجتماعی قابلیت صوت کوتاه soundbites و Audio hub را نیز متوقف کرده است.

منبع: TechCrunch, Engadget

https://pvst.ir/ejg

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو