skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

اینترنت کشور برای ۱۰ دقیقه خاموش شد

تحریریه پیوست

۵ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

اینترنت خاموش شد

اینترنت کل کشور حدود ساعت ۱۲ امروز برای دقایقی خاموش شد.

داده‌های به‌دست‌آمده از رادار ابرآروان نشان می‌دهد اینترنت در ظهر امروز برای دقایقی به‌ طور کامل از دسترس خارج شد. برخلاف دفعات پیش که این اختلالات بیشتر در نیمه شمالی کشور دیده می‌شد این بار دیتاسنترهای شیراز نیز با مشکل جدی مواجه بودند.

بر اساس داده‌های اعلام‌شده از سوی ابردراک، طی اختلال روز جاری، پهنای باند بین‌الملل کشور کامل قطع و شبکه داخلی نیز دچار اختلال شدید شد. این در حالی است که پهنای باند IPM با اختلال روبه‌رو نشد و در میان دیتاسنترهای مختلف آسیاتک زودتر از باقی شرکت‌ها به سرویس عادی بازگشت.

برآورد می‌شود بیش از ۱۰ دقیقه اینترنت کشور به صورت کامل قطع شد. طبق اعلام شرکت ابرآروان این اختلال از ساعت ۱۱:۴۲ آغاز شد و تا ۱۲:۰۳ دقیقه ادامه داشت.

اختلالات اینترنت از هفته گذشته آغاز شد و همزمان با بروز اختلال در ساعت ۲۱ دوشنبه‌شب هفته گذشته دسترسی به برخی پلتفرم‌های فیلترشده مانند گوگل‌پلی آزاد شد، با این حال ساعتی بعد به‌دنبال رفع اختلال این دسترسی‌ها نیز مجدداً مسدود شد.

شرکت ارتباطات زیرساخت در ابتدای هفته جاری در بیانیه‌ای کوتاه از مردم خواست صبور باشند و این اختلالات را ناشی از اقداماتی که در راستای توسعه شبکه انجام می‌شود دانست. بیانیه این شرکت توضیح بیشتری در این رابطه نداده است.

در کشورهای مختلف معمولاً اقدامات به‌روزرسانی در زمانی انجام می‌شود که با قطع شریان‌های ارتباطی، کمترین تاثیر را در زندگی روزمره کاربران داشته باشد.

شرکت ارتباطات زیرساخت در پاسخ به انتقادات مطرح‌شده در مورد اختلالات اینترنت، سایت مرکز تبادل ترافیک تهران را که یکی از مراجع کارشناسان و رسانه‌ها برای ارزیابی وضعیت شبکه در کشور بود مسدود کرد.

در روزهای پیش، بعد از اختلال اینترنت، معاون فنی شرکت ارتباطات زیرساخت در گفت‌وگوی تلویزیونی ضمن عذرخواهی از مردم از پایان اختلال اینترنت تا روز شنبه خبر داده بود. همچنین شرکت ارتباطات زیرساخت در اظهارنظر رسمی خود مشکلات فنی در راستای توسعه شبکه را دلیل افت کیفیت عنوان کرده بود. سپس معاون فنی شرکت ارتباطات زیرساخت با تاکید بر افت کیفیت اینترنت درباره اختلال اینترنت گفت: به دلیل حجم ترافیک داخل کشور توسعه‌ای باید در شبکه اتفاق بیفتد [به همین خاطر] موقتاً شاهد افت ترافیک هستیم. سهراب آغ‌بیات درباره اختلال در اینترنت ثابت افزود: این مساله نیز به توسعه شبکه مربوط می‌شود. به زودی این مشکل با توسعه‌ای که انجام می‌گیرد برای هموطنان‌مان حل خواهد شد.

https://pvst.ir/e0v

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو